Żużel Zakłady Bukmacherskie – Poradnik Typera

Zakłady bukmacherskie na żużel cieszą się sporą popularnością wśród miłośników zakładów nad Wisłą. Duża popularność żużla nie może dziwić, w szczególności biorąc pod uwagę renomę polskiej Ekstraligi na świecie. Polska liga żużlowa (PGE Ekstraliga) należy do najlepszych na świecie, dzięki czemu na polskich torach możemy oglądać największe gwiazdy światowego speedwaya.

PGE Ekstraliga żużel

Ekstraliga to najwyższa żużlowa klasa rozgrywkowa w Polsce | Dziurek / Shutterstock.com

Zakłady żużel nie są tak popularne jak zakłady na piłkę nożną czy tenis, ale coraz większa ilość bukmacherów oferuje zakłady żużel swoim użytkownikom. Sezon żużlowy trwa tylko przez kilka miesięcy w roku (z reguły przypada na kwiecień-wrzesień), jednak nie brakuje typerów specjalizujących się wyłącznie w zakładach na żużel. Z tego powodu typy żużel cieszą się wysoką popularnością wśród graczy. Z myślą o wszystkich fanach obstawiania przygotowaliśmy poradnik, który przybliży Ci zakłady żużel w pigułce. Zapraszamy do lektury!

350zł
50% do 350zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Duży wybór zakładów sportów
 • Brak opłaty podatkowej od wygranej
 • Długa lista oferowanych usług
350zł
50% do 350zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Duży wybór zakładów sportów
 • Brak opłaty podatkowej od wygranej
 • Długa lista oferowanych usług
bet-at-home Recenzja

Żużel bukmacher – Gdzie Obstawiać Zakłady?

Zakłady żużel cieszą się coraz większa popularnością. Bukmacherzy traktują żużel jako alternatywną formę dotarcia do fanów sportu, stąd nie mogą dziwić inicjatywy sponsoringowe legalnych polskich bukmacherów (m.in. forBet, sponsor tytularny forBET Włókniarz Częstochowa). Żużel zakłady bukmacherskie zajmują coraz ważniejsze miejsce w ofercie bukmacherów. Jak wybrać firmę, która oferuje najwyższe kursy na żużel zakłady? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie trzech najlepszych firm, dla których żużel zakłady bukmacherskie to ważny punkt oferty.

ForBET

ForBET to licencjonowany polski bukmacher. Żużel zajmuje ważne miejsce w ofercie forBET o czym najlepiej świadczy współpraca z klubem PGE Ekstraligi – Włókniarzem Częstochowa. W swojej ofercie bukmacher posiada szeroką ofertę zakładów bukmacherskich na żużel. Od typów na klasyfikację końcową Ekstraligi, po zakłady h2h na pojedynki poszczególnych zawodników. ForBET nie ogranicza się jedynie do PGE Ekstraligi, w ofercie znajdziesz także pozostałe ligi polskie oraz najlepsze rozgrywki europejskie. ForBET ma status najlepszego żużel bukmacher wśród legalnych bukmacherów w Polsce. Więcej informacji na temat bukmachera forBET oraz dostępnego bonusu powitalnego znajdziesz w tym artykule na naszej stronie. 

Unibet

Zakłady żużel to ważny punkt oferty Unibet. Bukmacher ma w swojej ofercie zakłady nie tylko na PGE Ekstraligę, ale także na najważniejsze ligi na świecie: szwedzką Elitserien, angielską Premiership, czy duńską Dansk Super Ligę. W ofercie Unibet nie brakuje także zakłady żużel na Speedway Grand Prix czy Drużynowe Mistrzostwa Świata. Więcej informacji na temat tego bukmachera znajdziesz w naszej recenzji Unibet. 

Betsson

Betsson to znany żużel bukmacher ze Skandynawii. Bukmacher oferuje szeroki wybór zakładów na żużel. Betsson żużel traktuje bardzo poważnie, dlatego dla miłośników żużla ma specjalne promocje oraz atrakcyjne kursy na zakłady żużel w trakcie trwania całego sezonu. W ofercie Betsson znajdziesz zakłady żużel na konkretne biegi, zakłady typu h2h pomiędzy zawodnikami oraz zakłady długoterminowe. Więcej na temat Betsson przeczytasz w naszej recenzji Betsson.

Jakie rozgrywki są najciekawsze do obstawiania w żużlu?

Zakłady bukmacherskie żużel generują największe zainteresowanie w kilku państwach Europy (Polska, Szwecja, Anglia, Dania). Żużel to sport niezwykle widowiskowy, przez co zakłady żużel są niezwykle emocjonujące. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych rozgrywek żużlowych z perspektywy obstawiających zakłady online na żużel.

