Gra w zakładach bukmacherskich jest bardzo wciągająca. Jednak większość początkujących graczy nie wie od czego zacząć i na co zwracać uwagę obstawiając swoich faworytów. Kolejną obawą osób zaczynających przygodę z zakładami wiąże się z ryzykiem straty pieniędzy, a czasami nawet i całych oszczędności. O czym powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się postawić pieniądze na czarnego konia?

Po pierwsze, należy się zastanowić jakiego bukmachera lepiej jest wybrać. Naziemnego czy internetowego? Jakie są między nimi istotne różnice? W latach 90. poprzedniego stulecia typerzy musieli obstawiać zakłady w specjalnie do tego przeznaczonych punktach. Dzięki rozwojowi internetu, coraz więcej klientów korzysta z możliwości obstawiania zakładów online.

Większość graczy swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi rozpoczęła od udania się, celowo lub przypadkowo do bukmachera naziemnego.

Bardzo rzadko osoby początkujące swój pierwszy zakład obstawiają przez internet. Z czego to wynika? Granie przez internet wymaga dopełnienia bardzo wielu formalności. Należy wybrać bukmachera, założyć konto, zrobić przelew. A to tylko niektóre z koniecznych czynności. Nic dziwnego, że odstrasza to osoby, które być może grają po raz pierwszy i ostatni. Natomiast gra w zakładzie naziemnym wiąże się jedynie z gotówkowym lub za pomocą karty opłaceniem kuponu. Prosto i szybko. Bez zbędnych formalności. Trochę jak w każdej grze losowej. Jednak takie rozwiązanie niestety też ma swoje wady. Regularne granie u bukmachera nadziemnego wiąże się z utratą czasu i pieniędzy.

Istnieje co najmniej dziesięć powodów, dla których warto obstawiać przez internet. W zakładach bukmacherskich online zdecydowanie są dużo wyższe kursy. Powoduje to, że nasza potencjalna wygrana może być wyższa, niż w przypadku gry w zakładzie naziemnym. Wyższe kursy wynikają z tego, że buckmacherzy internetowi nie muszą ponosić opłat za lokale ani pracowników. A na pewno są to o wiele mniejsze koszty, niż w przypadku placówek stacjonarnych.

Poza tym zakłady internetowe oferują dużo niższą marżę bukmacherską. Z czym się to wiąże dla gracza? Otóż pracownicy zakładów bezpośrednio wystawiają kursy na określone wydarzenia sportowe. Dzięki temu klientowi się proponowany o wiele lepszy kurs.

Co więcej, klient nie ma obowiązku płacenia podatku od wygranej. Większość siedzib tego rodzaju firm mieści się w rajach podatkowych. W naziemnym zakładzie lub u bukmachera posiadającego polską licencję, grający musiałby oddać państwu 12 % swojej wygranej. Im wyższa kwota, tym bardziej boli. Nie mniej jednak należy pamiętać o kwestii legalności. W Polsce legalne są tylko firmy bukmacherskie posiadające pozwolenie Ministerstwa Finansów. Budzi to duże kontrowersje ponieważ jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej, które powinno być nadrzędne w stosunku do prawa polskiego. Prawo UE jasno mówi, że gracze korzystający z zagranicznych firm bukmacherskich podlegają prawu państwa w którym dana firma ma siedzibę, a nie prawu polskiemu.

W internetowych zakładach bukmacherskich jest o wiele lepsza oferta. Można postawić na większą liczbę lig, dyscyplin, rozgrywek, czy rodzajów zakładów. To bardzo ważna informacja dla początkujących graczy.

Buckmacherzy internetowi zazwyczaj czują na plecach oddech konkurencji, więc oferują liczne bonusy i promocje. Tym lepiej dla klienta. Profity można otrzymać między innymi przy wpłacaniu środków na konto. Może być to również bonus w postaci zakładu bez ryzyka, czy 100 % depozytu. Tylko korzystać.

