Awans Polek do Mistrzostw Europy U-17

Reprezentacja Polski kobiet po zwycięstwie 2:1 nad Austrią zapewniła sobie awans do finałów Mistrzostw Europy do lat siedemnastu.

Mistrzostwa odbędą się w maju na Litwie. Na turnieju zagra zaledwie osiem kobiecych reprezentacji, awans do finałów jest więc sporym wyczynem.

Wystarczył remis

Polkom podczas meczu z Austriaczkami do awansu wystarczył remis. Przed ostatnią kolejką nasze reprezentantki miały na koncie komplet oczek, natomiast Austria zdobyła cztery punkty. Polki jednak nie zamierzały grać na remis. Już w trzeciej minucie meczu wynik spotkania otworzyła Paulina Tomasiak, jednak w 21. minucie Julia Wagner zdobyła bramkę wyrównującą. Po przerwie Polki starały się głównie nie stracić gola, przy okazji groźnie kontrując. Potrzebujące zwycięstwa Austriaczki grały coraz odważniej, co zemściło się na nich. W 76. minucie Agnieszka Glinka ustaliła wynik spotkania na 2:1. Było już więc jasne, że to my pojedziemy na Euro.

Pewny awans

Polska w pierwszej fazie eliminacji rozstawiona była w drugim koszyku. Nasza reprezentacja w pierwszej rundzie eliminacyjnej trafiła do grupy pierwszej, w której zmierzyła się ze Szwajcarią, Ukrainą i Wyspami Owczymi. Polki wygrały wszystkie spotkania i z kompletem punktów zakwalifikowały się do Elite Round – ostatniej rundy eliminacji. Przed losowaniem Polska po raz kolejny znalazła się w drugim koszyku z powodu gorszego bilansu bramkowego od drużyn, które wygrywały pierwszą rundę eliminacji w swoich grupach. Ostatecznie Polska tym razem trafiła do grupy szóstej, a przeciwniczkami młodych Polek były Austria, Turcja oraz Bośnia i Hercegowina. Turniej kwalifikacyjny naszej grupy odbył się właśnie w tym ostatnim kraju. Polki ponownie wygrały komplet spotkań. Awans uzyskał tylko zwycięzca grupy.

Mistrzynie sprzed pięciu lat

Turniej, który w tym roku będzie miał miejsce na Litwie, odbywa się co roku. Ostatnią edycję wygrały Hiszpanki. To właśnie my i reprezentacja Hiszpanii jesteśmy pierwszymi drużynami, które oprócz gospodyń zapewniły już sobie awans do turnieju finałowego. Biorąc pod uwagę zwycięstwa w całym turnieju, rozgrywanym corocznie od 2008 roku, na 10 edycji 9 padło łupem Niemek (6 wygranych mistrzostw) i Hiszpanek (3 triumfy). Warto dodać, że tę jedyną brakującą edycję wygrały właśnie Polki. Nasza reprezentacja w 2013 roku pokonała w finale 1:0 Szwecję. Jednym z odkryć tamtych mistrzostw była grająca na pozycji napastnika Ewa Pajor, obecnie reprezentujaca barwy VfL Wolfsburg. Turniej wtedy odbył się w Szwajcarii. Trzymamy kciuki, aby nowa generacja piłkarek powtórzyła wyczyn starszych koleżanek.

Polska – Austria 2:1 (1:1)
    Gole: Tomasiak, Glinka – Wagner

Skład Polek: Kierul – Oleksiak, Silny, Tomasiak, Zieniewicz – Kozak, Filipczak (Glinka), Achcińska, Buszewska, Homa – Legowski (Kiszkis)