Dobra analiza meczu piłkarskiego

Choć piłka nożna (ang. football, amer. soccer) to jedna z najbardziej popularnych gier zespołowych na świecie,  uznawana w wielu krajach za sport narodowy, to analiza meczy piłkarskich wcale nie jest taka prosta jak się wydaje i może przysporzyć wielu problemów.  Ogólnie rzecz ujmując, mamy trzy możliwości obstawienia. Pierwszą jest wygrana gospodarzy, drugą jest remis, a trzecią zwycięstwo gości. Każda możliwość to 33,3% prawdopodobieństwa. Jakimi zasadami należy się kierować przy typowaniu w piłce nożnej?

Dzięki dokładnej analizie możemy prawidłowo obstawiać w piłce nożnej. Do rozpoczęcia przygody z zakładami bukmacherskimi, niezbędne jest odpowiednie typowanie drużyny.

Jak zatem oceniać szanse obu drużyn w danym spotkaniu? Jak ocenić, który rezultat będzie w tym przypadku najbardziej wiarygodny ? Oto kilka podpunktów, który zawsze należy się trzymać:

Najbardziej istotne są statystyki drużyn. Gdy znamy siłę danego zespołu znacznie łatwiej jest nam dobrze obstawić. Należy wiedzieć, która drużyna w danej lidze ma największą szansę na wygraną. Bardzo istotne są również finanse, jakimi dysponuje dany zespół. Duże pieniądze przyciągają coraz lepszych zawodników. Biorąc pod uwagę te dwie zmienne, łatwiej będzie nam określić, która drużyna ma większą szansę na osiągnięcie dobrego wyniku. Dużo trudniej to wygląda w egzotycznych ligach, bo nie ma wiele o nich informacji w internecie. Należy zacząć od odszukania aktualnej tabeli, sprawdzenia historii ostatnich spotkań, to da nam podstawową wiedzę w tym temacie.

Dużą przewagę zespołowi daje gra na własnym obiekcie. Zawodnicy znają mocne i słabe strony murawy i zdecydowanie łatwiej jest im grać. Z pewnością wiele do ich morale wniesie też publiczność złożona z wiernych fanów. Dlatego czasami nazywa się ich dwunastym zawodnikiem. Dają zespołowi bardzo dużą przewagę psychologiczną. Działa to tak mocno, że czasami drużyna, która gra u siebie ma same zwycięstwa, a na wyjeździe same porażki.

Spójrzmy również na H2H (ang. head-to-head), czyli innymi słowy historię spotkań dwóch klubów w przeciągu kilku ostatnich lat. Sprawdźmy ile dane zespoły w grze ze sobą wygrały i przegrały meczy. Jeżeli jedna drużyna zazwyczaj wygrywa, to można obstawiać, że tym razem będzie tak samo. Gra przed własną publicznością również zwiększa szanse na wygraną. Pamiętajmy jednak, że ta taktyka nie określa dyspozycji obu zespołów, ani ich postawy. Ta strategia może stanowić dodatek do naszej analizy.

Należy również przeanalizować bramki obu drużyn. Zobaczmy, czy dane drużyna strzela dużo goli, czy jest skuteczna, czy mają dobrych zawodników w ofensywie, czy czekają wyłącznie na kontry przeciwnika. To bardzo istotne informacje.  Obstawiajmy, że padną zazwyczaj 3 bramki. Jeżeli obie drużyny preferują otwarty futboll, to ,możemy się spodziewać kilku bramek.

Kolejnym istotnym kryterium jest obecna forma drużyny. Aby ją sprawdzić, należy oglądać jak największą liczbę ich meczy. To da nam pogląd, jak faktycznie gra dana drużyna. Dwa wygrane mecze, nie czynią z nikogo faworyta. Jeżeli nie masz na to czasu, to obejrzyj przynajmniej skróty spotkań albo sprawdź wyniki na livescore. Na podstawie tych danych można już wyciągnąć pewne wnioski.

