Podział pieniędzy w Ekstraklasie za zakończony sezon

Kategorie Magazyn, PKO Ekstraklasa (Magazine), Wiadomosci pilkarskie (Magazine) / z Adam Maciejewski

Dziurek / Shutterstock.com

Podział pieniędzy w Ekstraklasie za zakończony sezon

Dziurek / Shutterstock.com

Dziurek / Shutterstock.com

Ponad tydzień temu zakończyły się rozgrywki w Ekstraklasie w sezonie 18/19.

Mimo zdobycia mistrzostwa Polski Piast Gliwice otrzymał mniej pieniędzy od Legii Warszawa, która zajęła w lidze drugie miejsce.

Ranking historyczny ważny

W ogólnym rozrachunku Legia otrzymała nieco ponad pół miliona złotych więcej od Piasta. Gliwiczanie otrzymali około 15 230 000 złotych. Najwięcej Piast otrzymał w ramach podziału dla najlepszej czwórki. Za to tej ekipie przypadło ponad pięć milionów złotych. Zespół z Gliwic dostał jednak zaledwie 1,5 miliona za ranking historyczny, ponieważ w poprzednich latach nie zajmował on w lidze zbyt wysokich miejsc. To właśnie w tym porównaniu Legia otrzymała najwięcej, ponieważ ponad 3 miliony złotych. Barierę trzech milionów z rankingu historycznego przebił jeszcze Lech Poznań, który zwykle stawał w Ekstraklasie na podium. Łącznie do podziału było 155 milionów złotych, z czego kwotą stałą były ponad 84 miliony.

Wystawiali młodzież

W puli za Pro Junior System były 2 miliony złotych. Te pieniądze zostały podzielone pomiędzy cztery drużyny, które wystawiły w tym sezonie najwięcej młodych zawodników przez najdłuższy czas. Zwycięzcą tej klasyfikacji okazał się Lech Poznań, który za pierwsze miejsce zgarnął 800 tysięcy złotych. O 200 tysięcy mniej dostał drugi zespół w tej klasyfikacji, czyli Górnik Zabrze. Ekipa ze Śląska szczególnie w pierwszej części sezonu często korzystała z młodzieżowców. Trzeci stopień podium zajęła Legia, a być może niespodziewanie dla niektórych czwarta lokata przypadła w udziale Pogoni. Szczecinianie dostali w związku z tym dodatkowe 200 tysięcy, a w ogólnym rozrachunku przypadło im nieco ponad 9 milionów.

Spadkowicze najsłabsi

Nie tylko w liczbie zdobytych punktów Miedź Legnica oraz Zagłębie Sosnowiec znajdują się na dwóch ostatnich pozycjach. Także w podziale środków za ten sezon ekipy te znalazły się na samym końcu. Ma to związek głównie z dwoma ostatnimi lokatami, jakie zajęły te drużyny, ale także z rankingiem historycznym. Zarówno Miedź, jak i Zagłębie nie mogły go nabić, ponieważ w ostatnich latach nie rywalizowały w Ekstraklasie. Dlatego też ostateczna kwota dla każdego z tych klubów to 6 071 040 złotych. Warto dodać, że oprócz wspomnianych kwot, które się różniły, każdy z szesnastu klubów otrzymał nieco ponad 5 milionów złotych, które było sumą stałą. Za rok kluby podzielą pomiędzy sobą jeszcze większą kwotę, która wyniesie ponad 200 milionów złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *