Zakłady bukmacherskie – poradnik dla początkujących

Jeśli trafiłeś na tę stronę zapewne jesteś początkującym graczem w zakładach bukmacherskich bądź masz już na koncie pierwsze doświadczenie i chcesz poszerzyć swoją wiedzę. W obu przypadkach nie mogłeś trafić pod lepszy adres! Bukmacherskie zakłady sportowe to piękna i niezwykle złożona dziedzina. W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci jej podstawy, podpowiemy jak i gdzie najlepiej obstawić swoje zakłady a także jak ustrzec się przed ryzykiem straty pieniędzy.

sts_home

STS.pl

Czym są zakłady bukmacherskie

Zakłady sportowe zawierano już od starożytności, pierwszym znanym z imienia i nazwiska bukmacherem był Harry Ogden, który w 1790 roku rozpoczął przyjmowanie zakładów na wyścigi konne. Dziś zakłady bukmacherskie to branża, która przyciąga miliony ludzi a w grze są miliardy dolarów. Główne założenie zakładów nie zmieniło się od lat, chodzi o przewidzenie zwycięzcy za co bukmacher płaci nam konkretną nagrodę. Oczywiście mamy teraz Internet, możliwość składania różnych zakładów w kupony czy nawet obstawiania na żywo meczu toczącego się na drugim końcu świata. Mimo upływu lat dalej jednak podstawą pozostaje przewidzenie przyszłości, wyniku danego meczu lub pojedynku, co wiąże się z gratyfikacją dla gracza.

STS Recenzja
96/100
1200zł
100% do 1.200zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Najlepszy polski bukmacher
 • Atrakcyjne promocje
 • Dostępne punkty stacjonarne
1200zł
100% do 1.200zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Najlepszy polski bukmacher
 • Atrakcyjne promocje
 • Dostępne punkty stacjonarne
STS Recenzja

Jakie dyscypliny możemy obstawiać?

Królową dyscyplin na świecie pozostaje piłka nożna i to ona przyciąga do bukmacherów największe rzesze klientów. Tutaj najpopularniejsze rozgrywki to Liga Mistrzów, nie bez znaczenia są też najpopularniejsze ligi jak angielska Premier League, włoska Serie A czy Hiszpańska La Liga. Można jednak obstawiać dziesiątki lig, zarówno tych najwyższego szczebla jak Ekstraklasa jak i tych na szczeblu regionalnym. Oprócz piłki nożnej gracze obstawiają koszykówkę, sporty amerykańskie, sporty walki czy wyścigi samochodowe. W naszym kraju dodatkowo niezwykle popularne wśród graczy są żużel, siatkówka czy skoki narciarskie. Co więcej, możemy obstawiać nawet zawody w grach komputerowych. CS GO czy League of Legends mają dziś ogromną popularność.

Zakłady przedmeczowe kontra zakłady na żywo

Tradycyjnie zakłady obstawiało się przed rozpoczęciem spotkania. Bukmacherzy udostępniają kursy nawet już na kilka tygodni przed jego rozpoczęciem. Kursy w miarę jak mecz się przybliża zwykle spadają, granie na kilka tygodni przed spotkaniem jest jednak ryzykowne, gdyż w międzyczasie mogą pojawić się kontuzje lub inne istotne czynniki mogące mieć wpływ na wynik.

Wraz z rozwojem zakładów przez Internet zyskaliśmy niezwykle ciekawą możliwość obstawiania na żywo aktualnie rozgrywanych spotkań. Dzięki temu możemy zobaczyć jak zawodnicy/drużyny sobie radzą, jak są zmotywowane i dopiero potem podjąć decyzję o postawieniu zakładu. Przede wszystkim zaletą takiego rozwiązania jest to, że możemy śledzić ruchy kursów na obie drużyny. Z nich będziemy mogli wyciągnąć  daleko idące wnioski. Również samo obstawianie przy obserwowaniu rozgrywki będzie zapewne łatwiejsze niż stawianie zakładów w ciemno.