Drużyna, która zremisowała swój ostatni mecz z outsiderem ligowym na własnym boisku, a trzy poprzednie mecze przegrała ze średniakami ligowymi, nie jest w dobrej formie i nie warto jej obstawiać.

Natomiast  dwie wygrane z najlepszymi drużynami, zwiastują wysoką formę i można śmiało na nich stawiać.

Nie patrzmy tylko na wygrane, ale również na to z kim gra dana drużyna. Wygrane 1:0 ze słabym zespołem, nie znaczą, że drużyna wygra z kimś lepszym. Obstawianie jej jest bardzo niepewne i lepiej się z tym wstrzymać.

Przy analizie meczy piłkarskich należy zachować całkowitą obiektywność.  To, że dana drużyna nam się po prostu podoba, nie jest najlepszym wyznacznikiem w zakładach bukmacherskich. Nie kierujmy się własnymi sympatiami. Obiektywnie spójrzmy na sprawę. Przeanalizujmy, z jakimi przeciwnikami nasza ukochana drużyna miała wcześniej do czynienia.

Przeanalizujmy również stan kadrowy drużyn. Jest on bardzo istotny przy analizowaniu meczów. Sprawdźmy, czy zawodnicy są w dobrej formie, czy nie mają częstych chorób lub kontuzji. Jeżeli z takich przyczyn z gry zostaną wykluczeni  najlepszy napastnik, pomocnik oraz trzech podstawowych obrońców, to ma ona bardzo małe szanse na wygraną. Zorientujmy się, czy ktoś w drużynie ma żółtą lub czerwoną kartkę. Może się to odbić na morale drużyny.

Takie informacje, z łatwością znajdziemy na stronach internetowych klubów. Jeżeli nie znasz angielskiego lub innego języka obcego, to możesz skorzystać z internetowego tłumacza, który pozwoli Ci wychwycić najistotniejsze informacje. Na portalach o piłce nożnej można z łatwością znaleźć również zapowiedzi przedmeczowe, w których będą informacje o stanie kadrowym.

Czy osłabienie drużyny, ma wpływ na jej kondycję psychiczną? Niestety zazwyczaj tak. Łatwiej gra się w pełnym składzie. Przypuśćmy, iż od 3 miesięcy pauzuje pięciu piłkarzy, wobec tego nie będą oni mieli wpływu na obecną formę swojej drużyny.

Jednak gdy w drużynie zabraknie kilku piłkarzy, którzy w danym sezonie, systematycznie brali udział w meczach, to w rzeczy samej te wykluczenia będą miały wpływ. Kiedy zabraknie jednego zawodnika z podstawowego składu, to będzie to miało wpływ na stan psychiczny drużyny. Nie będzie miało znaczenia, jeżeli w grze nie będą brali udziału zawodnicy, którzy nie grają systematycznie od paru miesięcy. Jeżeli natomiast zabraknie kogoś istotnego z podstawowego składu, warto się przyjrzeć, jakie miał on znaczenie dla wcześniejszych jej wygranych. Przyjrzyjmy się również ławce rezerwowych. Może na niej siedzi ktoś warty naszej uwagi?

Mobilizacja i morale to bardzo istotna kwestia przy analizowaniu meczów piłkarskich. Jeżeli jedna z drużyn walczy o utrzymanie się w lidze, a wynik meczu nie ma żadnego wpływu na status drugiej, to oczywiste jest, że pierwszy z wymienionych zespołów z pewnością da z siebie wszystko. Natomiast druga, będzie oszczędzać siły na inny mecz.

Stanowi to również element taktyki większości trenerów. Oszczędzają swoją drużynę na trudniejszych przeciwników. Wystawiają zmienników i dają odpocząć podstawowym graczom, którzy z pewnością będą dużo bardziej potrzebni w innych spotkaniach.

