Kontrowersyjny remis Iranu z Portugalią

AGIF / Shutterstock.com

W najciekawszym poniedziałkowym spotkaniu reprezentacja Iranu podejmowała Portugalię.

Obie ekipy miały jeszcze szanse na wyjście z grupy, które zapewniłyby sobie, pokonując rywala w bezpośrednim starciu.

Szansa na awans

Mało kto spodziewał się, że Iran podczas tegorocznych Mistrzostw Świata do ostatnich minut będzie miał nadzieje na awans do 1/8 finału. Reprezentacja tego kraju najpierw pokonała 1:0 Maroko, a następnie w takim stosunku uległa Hiszpanii. Portugalia natomiast także pokonała Maroko, lecz wcześniej z Hiszpanią zdołała zremisować. Oznaczało to, że mistrzowie Europy byli w tabeli o punkt przed azjatycką reprezentacją i podopiecznym Fernando Santosa do awansu wystarczał remis. Teoretycznie podział punktów mógł też dać drugie miejsce Iranowi, jednak wydawało się to mało prawdopodobne. Pewne było to, że żadna z drużyn nie odpuści i w Sarańsku powinniśmy zobaczyć bardzo dobre widowisko.

Znowu defensywnie

Mimo tego, że bezbramkowy remis zadowalał Portugalię, zespół ten atakował już od początku meczu. Portugalczycy kontrolowali grę w pierwszej połowie, w której osiągnęli ponad 70 procent posiadania piłki. Ukoronowaniem tego był gol 45 minucie. Ricardo Quaresma otrzymał piłkę zwrotną od Andre Silvy i w swoim stylu uderzył zewnętrzną częścią stopy. Taki strzał jest znakiem rozpoznawczym Quaresmy, piłka wpadła tuż pod poprzeczkę i Portugalczycy schodzili na przerwę prowadząc. W drugiej części gry Portugalczycy otrzymali rzut karny. Faulowany był Cristiano Ronaldo i sędzia długo zastanawiał się nad podyktowaniem jedenastki, jednak ostatecznie zdecydował się dać karnego. Sam poszkodowany nie zdołał jednak pokonać bramkarza Iranu i nadal było tylko 1:0.

Wściekły trener

W końcowych minutach żółtą kartkę otrzymał Cristiano Ronaldo, lecz jak widać na powtórkach, arbiter mógł pokusić się o wyrzucenie zawodnika z boiska za uderzenie rywala w twarz. Wściekłości nie krył selekcjoner Iranu Carlos Queiroz, który już wcześniej podważał decyzje arbitra, gdy ten nie chciał użyć VAR-u przy ewentualnym faulu w polu karnym Portugalii. Ostatecznie Iran dostał jedenastkę, lecz za przewinienie w 89. minucie. W doliczonym czasie gry rzut karny wykorzystał Ansarifard i Iran miał jeszcze chwilę na ewentualne zdobycie gola. Remis utrzymał się jednak do końca spotkania i to Portugalia zajęła w grupie B drugie miejsce. Gdyby mistrzowie Europy dowieźli skromne prowadzenie do końca, to zostaliby nawet zwycięzcą tej grupy. Wiadomo już, że w 1/8 finału Portugalia trafiła na Urugwaj, a Hiszpania na Rosję.

Iran – Portugalia 1:1 (0:1)

Gole: Ansarifard 90+3′ – Quaresma 45′