Zakłady bukmacherskie

Kiedy najlepiej obstawiać zakłady? / Shutterstock

Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście fakt, że kursy są sporo niższe jeśli coś jest już oczywiste, na przykład faworyzowana drużyna zdobywa pierwsza bramkę. Skutkiem czego w zakładach live zwykle nie opłaca się grać na faworytów, chyba że w bardzo wczesnej fazie meczu, gdyż kursy później będą już niskie. Znacznie lepiej przy graniu na żywo wychodzi się na typowaniu na to, że sytuacja się odwróci choć z tym naturalnie różnie bywa.

Omówienie najważniejszych pojęć

Poniżej przedstawiamy alfabetycznie kilka najważniejszych pojęć w świecie zakładów bukmacherskich:

 • 1X2 – jest to zapis 3-drogowego zdarzenia do obstawienia, 1 oznacza, że wygra gospodarz, X to remis zaś 2 to wygrana gości.
 • Akumulator, Ako – jest to zakład wielokrotny, czyli po prostu kilka zdarzeń na jednym kuponie. Potocznie bywa nazywany także kuponem. W takim przypadku kurs zdarzeń ulega pomnożeniu.
 • Bankroll – to Twój budżet, inaczej kwota, którą zdecydowałeś się przeznaczyć na grę.
 • Bonus powitalny – większość bukmacherów rozdaje na start różnego rodzaju bonusy, na przykład 50% czy 100% od Twojej pierwszej wpłaty.
 • Cashout – dostępna w niektórych bukmacherach opcja zamknięcia zakładu przed finalnym rozstrzygnięciem któregoś ze zdarzeń, zwykle kurs wtedy bywa niższy.
 • H2H – inaczej Head to head czyli porównanie bezpośrednich starć między danymi zespołami. W typach bukmacherskich na naszej stronie zawsze mamy tą sekcję.
 • Handicap – to dosyć skomplikowane pojęcie, ogólnie polega na wyrównywaniu szans drużyn z różnym potencjałem sportowym, możemy obstawić, że faworyt wygra więcej niż 1 bramką (handicap ujemny), bądź też, że tzw. „underdog” nie przegra lub przegra minimalnie (handicap dodatni).
 • Podwójna szansa – 1X/X2 to analogiczne zakłady jak w przypadku handicapu, ale prostsze, bo obejmują jedynie remis. 1X to zwycięstwo gospodarzy lub remis zaś X2 to remis lub zwycięstwo gości.
 • Surebet – to zakład w którym bez względu na wynik wygrywamy, zwykle musimy obstawiać je u różnych bukmacherów by zaistniała różnica kursów.
 • Underdog – to po prostu drużyna lub zawodnik która nie jest faworytem danego spotkania.
 • Yield – to najważniejszy wskaźnik wyników w zakładach bukmacherskich. Konkretnie jest to stosunek kwoty zainwestowanej do wygranej, jeśli jest dodatni oznacza to, że zarobiliśmy.
50zł
50zł Free Bet Oferta Powitalna
graj teraz
 • Stosunkowo wysokie kursy
 • 27 różnych dyscyplin sportowych
 • Dostępne zakłady e-sport
50zł
50zł Free Bet Oferta Powitalna
graj teraz
 • Stosunkowo wysokie kursy
 • 27 różnych dyscyplin sportowych
 • Dostępne zakłady e-sport
PZBUK Recenzja

Gdzie obstawiać zakłady sportowe?

Aby grać w zakładach bukmacherskich potrzebujemy bukmachera, o ile dawniej była to po prostu jedna osoba, tak na uregulowanym współczesnym rynku mogą to robić jedynie firmy, które posiadają odpowiednią licencję. Rynek bukmacherski dzisiaj to tysiące firm i miliardy obrotu. Gdzie grać i jak się w tym wszystkim połapać? O tym już poniżej.

Gra w Internecie czy w punktach naziemnych?

