Juventus powiększa przewagę nad Napoli

charnsitr / Shutterstock.com

30. kolejka Serie A obfitowała w niespodzianki. Jedną z nich jest strata punktów przez Napoli.

Przy jednoczesnym zwycięstwie Juventusu z Milanem, Stara Dama powiększyła przewagę nad drużyną z Neapolu.

Walka na całego

Juventus i Napoli to jedyne zespoły, które pozostały w walce o Scudetto. Po drodze odpadały takie drużyny jak Roma czy Lazio, a na przełomie roku także Inter. Nerazzurri w tamtym okresie nie potrafili wygrać żadnego z ośmiu ligowych meczów i stracili pozycję lidera, spadając nawet poza podium. Przed meczem Juve miało 2 punkty przewagi nad Napoli. W przypadku potknięcia Bianconerich mogliby oni utracić nawet pierwsze miejsce.

Napoli jako pierwsze

Trzydziesta kolejka nie została rozłożona na kilka dni. Wszystkie mecze odbyły się w Wielką Sobotę. Pierwszą drużyną ze wspomnianej wyżej dwójki, która wybiegła na ligową murawę, było Napoli. Neapolitańczycy pojechali do Sassuolo i w 22. minucie niespodziewanie przegrywali. Pepe Reina pokonany został wtedy przez Matteo Politano. Do przerwy utrzymało się 1:0 dla gospodarzy i Maurizio Sarri miał twardy orzech do zgryzienia w szatni. Druga połowa zupełnie nie wskazywała na to, że Napoli walczy o mistrzostwo, a Sassuolo o utrzymanie. Cały mecz był dość wyrównany, a nieliczne okazje na bramkę nie były wykorzystywane. Pechowa dla gospodarzy była osiemdziesiąta minuta, kiedy to piłkę do własnej bramki wpakował Rogerio. Napoli miało już remis, jednak nie wystarczyło czasu, aby zespół wicelidera przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Hit kolejki

W Turynie rozegrany został mecz kolejki, w którym Juventus podejmował AC Milan. Gospodarze uskrzydleni utratą punktów przez Napoli już w 8. minucie wyszli na prowadzenie. Z okolic środka boiska prostopadłe podanie wykonał Pjanić, a Dybala przyjął piłkę i obrócił się, następnie z około dwudziestu metrów celnym strzałem pokonał Donnarummę. Wydawało się, że Juve będzie kontrolować całe spotkanie i spokojnie zdobędzie kolejne 3 punkty w jakże ważnym meczu. W 28. minucie padł jednak gol wyrównujący, którego autorem był Leonardo Bonucci, były piłkarz Starej Damy. Do przerwy utrzymywał się wynik 1:1 i to Milan sprawiał lepsze wrażenie.

Druga połowa nierozstrzygnięta

W drugiej części gry to nadal Milan miał inicjatywę. Optyczna przewaga zespołu z Mediolanu była aż nadto widoczna. Podopieczni Gennaro Gattuso także częściej próbowali strzałów na bramkę przeciwnika. Mimo to Juve przeprowadziło zabójczą akcję w 79. minucie. Z lewej strony boiska dośrodkował Khedira, a Cuadrado strzałem głową umieścił piłkę w siatce. Osiem minut później to Khedira cieszył się z gola. Dybala w polu karnym wycofał piłkę do Niemca, a ten nie miał problemu z wpakowaniem piłki do bramki. Wynik meczu nie uległ już zmianie. Juventus zagrał bardzo mądrze całe spotkanie i może cieszyć się z powiększenia przewagi nad Napoli do pięciu punktów.

Ostatnia prosta

Do końca sezonu pozostało jeszcze osiem kolejek. Za tydzień Juventus uda się do czerwonej latarni ligi, Benevento, a Napoli podejmie u siebie Chievo. Wiele wskazuje na to, że w przeciwieństwie do dzisiejszych meczów obie drużyny wyjdą zwycięsko ze swoich spotkań. Jedno jest pewne – sezon wkracza w decydującą fazę i to Juve wchodzi w ten etap będąc w dużo lepszej pozycji. Atutem Napoli jest natomiast to, że może skupić się tylko na lidze i w przeciwieństwie do Juventusu nie gra już w pucharze Włoch i Lidze Mistrzów.

Sassuolo – Napoli 1:1 (1:0)

Gole: Politano 22′ – Rogerio (sam.) 80′

Juventus – Milan 3:1 (1:1)

Gole: Dybala 8′, Cuadrado 79′, Khedira 87′ – Bonucci 28′