Juventus wygrywa w ostatnim meczu Buffona

barni / Shutterstock.com

W swoim ostatnim spotkaniu w tym sezonie Juventus pokonał Hellas Verona 2:1 w ramach rozgrywek Serie A.

Dzisiejszy mecz był ostatnim występem w barwach klubu dla wieloletniego bramkarza Starej Damy, Gianluigiego Buffona. Juventus już wcześniej zapewnił sobie mistrzostwo Włoch.

Pewny mistrz

Tydzień temu Bianconeri świętowali zdobycie tytułu mistrza Włoch. Dzisiejszy mecz zespół mógł więc potraktować jako pożegnanie z kibicami z powodu zakończenia sezonu. Oprócz mistrzostwa Juve dołożyło też puchar Włoch, w finale pokonując Milan 4:0. W Lidze Mistrzów Stara Dama dotarła do ćwierćfinału, w którym stoczyła niesamowity bój z Realem. W Turynie Juventus przegrał 0:3, aby w Madrycie odrobić straty i stracić gola na 3:1 w ostatniej minucie meczu ostatecznie odpadając. Jeśli chodzi o gości dzisiejszego spotkania, to było już pewne, że zakończą oni sezon na przedostatnim miejscu w tabeli i w przyszłym sezonie będą mierzyć się z rywalami w Serie B. Przed meczem Hellas notował passę sześciu kolejnych porażek, Juve odnotowało trzy mecze w lidze bez przegranej.

Emocje po przerwie

W pierwszych czterdziestu pięciu minutach przeważał Juventus, jednak nie dało to nawet jednego gola gospodarzom. Po przerwie nadal było widać, że to Juve chce wygrać i w 49. minucie było już 1:0 dla Starej Damy. Strzelcem gola okazał się Daniele Rugani. Już trzy minuty później Miralem Pjanić podwyższył na 2:0 i gospodarze mogli kontrolować przebieg meczu. W 63. minucie z boiska zszedł Gianluigi Buffon. Bramkarz w ten sposób mógł pożegnać się z kibicami, którzy długo oklaskiwali swojego ulubieńca. Jego miejsce między słupkami zajął Carlo Pinsolgio, dla którego był to pierwszy występ w sezonie.

Walczyli do końca

W 76. minucie meczu niespodziewanie kontaktowego gola zdobył Hellas, a piłkę do siatki wpakował Alessio Cerci. Na kilka minut przed końcem spotkania Stephan Lichtsteiner zmarnował okazję na podwyższenie prowadzenia Juventusu, marnując rzut karny. Jego strzał wybronił Andrade Nicolas. Juve wygrało mecz 2:1, jednak większość kibiców będzie po tym spotkaniu mówić głównie o Buffonie. Bramkarz Starej Damy przebywał w Juventusie od 2001 roku. Golkiper z zespołem wielokrotnie zdobywał mistrzostwo Włoch, raz wygrał nawet Serie B. Do tego dorzucił puchary i superpuchary kraju, także za czasów gry w Parmie, z którą zdobył nawet Puchar UEFA. Z reprezentacją Włoch Buffon w 2006 roku został mistrzem świata, a sześć lat później dołożył do tego wicemistrzostwo Europy. Nie wiadomo jeszcze czy Buffon zakończy karierę, czy będzie ją kontynuował w innym klubie. Jego następcą w Juventusie ma być Wojciech Szczęsny.

Juventus Turyn – Hellas Verona 2:1 (0:0)

Gole: Rugani 49′, Pjanić 52′ – Cerci 76′