Przedstawiono raport przychodów klubów Ekstraklasy

    Przedstawiono raport przychodów klubów Ekstraklasy

    MediaPictures.pl / Shutterstock.com

    MediaPictures.pl / Shutterstock.com

    Tradycją stało już się przedstawianie raportu, w którym określony zostaje poziom finansów polskich klubów.

    Firma doradcza Deloitte przedstawiła takie zestawienie za 2018 rok. Przychody wszystkich klubów Ekstraklasy wyniosły 528 milionów złotych.

    Coraz większe pieniądze

    Z roku na rok Ekstraklasa przekazuje coraz większe pieniądze klubom. W związku z nowym kontraktem od kolejnego sezonu będą to jeszcze większe pieniądze niż dotychczas. Za zakończony sezon drużyny otrzymały do podziału 155 milionów złotych. Zaledwie sześć lat temu kwota ta była o prawie 50 milionów niższa, co pokazuje, że zainteresowanie rynkami piłkarskimi na świecie jest ogromne. W kolejnych sezonach kwota do podziału ma wynieść co najmniej 225 milionów złotych. W związku z ciągłym rozwojem Ekstraklasa inwestuje też w rozwój technologiczny, przez ostatnie dwa lata na projekty tego typu Ekstraklasa zainwestowała ponad 30 milionów złotych, co nie jest małą kwotą.

    Mistrz Polski z niedużymi przychodami

    Tabela przychodów klubów za 2018 rok pokazuje, że mistrzem Polski może zostać ekipa, która wcale nie ma dużych przychodów. Piast Gliwice miał prawie 25 milionów złotych przychodów. Porównując to do Legii, która miała ponad 100 milionów, należy stwierdzić, że to kolosalna różnica. Przychody Piasta były około dwukrotnie wyższe od Miedzi Legnica, która spadła z ligi. Co ciekawe Legia deklasuje w tym zestawieniu resztę stawki. Drugi Lech Poznań ma 57 milionów, a trzecia Lechia 48. Biorąc pod uwagę tak duże dysproporcje, może dziwić, że warszawska ekipa nie zdołała zdobyć mistrzostwa. Wygląda jednak na to, że Piast swoje środki, których nie było dużo, rozdysponował o wiele rozsądniej i dlatego świętował zdobycie mistrzostwa.

    Zarobili na transferach

    Ciekawie wygląda zestawienie, w którym prezentowany jest zysk z transferów. Na pierwszym miejscu znajduje się Zagłębie Lubin. Klub ten zarobił ponad 17 milionów, a nieco mniej przypadło Cracovii. Zagłębie zarobiło większość na sprzedaży Jarosława Jacha, natomiast Pasy na transferze Krzysztofa Piątka do Genui. Trzeci stopień podium przypadł w udziale Wiśle Płock, która otrzymała niemałą kwotę za Arkadiusza Recę. Ekipami, które nie zarobiły nic na transferach, są Arka Gdynia i Miedź Legnica. Ciekawie będą wyglądać zestawienia za rok. Wtedy będziemy uwzględniali w nim chociażby występy Piasta w europejskich pucharach czy nowych beniaminków, być może tym razem któryś z nich zdoła utrzymać się w Lotto Ekstraklasie na kolejny sezon.