Zakłady można w internecie obstawiać na żywo. To znaczy, że można postawić na mecz, który właśnie się zaczął i jednocześnie go oglądać na livestreamie. Ponadto zakłady są przyjmowane w trakcie trwania wydarzenia sportowego, a kursy zmieniają się w zależności od tego co aktualnie dzieje się podczas zawodów.

Zakłady internetowe są bardzo wygodne i dostępne. Nie ma co ukrywać. Ludzie są leniwi i coraz rzadziej chce im się wychodzić z domu. Smutne, ale prawdziwe. Grając przez internet, zakład możemy postawić przez całą dobę, zarówno z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, jak i w ostatniej chwili.

W internecie mamy nieograniczony dostęp do statystyk, analiz, zapowiedzi, wyników i innych materiałów. Dzięki temu możemy bez problemu obstawić właściwy zakład i zwiększyć swoje szanse na wygraną.

Przez internet możemy również zagrać w pokera, kasyno, czy pokera. Niektóre zakłady oferują również giełdę. Im szersza oferta, tym łatwiej zdobyć i utrzymać klienta. Dzięki tak dużej ofercie, początkujący klienci mogą sprawdzić, w której grze czują się najbardziej pewnie.

W internecie można spróbować różnych strategii i wariantów gry. Dzięki temu zwiększamy swoje szanse na wygraną. Co prawda, jest to przydatne bardziej przy dużych kwotach, ale początkujący gracze również powinni mieć możliwość skorzystania z tego wariantu.

Jak wynika z powyższego bardziej korzystne dla graczy dopiero zaczynających przygodę z obstawianiem zakładów, jak i zaawansowanych, jest obstawianie przez internet.

Co powinna jeszcze wiedzieć osoba początkująca? Przede wszystkim, istotna jest wiedza, kiedy postawić zakład buckmacherski. Można typować tuż po otwarciu rynku lub tuż przed meczem. Kolejno omówię zalety i wady obu tych rozwiązań.

Obstawianie zakładu tuż po otwarciu rynku wiąże się często z wyższymi kursami. Oddsmakerzy serwisów bukmacherskich czasami popełniają błędy. W końcu są tylko ludźmi. Osoby typujące, jeżeli mają trochę doświadczenia lub dobrą intuicję mogą bez problemu wychwycić tego rodzaju pomyłkę. Im bliżej meczu tym kursy na potencjalnych faworytów są niższe.

Kolejną zaletą typowania tuż po otwarciu rynku jest wygoda. Osoba typująca nie musi już na bieżąco czytać wszystkich analiz i taktyk, statystyk, ani zajmować się obserwacją kursów. Osoba, która już postawi na swojego faworyta, może tylko czekać na wynik meczu, czy innego typu rozgrywki. Jest to bardzo dobra strategia dla osób, które nie mają bardzo dużo czasu na grę.

Możemy również mieć szczęście i wygrać już po pierwszym gwizdku. Wtedy bez problemu będziemy mogli grać dalej.

Pierwszą wadą obstawiania tuż po otwarciu rynku jest większe ryzyko, bo czas nie będzie działał na naszą korzyść. Wszelkie zmiany w obstawionej przez nas drużynie, mogą spowodować, że zwyczajnie przegramy. Z niepokojem będziemy śledzić zmianę trenera, czy kontuzję gracza.

Drugą wadą jest zamrożenie kapitału. Bez wątpienia jest to pewna znacząca niedogodność. Szczególnie jest to uciążliwe dla początkujących graczy. Czasami będą musieli poczekać tydzień lub dwa na rozstrzygnięcie zakładu.

Przy typowaniu tuż po otwarciu rynku jest wymagane posiadanie konta u kilku buckmacherów. Może to stanowić pewien problem dla początkujących graczy. Konieczne jest założenie konta w minimum 2 lub 3 firmach. Dzięki temu można wybrać najlepszy kurs i ofertę.

