10 porad dla początkujących graczy

Rozpoczynasz swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi i chciałbyś się do tego dobrze przygotować? Zastanawiasz się jak grać, żeby wygrywać? Dobrze trafiłeś, znajdziesz tutaj 10 podpowiedzi dla początkujących graczy, które pomogą Ci w wielu sprawach, zaczynając od wartości stawek, aż po potencjalne kursy do opanowania emocji.

1. Podstawowe pojęcia bukmacherskie.

Początkujący gracz powinien spróbować poznać mechanizmy, które rządzą branżą bukmacherską. Do tego będzie potrzebne Ci kilka zwrotów, które znacząco ułatwią Ci grę i zrozumienie wszystkiego. Poniżej znajdziesz najważniejsze zwroty oraz krótkie ich wytłumaczenie.
Marża bukmachera to procentowy zysk bukmachera, przy założeniu że wszystkie opcje zostały proporcjonalnie do kursów obstawione.
Marża bukmachera = 100% – Payout
Payout to procentowy stosunek wartości wygranej niezależnej od wyniku do minimalnego wkładu jaki trzeba ponieść by tą wygraną uzyskać.
Yield jest to stosunek całkowitego zysku do zainwestowanej w sumie kwoty. Dobry yield, to taki na poziomie 10% – czyli gracz na każdym zakadzie zarabia 10%.

Więcej pojęć, znajdziesz w sieci, mogą one okazać się bardzo przydatne, jednak te wyżej to absolutna podstawa, która będzie Ci potrzebna do monitorowania swojej gry.

2. Wybierz odpowiedniego bukmachera.

Na polskim rynku bukmacherskim mamy dostępnych kilku legalnych usługodawców na rynku zakładów bukmacherskich. Musisz przejrzeć ofertę każdego z nich, zobaczyć potencjalne bonusy powitalne, ewentualnie bonusy dla najaktywniejszych graczy, jeśli planujesz takim zostać. Ponadto pamiętaj, żeby ofertę przeglądać pod kątem tego w czym jesteś najmocniejszy. Jeśli interesują Cię skoki narciarskie i sztuki walki to szukaj bukmachera, który ma te oferty bogate, jeśli koszykówkę czy siatkówkę to jeszcze inny, rzadko się zdarza tak że dany bukmacher zagwarantuje Ci pełną satysfakcję ze swojej oferty. Jest to w dużej mierze uwarunkowane umowami sponsorskimi, bukmacher który ma umowę z danym wydarzeniem/zespołem ma szerszą ofertę względem innych.

3. Kapitał.

Kapitał, czyli payroll jest uzależniony od Twoich oczekiwań względem wygranych. Jeśli chcesz grać dla zabawy, to praktycznie nie ma to znaczenia. Jeśli chcesz wygrywać drobne kwoty na jakiejś swoje drobne wydatki, to również nie jest to kwestia paląca. Natomiast jeśli chcesz wygrywać duże pieniądze i ogrywać bukmachera to musisz uzbierać wysoki kapitał w postaci kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych, który pozwoli Ci na wygrywanie wysokich kwot w przypadku osiagnięcia Yieldu na poziomie 10%. Wiesz już czym jest Yield, więc możesz policzyć jak wygląda w przypadku 100 zł a jak wygląda w przypadku 10 tys zł. Jest różnica, prawda?

4. Odpowiednie stawkowanie.

Musisz ustalić swój system stawkowania danego wydarzenia lub kuponu, zawierającego x selekcji. Wielu graczy stosuje stawkowniae w skali, np. 1-10, 1-5 lub część 1-3. Jedna stawka odpowiada danej kwocie, która jest uzależniona od wartości kapitału jaki zainwestowali w grę. Warto pamiętać o tym, że maksymalna stawka czyli np. 10/10 nie powinna przekraczać 10% kapitału, to uchroni nas przed utraceniem w szybki sposób naszego wkładu.