Wiadomo jak łatwo jest o kontuzje. Dużo również zależy od tego jak dana drużyna ma rozbudowaną ławkę rezerwowych. Takie kluby jak Barcelona czy Real mało tego, iż mają świetny pierwszy skład, to też wielu zmienników, którzy w niczym nie ustępują kolegom z pierwszego składu.

Zorientujmy się również, czy dany klub ma pieniądze, aby zapłacić piłkarzom. Jeżeli nie, to może mieć to bardzo zły wpływ na ich morale. Żaden zawodnik nie będzie wykorzystywał całych swoich, możliwości, jeżeli nie dostanie za to odpowiedniego wynagrodzenia.

Zmiana trenera ma również bardzo duży wpływ na morale drużyny. Nie wiedzą, czego mogą się po nim spodziewać. Nawet najlepiej przeprowadzona analiza meczów nie da nam gwarancji wygranej.

Nie przysługuje się zrażać, jeżeli nie trafimy dwóch typów pod rząd. Może i stracimy pieniądze, ale za to zdobędziemy doświadczenie, co może być przydatne w przyszłości.

Wystrzegaj się meczy, w których żadnej drużynie nie zależy na zwycięstwie. Wtedy trudno przewidzieć wynik takiego spotkania.

Istotną sprawę odgrywa nasze zainteresowanie daną dziedziną sportu. Kiedy jesteśmy na bieżąco z daną dyscypliną, łatwiej nam wytypować pewne wyniki, gdyż mamy dostęp do wszelkich informacji i rzadko kiedy cośkolwiek nam umknie. W przypadku wejścia w kompletnie nową dyscyplinę nie to już takie oczywiste i dużo kluczowych informacji może nam po prostu umknąć.

Należy znaleźć tu złoty środek, bowiem każda oddzielna liga a także dyscyplina sportowa rządzi się swoimi prawami. Tylko dzięki naszej ciężkiej pracy możemy odkryć te prawa i użyć zdobytej wiedzy.

Podczas analizy meczów piłkarskich można korzystać z programów ściąganych na komputer, typu Odds Wizard ewentualnie również z przewidywarek online. Ogólnie chodzi tutaj o zagospodarowanie sztucznej inteligencji.

Możemy sprawdzać ruchy kursów. Duże zmiany w kursach mogą być spowodowane przez parę czynników: pojawiła się nowa znacząca informacja (kontuzje, kłopoty finansowe, zwolnienie trenera itp.) rynek podąża za kursami z Azji (tam są grane największe stawki) typ został podany gdzieś publicznie i jest masowo grany – może się pojawić konsekwencja owczego pędu, który można zastosować grając pod spadki mecz został ustawiony itp. Spadek kursu prawie nieustająco wiąże się z przyjęciem przez któregoś z bukmacherów (dużych) stawek. Korzystając z porównywarek kursów możemy też sugerować się tzw. valuebetami bądź znaczącymi kursami.

To najłatwiejszy mogłoby się wydawać sposób na analizę spotkań – ograniczanie się do typów graczy, którzy mają niezwykle dobre rezultaty. Cała trudność tkwi jednakże w tym jak znaleźć znośnych typerów. Stron z typami jest bardzo dużo i samemu sobie można przeglądnąć ich sporo  wybrać to co nam pasuje najbardziej.

Zarówno nukmacherzy jak i giełdy zakładów oferują wysokie limity stawek na mecze piłki nożnej.  Aby bukmacher mógł zbilansować sobie ryzyko, wysokość limitu jest zmienna w zależności od rodzaju drużyn np. jest niższa w przypadku mniej popularnych lig i klas rozgrywkowych.

Obstawianie meczy piłki nożnej jest polecane graczom preferującym zaskakujące wyniki lub takim którzy szukają swojej przewagi w ogólnodostępnych statystykach, informacjach dotyczących np. kontuzji czy przewidywaniach typerów. Podsumowując, wnikliwa analiza meczów jest niezbędna, jeżeli chcemy obstawić najbardziej pewnego kandydata do wygranej.