Chorwacja po karnych lepsza od Danii

DarioZg / Shutterstock.com

Wczorajszy dzień zaoferował fanom Mundialu dwa emocjonujące spotkania, które zakończyły się seriami rzutów karnych.

W wieczornym pojedynku faworytem była Chorwacja, jednak Dania szybko pokazała, że nie odpuści i powalczy o awans.

Grać tak dalej

Chorwacja jak wielu twierdzi, okazała się najlepszym zespołem fazy grupowej. Trzy zwycięstwa, w tym rozgromienie 3:0 Argentyny nie przeszło obojętnie obok żadnego fana piłki nożnej. W kraju kibice reprezentacji po cichu zaczęli liczyć na medal, a być może nawet na finał Mistrzostw Świata. Na drodze tej drużyny stanęła jednak wczoraj reprezentacja Danii, która słynęła z bardzo dobrej defensywy. W fazie grupowej Duńczycy stracili tylko jednego gola, jednak wynik ten wygląda mniej okazale, jeśli pod uwagę weźmie się także bramki strzelone. Dania w trzech meczach zdobyła zaledwie dwa gole, lecz to wystarczyło do pokonania Peru i remisu z Australią. Po bezbramkowym podziale punktów z Francją Skandynawowie awansowali dalej z drugiego miejsca.

Niesamowity początek

Po meczu Rosji z Hiszpanią wielu kibiców oczekiwało lepszego widowiska. Jak się okazało, już kilka minut po rozpoczęciu każda drużyna miała na koncie gola. Nie minęło jeszcze sześćdziesiąt sekund, a Dania już prowadziła. Po wrzucie z autu i zamieszaniu w polu karnym na bramkę Chorwacji uderzył Jorgensen. Zasłonięty Subasić nie dał rady obronić strzału i było 1:0. Rywale odpowiedzieli jednak najszybciej, jak się da. Duńczycy tak niefortunnie wybili piłkę we własnej szesnastce, że futbolówka nie opuściła pola karnego i trafiła do Mandżukicia, który bez problemów wyrównał. W dalszej części meczu spotkanie było już spokojniejsze i o awansie miała zadecydować dogrywka.

Jednak karne

Kilka minut przed końcem dogrywki Rebić znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Zawodnik minął golkipera i biegnąć na pustą bramkę został sfaulowany przez Jorgrensena. Sędzia podyktował karnego dla Chorwacji, jednak strzał Luki Modricia wybronił Subasić. Piłkarze dograli mecz do końca i musieli rozstrzygnąć awans w serii karnych. W pierwszej serii spudłowali Eriksen i Badejl, a następnie celnie strzelali Kjaer, Kramarić, Krohn-Dehli i Modrić. Dla piłkarza Realu był to ważny gol, biorąc pod uwagę niewykorzystaną wcześniej jedenastkę. W czwartej serii znowu zawodnicy obu drużyn nie dali rady pokonać bramkarzy. Po pudłach Schone i Pivaricia nie trafił także Jorgensen, dlatego przed szansą na przypieczętowanie awansu Chorwacji stanął Rakitić. Zawodnik Barcelony zdobył gola i to bałkańska drużyna zagra w ćwierćfinale z Rosją.

Chorwacja – Dania 1:1 (1:1), karne: 3:2

Gole: Mandżukić 4′ – Jorgensen 1′

Karne strzelone: Kramarić, Modrić, Rakitić – Kjaer, Krohn-Dehli

Karne niestrzelone: Badejl, Pivarić – Eriksen, Schone, Jorgensen