FC Barcelona wygrała młodzieżową Ligę Mistrzów

photo_master2000 / Shutterstock.com

W poniedziałkowym finale w Nyonie Barcelona pokonała 3:0 Chelsea i zwyciężyła w rozgrywkach młodzieżowej Ligi Mistrzów.

To drugi triumf w historii tych rozgrywek dla Katalończyków. Tyle samo końcowych zwycięstw ma na koncie także Chelsea.

Droga do finału

Dla obu drużyn przeprawa do finału nie była zbyt trudna. W grupie Chelsea zdobyła 15 punktów, natomiast Barcelona 16. Jako zwycięzcy grup obie ekipy zapewniły sobie bezpośredni awans do 1/8 finału. Tam Chelsea pokonała pewnie Feyenoord 5:2, natomiast Barcelona po trudnym meczu wyeliminowała PSG, wygrywając 1:0. W kolejnej rundzie zarówno The Blues, jak i Blaugrana zmierzyły się z hiszpańskimi zespołami. Anglicy pokonali 4:2 Real, natomiast Barca wygrała 2:0 z innym klubem z Madrytu, Atletico. W finale na oba zespoły czekały najtrudniejsze przeprawy. Chelsea w 80. minucie jeszcze przegrywała z Porto, lecz zdołała wyrównać i doprowadzić do karnych, które wygrała. Barcelona wygrała 5:4 z Manchesterem City, choć do przerwy prowadziła już 5:2.

Zdominowani

Trzeba przyznać, że w meczu finałowym zdecydowanie lepsza była Barcelona. Świadczyć może o tym to, że Chelsea nie oddała w trakcie 90 minut ani jednego celnego strzału na bramkę strzeżoną przez Penię. W 33. minucie gola dla Blaugrany zdobył Marques i z jednobramkowym prowadzeniem Barca wybiegała na drugą część meczu. Kilka minut po przerwie ten sam zawodnik podwyższył na 2:0. The Blues próbowali konstruować akcje, które przyniosłyby kontaktowego gola, ale w tym dniu to Katalończycy pokazali, kto zasłużył na zwycięstwo w finale. W doliczonym czasie gry Abel Ruiz zadał Anglikom ostateczny cios. Barcelona wygrała całe spotkanie 3:0 i mogła cieszyć się z końcowego triumfu w całej edycji rozgrywek.

Po raz drugi

Po meczu niezbyt szczęśliwą minę miał szkoleniowiec Chelsea, Joe Edwards – Jestem zdruzgotany. Porażka z Barceloną to nie wstyd, o ile walczysz na całego, ale my dziś nie zagraliśmy najlepiej. Mieliśmy w tym sezonie mało słabych występów, ale to był jeden z nich – powiedział trener The Blues. Królem strzelców rozgrywek został Ivan Ignatyev z 10 trafieniami na koncie. Barcelona do tej pory młodzieżową Ligę Mistrzów wygrała tylko raz, w 2014 roku, w 2015 i 2016 roku dwukrotnie wygrywała Chelsea. Obrońcą tytułu sprzed roku był zespół RB Salzburg. Najciekawsze dla kibiców jest to, jak piłkarze, którzy zwyciężyli wczoraj w finale, spiszą się w dorosłych rozgrywkach i czy będą sięgać po triumfy z Barceloną także w seniorskich edycjach Champions League. O tym przekonamy się za kilka lat.

Chelsea – Barcelona 0:3 (0:1)

Gole: Marques 33′, 52′, Ruiz 90+2′