Zaklady piłkarskie – Skuteczna analiza meczu piłkarskiego

Choć piłka nożna (ang. football, amer. soccer) to jedna z najbardziej popularnych gier zespołowych na świecie,  uznawana w wielu krajach za sport narodowy, to analiza i obstawianie meczów piłkarskich wcale nie są tak proste, jak mogłoby się wydawać i mogą przysporzyć wielu problemów. Zacznijmy od tego, że mamy trzy możliwości obstawienia: pierwszą jest wygrana gospodarzy, drugą jest remis, a trzecią zwycięstwo gości. Każda możliwość to 33,3% prawdopodobieństwa. Jakimi zasadami należy się kierować przy typowaniu w piłce nożnej?

Statystyki - Polska, Ekstraklasa

Bet-at-Home Statystyki – Polska, Ekstraklasa

Dzięki dokładnej analizie możemy prawidłowo obstawiać mecze piłki nożnej. Do rozpoczęcia przygody z zakładami bukmacherskimi niezbędna jest umiejętność odpowiedniego typowania drużyny. Jak zatem oceniać szanse obu drużyn w danym spotkaniu? Jak przewidzieć, który rezultat będzie w tym przypadku najbardziej wiarygodny? Poniżej przedstawię kilka wskazówek, których zawsze należy się trzymać.

500zł
100% do 500zł Bonus Powitalny
graj teraz
  • Gra bez podatku
  • Bonus Powitalny
  • Ilość dostępnych rynków i zakładów
500zł
100% do 500zł Bonus Powitalny
graj teraz
  • Gra bez podatku
  • Bonus Powitalny
  • Ilość dostępnych rynków i zakładów
22bet Recenzja

PO PIERWSZE: STATYSTYKI

Weryfikacja lub dalsze wyjaśnienia?Najbardziej istotne są statystyki drużyn. Gdy znamy siłę danego zespołu znacznie łatwiej jest nam dobrze obstawić. Należy wiedzieć, która drużyna w danej lidze ma największe szanse na wygraną. Bardzo istotne są również finanse, jakimi dysponuje dany zespół. Nie od dziś wiadomo, że duże pieniądze przyciągają coraz lepszych zawodników.

Biorąc pod uwagę te dwie zmienne, łatwiej będzie nam określić, która drużyna ma większą szansę na osiągnięcie dobrego wyniku. Trochę inaczej sytuacja wygląda w egzotycznych ligach, o których nie znajdziemy wielu informacji w internecie. W takim wypadku najlepiej zacząć od znalezienia aktualnej tabeli wynikówi sprawdzenia historii ostatnich spotkań. To da nam podstawową wiedzę w tym temacie.

Dużą przewagę zespołowi daje gra na własnym obiekcie. Zawodnicy znają mocne i słabe strony murawy i zdecydowanie łatwiej jest im grać. Z pewnością dodatkowej energii doda im również publiczność, złożona z wiernych fanów. Nie bez powodu nazywa się ich dwunastym zawodnikiem. Dają zespołowi przede wszystkim bardzo dużą przewagę psychologiczną. Działa to tak mocno, że zdarzają się drużyny, które grając u siebie, odnoszą same zwycięstwa, a na wyjeździe – same porażki.

Spójrzmy również na H2H (ang. head-to-head), czyli innymi słowy historię spotkań dwóch klubów w przeciągu kilku ostatnich lat. Sprawdźmy, ile dane zespoły wygrały i przegrały z rozegranych w ostatnim czasie meczów. Jeżeli jedna drużyna zazwyczaj wygrywa, to można obstawiać, że tym razem będzie tak samo. Gra przed własną publicznością również zwiększa szanse na wygraną. Pamiętajmy jednak, że ta taktyka nie określa dyspozycji obu zespołów ani ich postawy.

Ta strategia może stanowić jedynie dodatek do naszej analizy. Należy również przeanalizować bramki obu drużyn. Zobaczmy, czy dana drużyna strzela dużo goli, czy jest skuteczna, czy ma dobrych zawodników w ofensywie, czy czeka wyłącznie na kontry przeciwnika. To bardzo istotne informacje. Zazwyczaj należy zakładać, że padną 3 bramki. Jeżeli obie drużyny preferują otwarty futbol, to możemy spodziewać się kilku bramek.