Bukmacherzy internetowi wyewoluowali z firm, które miały swoje siedziby w wielu mniejszych i większych miastach. Ludzie przychodzili tam, rozmawiali, czasem oglądali nawet na żywo jakieś mecze i obstawiali zakłady. Ma to niewątpliwie swój klimat i jest piękną tradycją, jednak w dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim wygoda. Nikt nie chce tracić czasu na dojazd na drugi koniec miasta by obstawić zakłady, skoro można to bez problemu zrobić z domu przy pomocy kilku kliknięć.

Dodatkowo wszystkie nasze środki, kupony i historia zakładów są w jednym miejscu i możemy dużo lepiej się rozeznać, czy zarabiamy, czy jednak tracimy na naszej aktywności bukmacherskiej. Poza tym Internet oferuje ogromne możliwości, od wszelkich możliwych statystyk poprzez skróty meczów na darmowych i płatnych typach bukmacherskich kończąc. Dziś tylko tradycjonaliści grają w punktach naziemnych, choć jest ich ciągle w naszym kraju dość sporo przez co wnioskujemy, że mają swoich oddanych klientów.

Zakładybukmacherskie

Zakłady bukmacherskie – Poradnik dla Początkujących / Shutterstock

Najważniejsze zalety zakładów bukmacherskich przez Internet

Jakie korzyści niesie więc granie zakładów bukmacherskich przez Internet? Tak jak wspomnieliśmy wyżej to przede wszystkim wygoda. Zwykle w naszym sąsiedztwie mamy jednego bukmachera naziemnego. W Internecie mamy dostęp do kilkunastu krajowych i tysięcy zagranicznych firm. Może się okazać, że któraś z nich oferuje dużo lepszy kurs na dane zdarzenie – obstawiając tyle samo ponosimy takie samo ryzyko ale zarabiamy więcej. W Internecie funkcjonuje mnóstwo porównywarek kursów bukmacherskich. My także publikując nasze typy bukmacherskie publikujemy najlepsze kursy dostępne na dane zdarzenie. Tymczasem obstawiając w zwykłym bukmacherze jesteś skazany na ofertę jednej firmy.

350zł
50% do 350zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Duży wybór zakładów sportów
 • Brak opłaty podatkowej od wygranej
 • Długa lista oferowanych usług
350zł
50% do 350zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Duży wybór zakładów sportów
 • Brak opłaty podatkowej od wygranej
 • Długa lista oferowanych usług
bet-at-home Recenzja

Opcją niedostępną dla graczy w tradycyjnych zakładach jest także cashout. W Internecie jest to już bardzo powszechne. Kiedy część meczy na naszym kuponie już się odbyła i został nam tylko jeden rozgrywany w jutrzejszy dzień możemy skorzystać z opcji cashout i od razu odebrać nasze wygrane pomniejszone o ten 1 brakujący zakład. To ogromna dowolność i lepsze możliwości zarządzania swoim kapitałem. Oczywistością są już zakłady na żywo, granie zakładów podczas trwania danego spotkania przynosi szereg nowych możliwości i możemy dojść do bardzo ciekawych wniosków obserwując przebieg danego spotkania. Niestety one również nie są dostępne dla graczy punktów naziemnych.

Bonusy na start

bonusy iconKolejną kwestią, zwykle niedostępną dla graczy w naziemnych zakładach są bonusy początkowe, jest to bardzo istotny punkt w ofercie bukmacherów Internetowych. Często na samych zakładach możemy mieć stratę, ale wychodzimy na swoje dzięki temu, że bukmacher dał nam 100% bonusu od pierwszej wpłaty. W Polsce bonusy początkowe to nawet 1000 złotych od pierwszej wpłaty, w zagranicznych bukmacherach możemy trafić na takie wynoszące nawet 2 czy 4 tysiące złotych, są to więc niebagatelne pieniądze. Na naszej stronie bardzo szczegółowo analizujemy bukmacherów internetowych pod względem rozdawanych przez nich bonusów.

Jakiego bukmachera w Internecie wybrać?

Na koniec bardzo istotna kwestia. Powyżej wskazaliśmy szereg zalet, dzięki którym Internetowi bukmacherzy przeważają nad tymi tradycyjnymi. Ale jakiego bukmachera w Internecie wybrać, krajowego czy zagranicznego? Na mocy ustawy hazardowej w naszym kraju legalnie działa kilkanaście firm bukmacherskich. Granie w polskich bukmacherach jest jednak obarczone złodziejskim podatkiem 12% od każdej stawki, bez znaczenia czy wygraliśmy.

