Miedź Legnica i Zagłębie Sosnowiec awansowały do Ekstraklasy

Marcin Kadziolka / Shutterstock.com

W przedostatniej kolejce Nice 1. Ligi rozstrzygnęła się kwestia awansu do Lotto Ekstraklasy.

Promocję o klasę wyżej uzyskały drużyny Miedzi Legnica i Zagłębia Sosnowiec, które wygrały swoje wczorajsze spotkania.

W dobrej sytuacji

W dużo lepszym położeniu przed 33. kolejką była Miedź Legnica. Zespół z Dolnego Śląska był liderem ligi i do awansu wystarczył mu remis we wczorajszym spotkaniu. Przeciwnikiem Legniczan była jednak Chojniczanka Chojnice, czyli zespół, który wciąż liczył na zajęcie jednego z dwóch pierwszych miejsc. Zagłębie stanęło przed nieco trudniejszym wyzwaniem, zespół udał się bowiem w niedaleką podróż do Chorzowa na mecz ze wciąż mającym nadzieje na utrzymanie Ruchem Chorzów.

Rozgromili

Miedź pokazała wczoraj, że mimo tego, że do awansu wystarczy jej remis, nie odpuści spotkania i zawalczy o zwycięstwo. Już po kwadransie gry mieliśmy 1:0 dla gospodarzy, a strzelcem gola okazał się Omar Santana. Na przerwę Miedź schodziła z dwubramkowym prowadzeniem, gola podwyższającego wynik zdobył z rzutu karnego Marquitos. Po zmianie stron do ataku ruszyła Chojniczanka. Goście strzelili w 58. minucie kontaktowego gola, a na listę strzelców wpisał się Tomasz Boczek. Jak się jednak okazało, było to wszystko, na co tego dnia było stać ekipę z Chojnic. Miedź strzeliła kolejne bramki, a ich autorami byli Mateusz Piątkowski, Grzegorz Bartczak i Fabian Piasecki. Ostatecznie gospodarze przypieczętowali awans pewnym zwycięstwem 5:1.

Wygrana dała awans

W związku z wynikiem w Legnicy Zagłębie Sosnowiec wiedziało, że w przypadku zwycięstwa na kolejkę przed końcem zapewni sobie awans do Lotto Ekstraklasy. Sosnowiczanie szybko chcieli zrealizować ten cel i w 12. minucie Alexandre Cristovao wyprowadził gości na prowadzenie. Ruch próbował odpowiedzieć bramką wyrównującą, ale nawet ona nie dawałaby temu zespołowi utrzymania. Ostatecznie w spotkaniu zobaczyliśmy tylko jednego gola i Zagłębie dzięki wygranej 1:0, także zapewniło sobie awans do Lotto Ekstraklasy.

Powrót po latach

Dla Miedzi następny sezon będzie pierwszym w historii tego klubu, w którym zagra on w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. W obecnych rozgrywkach w takiej sytuacji była Sandecja Nowy Sącz, która nie potrafiła utrzymać się w lidze. Zagłębie wraca do Ekstraklasy po 10 latach przerwy. Ostatni raz zespół ten grał w elicie w sezonie 07/08, Drużyna zajęła jednak wtedy ostatnie miejsce, zdobywając tylko 16 punktów. Co więcej, Zagłębie Sosnowiec zostało w tamtym sezonie ukarane degradacją o ligę niżej w związku z korupcją. Kolejne rozgrywki Sosnowiczanie rozpoczęli także z czterema ujemnymi punktami.