PO DRUGIE: FORMA

Kolejnym istotnym kryterium jest obecna forma drużyny. Aby ją sprawdzić, należy oglądać jak największą liczbę ich meczów piłki nożnej. To da nam pogląd na to, jak faktycznie gra dana drużyna. Dwa wygrane spotkania nie czynią z nikogo faworyta. Jeżeli nie masz na to czasu, to obejrzyj przynajmniej skróty spotkań albo sprawdź wyniki na livescore. Na podstawie tych danych można już wyciągnąć pewne wnioski.

Drużyna, która zremisowała swój ostatni mecz z outsiderem ligowym na własnym boisku, a trzy poprzednie mecze przegrała ze średniakami ligowymi, nie jest w dobrej formie i nie warto jej obstawiać. Natomiast dwie wygrane z najlepszymi drużynami zwiastują wysoką formę i można śmiało na nich stawiać. Nie patrzmy tylko na wygrane, ale również na to, z kim gra dana drużyna. Wygrane 1:0 ze słabym zespołem nie oznaczają, że drużyna wygra z kimś lepszym. Obstawianie jej jest bardzo niepewne i lepiej się z tym wstrzymać.

pzbuk bonusy

PZbuk bonusy

Przy analizie meczów piłki nożnej należy starać się zachować całkowitą obiektywność. To, że dana drużyna nam się po prostu podoba, nie jest najlepszym wyznacznikiem w zakładach bukmacherskich. Nie kierujmy się własnymi sympatiami. Obiektywnie spójrzmy na sytuację. Przeanalizujmy, z jakimi przeciwnikami nasza ukochana drużyna miała wcześniej do czynienia. Sprawdźmy również stan kadrowy drużyn. Jest on bardzo istotny przy analizowaniu meczów. Należy upewnić się czy zawodnicy są w dobrej formie, czy nie mają częstych chorób lub kontuzji. Jeżeli z takich przyczyn z gry zostanie wykluczony  najlepszy napastnik, pomocnik oraz trzech podstawowych obrońców, to drużyna ma bardzo małe szanse na wygraną.

Zorientujmy się, czy ktoś w drużynie ma żółtą lub czerwoną kartkę. Może się to odbić na morale i nastawieniu całej drużyny. Takie informacje z łatwością znajdziemy na stronach internetowych klubów. Jeżeli nie znasz angielskiego lub innego języka obcego, możesz skorzystać z internetowego tłumacza, który pozwoli Ci wychwycić najistotniejsze informacje. Na portalach o piłce nożnej można z łatwością znaleźć również zapowiedzi przedmeczowe, w których będą informacje o stanie kadrowym.

PO TRZECIE: MORALE I MOBILIZACJA

smartfonówCzy kadrowe osłabienie drużyny ma wpływ na jej kondycję psychiczną? Niestety, zazwyczaj tak. Łatwiej gra się w pełnym składzie. Załóżmy, że od trzech miesięcy pauzuje pięciu piłkarzy, wobec tego nie będą oni mieli wpływu na obecną formę swojej drużyny. Z kolei, gdy w zespole zabraknie kilku piłkarzy, którzy w danym sezonie systematycznie brali udział w meczach, to może to mieć znaczący wpływ na grupę.

Kiedy zabraknie jednego zawodnika z podstawowego składu, to z pewnością odbije się to na stanie psychicznym całej drużyny. Nie będzie miało znaczenia, jeżeli w grze nie będą brali udziału zawodnicy, którzy nie grają systematycznie od paru miesięcy. Jeżeli natomiast zabraknie kogoś istotnego z podstawowego składu, warto przyjrzeć się, jakie miał on znaczenie dla wcześniejszych meczów. Zerknijmy również na ławkę rezerwowych. Może siedzi na niej ktoś wart naszej uwagi?

Mobilizacja i morale to bardzo istotna kwestia przy analizowaniu meczów piłkarskich. Jeżeli jedna z drużyn walczy o utrzymanie się w lidze, a wynik meczu nie ma żadnego wpływu na status drugiej, to oczywiste jest, że pierwszy z wymienionych zespołów z pewnością da z siebie wszystko. Druga drużyna natomiast będzie zapewne oszczędzać siły na inny mecz.