W Internecie działa też szereg innych bukmacherów, którzy swoje licencje mają na przykład na Malcie czy w Wielkiej Brytanii. Zakładając się u nich omijamy podatek, ale taki sposób gry budzi kontrowersje. Czy łącząc się z Polski ze stroną działającą legalnie na Malcie podlegamy pod polskie czy maltańskie prawo? Polskie władze są zdania, że pod nasze i za grę w bukmacherze bez krajowej licencji grożą kary, mimo wszystko ciągle około 50% polskich graczy gra w zagranicznych podmiotach.

Wiedza, która może przydać się początkującym

Ranking bukmacherów

Na koniec kilka porad, które mogą sprawić, że Twoje zakłady będą miały większe szanse na powodzenie.

Kiedy najlepiej obstawiać zakłady?

Dużo mówiliśmy w tym tekście o zakładach na żywo i tych przedmeczowych. O ile bukmacherzy udostępniają ofertę na dane zdarzenie nawet kilka tygodni przed meczem, to czasem nie warto decydować się od razu na obstawianie. Jest wiele rzeczy, które może się przydarzyć – kontuzje kluczowych graczy, dymisja trenera czy inne losowe sprawy. To wszystko ma potencjalnie ogromny wpływ na wynik a grając dany zakład wcześniej pozbawiamy się możliwości manewru. Dlatego najlepiej jest grać zakłady z maksymalnie kilkudniowym wyprzedzeniem jeśli to możliwe.

Zakłady pojedyncze czy kupony

Wysokie wygrane z kuponów złożonych z kilku czy kilkunastu zdarzeń niewątpliwie kuszą. Nawet przy stosunkowo małej kwocie zainwestowanej w zakład można zgarnąć tysiące złotych. Każdy kij ma jednak dwa końce i takie zakłady niosą ze sobą znacząco zwiększone ryzyko, gdyż jeśli którekolwiek ze zdarzeń nie pójdzie po naszej myśli cały kupon trzeba spisać na straty. Sport zawsze jest do końca nieprzewidywalny i nie da się skutecznie przewidzieć wyniku każdego spotkania, gdzieś zawsze trafi się jakiś nieoczekiwany wynik dlatego warto ograniczyć liczbę meczów na jednym kuponie.

Jaki system gry jest najlepszy

Wielu początkujących graczy szuka złotego systemu bukmacherskiego, który zapewni im wygrane. Prawda jest taka, że takiego nie ma, jest wiele systemów bukmacherskich na przykład Progresja czy Martingale, które odpowiednio wykorzystane mogą dać ciekawe rezultaty. Żaden nie jest jednak gwarancją sukcesu i potrzeba sporej ilości wiedzy a także długotrwałego uczenia się systemem prób i błędów by dojść do odpowiednich rezultatów.

Podsumowanie

Jak wspomnieliśmy we wstępie zakłady bukmacherskie to temat niezwykle złożony i skomplikowany. Powyższy tekst stanowi jedynie wprowadzenie do tej dziedziny i dotykamy tylko części z istotnych informacji, które mogą się przydać w Twojej przyszłej grze. Sprawdź pozostałe artykuły na naszej stronie internetowej aby poszerzyć swoją wiedzę na temat zakładów, być może zainteresują Cię także nasze typy bukmacherskie, które publikujemy regularnie na naszej witrynie.  

98/100 200zł Unibet Recenzja
 • Jeden z najlepszych bukmacherów
 • Popularne metody płatności
 • Doskonała aplikacja mobilna
98/100 350zł bet-at-home Recenzja
 • Duży wybór zakładów sportów
 • Brak opłaty podatkowej od wygranej
 • Długa lista oferowanych usług
96/100 200zł Betsson Recenzja
 • Europejska marka z bogatą tradycją
 • Brak podatku od wygranej
 • Szeroka oferta zakładów