5. Stawiaj single, nie graj „paragonów”.

Jest to rzecz oczywista, o której wie każdy typer, niezależnie czy początkujący, czy już bardzo doświadczony. A i tak bardzo wielu graczy dalej się daje na to nabierać. Pamiętaj, im więcej selekcji na kuponie tym mniejsza szansa na wygraną, za dużo większe  prawdopodobieństwo przegrania. Warto pamiętać też o tym że to prawdopodobieństwo wynika z prostego rachunku statystycznego i czasami nie ma nic wspólnego z wartością kursów jakie stawiamy w zakładach akumulowanych (AKO).

6. Graj dyscypliny, w których jesteś najmocniejszy.

Wielu graczy myśli że zna się na wielu dyscyplinach sportowych. Jeśli oglądałeś jeden z ostatnich konkursów skoków narciarskich czy Grand Prix na żużlu to nie znaczy że jesteś już ekspertem i możesz na to stawiać. Staraj się grać tylko sporty, w których czujesz się najmocniejszych i o których masz największą wiedzę, bardzo zwiększy to Twoje szanse na wygraną danego kuponu, oraz zminimalizuje ryzyko utraty części kapitału na innych dyscyplinach, o których masz pojęcie pobieżne lub nie masz żadnego.

7. Analiza podstawą sukcesu.

Przed każdym meczem lub innym sportowym wydarzeniem analizuj wszystkie za i przeciw dotyczące postawienia danego zakładu. Jeśli mówimy o meczu piłkarskim to powinieneś sprawdzić dostępne kadry, kto pauzuje za kartki, terminarz zespołów, historię ich dotychczasowych gier, sytuację w tabeli i inne mniejsze, za to mające wpływ na końcowy wynik spotkania czynniki. Im bardziej dogłębna będzie Twoja analiza, tym większa szansa powodzenia. I pamiętaj, jeśli po skończeniu analizy masz jakieś wątpliwości i objekcje, nie graj na siłę na zasadzie „a może wejdzie”. Z reguł nie wchodzi.

8. Załóż sobie realny cel.

Odnosi się to w bardzo dużej mierze do kapitału, który wniosłeś do gry. Napisaliśmy powyżej o pojęciu Yield, w sekcji celu powinno być ono dla Ciebie najważniejsze. Jeśli Yield na poziomie 10% jest uważany za dobry, to nie możemy zakładać że przy kapitale 100 zł uda nam się zarobić 10 tys zł. Jest to praktycznie niemożliwe do zrealizowania, a jeśli już to będzie obarczone bardzo dużo szczęścia a nie umiejętnej gry dobrego gracza bukmacherskiego a przecież dążysz do tego żeby takowym zostać.

9. Prowadź historię swoich typów.

Jeśli wyznaczysz sobie cel powinieneś zainteresować się jakimś arkuszem bukmacherskim, który ułatwi Ci śledzenie historii swoich typów i monitorowanie postępów. Będzie to też narzędzie, które w przypadku złej passy pozwoli Ci dostrzeżenie swoich błędów i umożliwi potencjalną analizę dlaczego tak się dzieje. Ponadto będziesz mógł monitorować na bieżąco swoje postępy w realizacji założonego wcześniej celu.

10. Nigdy nie graj pod wpływem emocji bądź używek.

Jeśli zdarzy Ci się przegrać sporo pieniądzy, nie próbuj odegrać się za wszelką cenę. Kończy się to z reguły nieracjonalnym obstawianiem, które w konsekwencji prowadzi do utraty następnego kapitału poświęconego na popularnego „odkucie się”. Ponadto, najważniejsze, jeśli jest pod wpływem używek, np. alkoholu to nigdy nie stawiaj! Pod wpływem alkoholu gracz najczęściej nie myśli racjonalnie, nie dokonuje analizy danego kuponu bądź zdarzenia i źle dobiera stawkę, może skończyć się to niepotrzebną utratą środków.