Jakie są zalety typowania tuż przed meczem? Do pierwszej korzyści należy zaliczyć więcej informacji. Dzień lub dwa przed meczem z pewnością będziemy wiedzieć więcej o sytuacji kadrowej, mentalnej oraz celach obstawianej przez nas drużyny. Możemy też sprawdzić jakie są przewidywania typerów i porównać je z naszymi kupami.

Kolejną zaletą takiego obstawiania jest to, że możemy śledzić widoczne ruchy kursów. Z nich będziemy mogli wyciągnąć wnioski. Jeżeli coś spada, to wiadomo, że lepiej w to nie inwestować. Chyba, że mamy zbyt dużo pieniędzy.

Do zalet typowania tuż przed meczem należy zaliczyć również to, że kursy na underdoga rosną. Oznacza to, że jeżeli typujemy przeciwko faworytom, to kursy słabszych drużyn zaczynają rosnąć. Wynika to stąd, że coraz więcej osób obstawia drużynę, która jest faworytem.

Do wad można zaliczyć niski kurs na faworyta. Im więcej osób obstawia dany zakład, tym jego wartość jest niższa. Czasami wręcz całkowicie nieopłacalna.

Wadą tego rozwiązania jest również konieczność trzymania ręki na pulsie. Osoba typująca musi być cały czas na bieżąco. Śledzić kursy, analizy, statystyki, słuchać doniesień, oglądać wiadomości. Nie musiałaby tego robić, gdy obstawiła zakład tuż po otwarciu rynku. Gracz do ostatniej minuty nie może się wyłączyć. Musi być czujny. Tego typu obstawianie wymaga bardzo dużej samodyscypliny.

Omówiłam już korzyści i niedogodności wynikające z obstawiania tuż przed meczem i zaraz po otwarciu rynku, oraz różnice między zakładami naziemnymi a internetowymi. Teraz przyszła pora na kilka słów o najczęstszych pojęciach używanych w grze.

Bankier to zawodnik lub drużyna, która z pewnością wygra. Tego sformułowania używa się zazwyczaj, gdy jest bardzo duża różnica poziomów pomiędzy drużynami.

Back to postawienie na danym wydarzeniu. Do tego pojęcia dodaje się zazwyczaj nazwę zawodnika lub drużyny.

Kurs to podstawowy zysk z zakładu. Dzięki niemu można określić zysk z wygranej oraz prawdopodobieństwo danego rezultatu ustalone przez bukmachera. Im wyższy kurs, tym większe prawdopodobieństwo wygranej.

Lay to zakład przeciwko wynikowi. Zakładasz się, że dana drużyna nie wygra. Handicap to niekorzyść danego zespołu naliczana w celu wyrównania szans zespołów, co sprawia że zakład staje się bardziej atrakcyjny. Livebet to zakłady na żywo. Lucky 15 to specjalny system zakładów sportowych. Zakład kombinacyjny to obstawianie kilku drużyn na raz.

Wymieniłam podstawowe pojęcia, bo samo granie w zakładach bukmacherskich jest o wiele bardziej skomplikowane. Wymaga przede wszystkim pracy i bardzo dużego zaangażowania. Gracz powinien także rozwinąć umiejętności prawidłowego zarządzania kapitałem, analizowania wyników oraz budowania strategii. Nic dziwnego, orientowanie się w tym, która drużyna ma szansę na wygraną, zazwyczaj wiąże się z dużymi pieniędzmi dla osoby obstawiającej. Im więcej wiesz, tym Twoja szansa na sukces jest większa. Tutaj wiedza naprawdę jest w cenie. Z tego względu warto także współpracować z innymi graczami oraz  korzystać z ich wiedzy i doświadczenia, co pozwoli na szybkie uczenie się i uniknięcie popełnienia najpowszechniejszych błędów. Co prawda granie w zakładach buckmacherskich, nawet dla doświadczonych graczy wiąże się z dużym ryzykiem. Jednak bez niego nie byłoby zabawy. Życzę wszystkim jak najwyższych wygranych.