Stanowi to również jeden z elementów taktycznych większości trenerów. Oszczędzają swoją drużynę na trudniejszych przeciwników. Wystawiają zmienników i dają odpocząć podstawowym graczom, którzy z pewnością będą dużo bardziej potrzebni w innych spotkaniach. Zmiana samego trenera ma również bardzo duży wpływ na morale drużyny. Nie wiedzą, czego mogą się po nim spodziewać. Nawet najlepiej przeprowadzona analiza meczów piłki nożnej nie da nam gwarancji wygranej. Wiadomo jak łatwo jest o kontuzje. Dużo również zależy od tego, jak dana drużyna ma rozbudowaną ławkę rezerwowych. Takie kluby jak Barcelona czy Real mało tego, iż mają świetny pierwszy skład, to też wielu znakomitych zmienników, którzy w niczym nie ustępują kolegom z pierwszego składu.

PO CZWARTE: FINANSE

Zorientujmy się również, czy dany klub ma pieniądze, aby zapłacić piłkarzom. Jeżeli nie, może mieć to bardzo zły wpływ na ich morale. Żaden zawodnik nie będzie wykorzystywał w pełni swoich możliwości, jeżeli nie dostanie za to odpowiedniego wynagrodzenia. Nie należy się zrażać, jeżeli nie trafimy dwóch typów pod rząd. Może i stracimy pieniądze, ale za to zdobędziemy doświadczenie, co może być przydatne w przyszłości. Wystrzegaj się meczów, w których żadnej drużynie nie zależy na zwycięstwie. Wtedy trudno przewidzieć wynik takiego spotkania.

Istotną sprawę odgrywa nasze zainteresowanie daną dziedziną sportu. Kiedy jesteśmy na bieżąco z daną dyscypliną, łatwiej nam wytypować pewne wyniki, gdyż mamy dostęp do wszelkich informacji i rzadko kiedy cokolwiek nam umknie. W przypadku wejścia w kompletnie nową dyscyplinę nie jest to takie oczywiste i dużo kluczowych informacji może nam po prostu umknąć. Należy znaleźć tu złoty środek, bowiem każda oddzielna liga, a także dyscyplina sportowa rządzi się swoimi prawami. Tylko dzięki naszej ciężkiej pracy możemy odkryć te prawa i skutecznie używać zdobytej wiedzy.

PO PIĄTE: BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Podczas analizy meczów piłkarskich można korzystać z programów ściąganych na komputer, typu Odds Wizard, ewentualnie również z wyników online.

Należy sprawdzać ruchy kursów na bieżąco. Duże zmiany w kursach mogą być spowodowane przez kilka czynników, np. pojawiającą się nową, znaczącą informację (kontuzje, kłopoty finansowe, zwolnienie trenera itp.), podążanie rynków za kursami z Azji (tam toczą się gry o największe stawki), typy zostały podane gdzieś publicznie i są masowo grane, mecz został ustawiony itp. Spadek kursu prawie nieustająco wiąże się z przyjęciem przez któregoś z bukmacherów dużych stawek. Korzystając z porównywarek kursów możemy też sugerować się tzw. valuebetami bądź kursami znaczącymi.

Najłatwiejszym sposobem na analizę spotkań może wydawać się ograniczenie do typów graczy, którzy mają niezwykle dobre rezultaty. Cała trudność polega jednak na tym, aby znaleźć odpowiednich typerów. Stron z typami jest bardzo dużo i warto samemu regularnie przeglądać je, aby wybrać to, co nam najbardziej odpowiada. Zarówno bukmacherzy jak i giełdy zakładów bukmacherskich oferują wysokie limity stawek na mecze piłki nożnej.  Aby bukmacher mógł zbilansować sobie ryzyko, wysokość limitu jest zmienna w zależności od rodzaju drużyn np. jest niższa w przypadku mniej popularnych lig i klas rozgrywkowych.

Obstawianie meczów piłki nożnej polecane jest graczom preferującym zaskakujące wyniki lub takim, którzy szukają swojej przewagi w ogólnodostępnych statystykach, informacjach dotyczących np. kontuzji czy przewidywaniach typerów. Podsumowując, wnikliwa analiza meczów jest niezbędna, jeżeli chcemy obstawić najbardziej pewnego kandydata do wygranej.