Eliminacje Euro U-17: Polska – Macedonia 3:0

katatonia82 / Shutterstock.com

Reprezentacja Polski do lat siedemnastu pokonała w Legnicy młodzieżową reprezentację Macedonii 3:0.

Mecz odbył się w ramach eliminacji do tegorocznych mistrzostw Europy, które rozegrane zostaną na angielskich boiskach.

Wyrównany mecz

Mimo bycia przed tym spotkaniem zdecydowanym faworytem, Polacy praktycznie przez całą pierwszą połowę męczyli się z Macedończykami. W pierwszych trzydziestu minutach najgroźniejszą sytuację stworzyli sobie właśnie goście, kiedy to najpierw jeden z nich był faulowany w naszym polu karnym, jednak w tej samej akcji piłka i tak wpadła do polskiej siatki. Kuriozalną decyzję podjął jednak sędzia tego meczu, który gola nie uznał, a faulowanemu zawodnikowi pokazał żółtą kartkę za symulowanie. Dokładnie po 30 minutach meczu gola dającego nam prowadzenie zdobył Paweł Żuk. Druga połowa obfitowała w jeszcze więcej ciekawych sytuacji, jednak to Polska przejęła inicjatywę. W 67. minucie wynik na 2:0 podwyższył Bartosz Bida, a zaledwie sześć minut później kąśliwym strzałem bramkarza Macedonii pokonał grający z numerem 17 Patryk Richert. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 3:0.

Walka o awans

Polska została gospodarzem turnieju eliminacyjnego grupy trzeciej, z której zwycięzca awansuje do majowych mistrzostw. Po dwóch rozegranych kolejkach podopieczni Bartłomieja Zalewskiego zajmują drugą lokatę z czterema punktami na koncie. Komplet sześciu oczek ma reprezentacja Irlandii, z którą Polacy zmierzą się w ostatnim meczu eliminacyjnym. Polacy muszą więc wygrać ostatnie spotkanie, aby awansować na pierwsze miejsce w tabeli i wygrać eliminacje w naszej grupie. W przypadku zajęcia drugiego miejsca, o awansie zadecyduje klasyfikacja punktowa z drużynami, które w innych grupach zajęły drugie lokaty. Na szczęście z tej klasyfikacji awansuje siedem z ośmiu reprezentacji, droga na Euro nie jest więc zbyt trudna.

Irlandia tanio skóry nie sprzeda

Irlandia, która obecnie przoduje w naszej grupie eliminacyjnej, pokonała dzisiaj 2:0 reprezentację Gruzji. Warto przypomnieć, że my ze wschodnim rywalem zaledwie zremisowaliśmy. W pierwszej kolejce Irlandia pokonała Macedonię 3:0. Widać więc jak na dłoni, że nie dość, że reprezentacja z Wysp jest niezwykle skuteczna, to jeszcze doskonale organizuje się w defensywie.

Rozwój ważniejszy niż wynik

Dla wielu kibiców ważniejsze od młodzieżowych sukcesów naszych reprezentacji są te, które osiąga seniorska kadra. W drużynie do lat siedemnastu znajduje się wielu piłkarzy, którzy mogą w przyszłości nawet stanowić trzon dorosłej reprezentacji. Do tego czasu jednak każdy z zawodników musi ciężko pracować każdego dnia na treningach, aby nie zaprzepaścić swoich nadziei na grę w jak najlepszym klubie, ale też abyśmy mieli pociechę z tych zawodników, oglądając ich za kilka lat w seniorskiej reprezentację Polski.

Polska U-17 – Macedonia U-17 3:0 (1:0)

Gole: Żuk 30′, Bida 67′, Richert 73′

Skład Polski: Lotka – Maćkowiak (Mach), Bogacz, Nawrocki (Kobacki), Smajdor – Czuban, Bogusz, Żukowski (Richert), Nawrocki, Żuk – Bida