Legendy Ekstraklasy z lat 1991-2000

    Legendy Ekstraklasy z lat 1991-2000

    Ekstraklasa zaproponowała kibicom zabawę pt. #MojeLegendy. Do 27 marca kibice w oficjalnej aplikacji Ekstraklasy mogą wybierać zawodników, którzy dodaliby oni do Galerii legend polskiej ligi. Jest to czas bardzo miło wspominany przez polskich fanów, ponieważ to właśnie w tym okresie ostatni raz polska piłka osiągnęła sukces na arenie międzynarodowej – srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

    MediaPictures.pl / Shutterstock.com

     

    Legendarny bramkarz

    Jedynym bramkarzem, który jest nominowanym do Galerii jest Maciej Szczęsny. Zawodnik ten występował w Ekstraklasie w latach 1987-2002 a w tym czasie reprezentował barwy Legii Warszawa, Widzewa Łódź, Polonii Warszawa oraz Wisły Kraków. Od dawna uważany za bardzo dobrego bramkarza, zdaniem wielu najlepszego w historii polskiej ligi. Niestety nie udało mu się zaistnieć nigdy poważnie na arenie miedzynarodowej, choć w reprezentacji Polski bywał. Do dzisiaj sławna jest anegdota o tym, jak to na treningach przed mecze z Anglią prezentował się dużo lepiej niż Woźniak i to jego należało wystawić, wtedy może byśmy nie przegrali.

    Legendarni obrońcy

    Tomasz Łapiński – występował w Widzewie Łódź oraz Legii Warszawa. W Ekstraklasie rozegrał aż 282 mecze i strzelił 4 gole. W latach 90 podstawowy zawodnik łódzkiego klubu i pewny punkt reprezentacji Polski, medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie.
    Jacek Zieliński – prawdziwa ikona Legii Warszawa. Prawdziwy kapitan. W polskiej lidze występował w latach 1990-2004, rozegrał aż 363 spotkania, zdobył w nich 8 goli. Reprezentant Polski, jednakże przyszło mu grać w czasach gdy na tej pozycji mieliśmy do dyspozycji Tomasza Wałdocha, Jacka Bąka oraz Tomasza Hajto, a mimo to ubierał 60 spotkań w narodowych barwach.

    Legendarni pomocnicy

    Na liście nominowanych pomocników znajduje się Jerzy Brzęczek, aktualny trener Wisły Płock. Brzęczek w polskiej lidze grał w latach 1988-95 oraz 2007-09. W tym czasie grał dla Olimpii Poznań, Lecha Poznań, Górnika Zabrze, GKSu Katowice oraz Polonii Bytom. Rozegrał 249 spotkań i strzelił 25 bramek. Drugim pomocnikiem jest niespełniony wielki talent polskiej piłki – Marek Citko. Zawodnik ten rozegrał w polskiej lidze 170 spotkań i strzelił 23 bramki. W trakcie swojej kariery reprezentował barwy aż sześciu różnych klubów. Świetnie zapowiadającą się karierę zastopowały ciągle prześladujące go kontuzje. Trzecim pomocnikiem jest Radosław Kałużny. Popularny „Tata” ze swojej kariery wycisnął 200%.267 meczów oraz 39 goli na pozycji defensywnego pomocnika musi robić wrażenie. Radosław Michalski – Legia Warszawa, Widzew łódź, lata gry 1992-99, 201 meczów 30 goli. Piotr Świerczewski, wybitny reprezentant Polski, 228 spotkań w Ekstraklasie, 12 goli, w trakcie swojej kariery reprezentował barwy siedmiu klubów z Polski. Leszek Pisz – ikona Legii Warszawa, świetny wykonawca stałych fragmentów gry, 267 spotkań 54 gole. Tomasz Wieszczycki – 363 rozegrane mecze w Ekstraklsie, 99 goli strzelonych, z drobnymi przerwami grał w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej w latach 1988-2004.

    Legendarni napastnicy

    Jacek Dembiński – kojarzony głównie z Amicą Wronki piłkarz występował również w Lechu Poznań oraz Widzewie Łódź. W trakcie swojej kariery rozegrał w Ekstraklasie 304 spotkania, zdobywająć w nich 95 goli co stawia go w czołówce ligowych strzelców w historii.
    Andrzej Juskowiak – popularny „Jusko”, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. W trakcie pobytu w polskiej lidze występował tylko w Lechu Poznań w latach 88-92, strzelił w tym czasie 43 bramki grając w 95 meczach co daje mu bardzo wysoką średnią bramki na mecz. Potem Juskowiak wyjechał na zachód, m.in. do Sportingu Lizbona, gdzie do dzisiaj jest wspominany z wielkim szacunkiem i uchodzi za jedną z gwiazd z przeszłości.

    Legendarni napastnicy Legii Warszawa

    Wojciech Kowalczyk – napastnik, którego wspominamy najczęściej przy okazji występów Legii w Lidze Mistrzów. Jego popisy przeciwko Manchesterowi United oraz Sampdorii zapadły w pamięci każdemu fanowi futbolu. W Ekstraklasie rozegrał 124 mecze, strzelił 42 bramki a następnie wyjechał na zachód do Betisu Sewilla. Wielu uważa, że mógł zrobić dużo większą karierę gdyby lepiej się prowadził.
    Cezary Kucharski – Ikona Legii Warszawa, do niedawna menadżer Roberta Lewandowskiego. W czasie piłkarskie kariery strzelił w Ekstraklasie 90 bramek w trakcie 256 meczów.
    Jerzy Podbrożny – kolejna już legenda wśród napastników, ściśle zwiazana z warszawską Legią. Jeden z najbardziej walecznych napastników, którzy biegali po boiskach Ekstraklasy, reprezentował barwy aż dziewieciu klubów. Grał w latach 90-96 oraz 2000-2004, wystąpił w 277 meczach i strzelił 122 bramki, co stawia go jako nielicznego w klubie stu.