Ekstraliga

Ekstraliga to najwyższa żużlowa klasa rozgrywkowa w Polsce. Jest określana mianem najpopularniejszej i najbogatszej ligi na świecie. Początki Ekstraligi sięgają roku 2000. Rozgrywki Ekstraligi zrzeszają osiem klubów, cztery najlepsze kluby po sezonie zasadniczym zyskują awans do fazy play-off, ostatni zespół spada do I Ligi, natomiast siódmy walczy w barażach o pozostanie w Ekstralidze. Rozgrywki toczą się systemem kołowym (mecz i rewanż). Ekstraliga żużlowa jest drugą po piłkarskiej Ekstraklasie najlepszą ligą sportową w Polsce pod względem frekwencji na meczach.

Elitserien (Szwecja)

Szwedzka Elitserien swoje początki datuje na 1982 rok. Jest to jedna z najsilniejszych lig żużlowych na świecie. W Elitserien występuje 10 zespołów, ostatnia drużyna spada do niższej dywizji (Allsvenskan). Każdy mecz ligowy Elitserien składa się z 16 wyścigów. W rozgrywkach Elitserien nie brakuje również polskich żużlowców. Szwedzka liga wprowadziła jednak limit zagranicznych zawodników, w myśl którego maksymalnie pięciu spośród ośmiu kierowców może być obcokrajowcami.

Speedway Grand Prix

Speedway Grand Prix to coroczny cykl turniejów, wyłaniających indywidualnego mistrza świata. W trakcie sezonu rozgrywanych jest od sześciu do dwunastu turniejów mistrzowskich. Klasyfikacja generalna ze wszystkich turniejów decyduje o przyznanych medalach i tytule mistrza świata. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii Speedway Grand Prix jest Szwed Tony Rickardsson, zaraz za nim plasuje się Greg Hancock (USA). Tomasz Gollob jest jedynym Polakiem z tytułem indywidualnego mistrza świata (rok 2010). W poprzednich sezonach bardzo dobre wyniki osiągali Patryk Dudek i Bartosz Zmarzlik (wicemistrzostwo).

Kursy Żużel

O znaczeniu kursów w obstawianiu zakładów wie każdy doświadczony typer. Zakłady bukmacherskie żużel nierzadko oferują wysokie kursy. Dobre typy żużel to nie wszystko, należy jeszcze zadbać, aby wybrany zakład obstawić po najwyższym dostępnym kursie. W tym celu przydatne jest posiadanie kont u najlepszych bukmacherów. Znajdziesz ich w specjalnie stworzonym przez naszą redakcję rankingu bukmacherów. Obstawiaj zakłady żużel tylko u renomowanych, zweryfikowanych bukmacherów. Kursy jakie oferuje poszczególny żużel bukmacher mogą się diametralnie różnić. Pamiętaj, by przed postawieniem zakładu na żużel porównać ofertę wielu z nich. Większość bukmacherów oferuje dwa rodzaje zakładów:

 • Zakłady bukmacherskie żużel krótkoterminowe
 • Zakłady bukmacherskie żużel długoterminowe
Motor Lublin

Speedway Grand Prix to coroczny cykl turniejów, wyłaniających indywidualnego mistrza świata | Stefan Holm / Shutterstock.com

Zakłady krótkoterminowe to najpopularniejsza forma zakładów na żużel. Niemal wszystkie typy żużel dotyczą właśnie zakładów krótkoterminowych na kolejny mecz. Każdy liczący się żużel bukmacher ma w swojej ofercie zakłady na zwycięzcę meczu, danego biegu, zakłady h2h czy handicapy. Z kolei obstawiając zakłady długoterminowe możemy wytypować zwycięzcę ligi lub turnieju. Kursy na zakłady długoterminowe są z reguły wyższe, co przekłada się na więcej niewiadomych w momencie obstawiania zakładu. Zakłady długoterminowe to niezła gratka dla fanów konkretnego zespołu – możemy przed startem lub w trakcie sezonu wytypować pozycję na której zakończy sezon nasza ulubiona drużyna.

Typy Żużel i rodzaje zakładów

Rosnąca popularność zakładów na żużel przekłada się także na zainteresowanie typerów. Bukmacherzy oferują coraz więcej zakładów, dlatego typy żużel ekspertów są pożądane przez większość obstawiających zakłady. W trakcie sezonu nie brakuje wydarzeń do obstawiania, począwszy od polskiej Ekstraligi, po turnieje cyklu Speedway Grand Prix czy indywidualne Mistrzostwa Świata. Przyjrzyjmy się dostępnym rodzajom zakładów na żużel.

Zakłady dwudrogowe, trzydrogowe (1X2)
Każdy kto kiedykolwiek postawił zakład u bukmachera zetknął się z zakładami dwu i trzydrogowymi. Zakłady dwudrogowe to wszystkie typy zakładów, w których możemy wybrać dwa możliwe rozwiązania (wygra/przegra). Najpopularniejszym zakładem trzydrogowym jest zakład na wynik meczu (wygrana, remis, przegrana). Również w żużlu możemy typować trzydrogowo wyniki spotkań.

Zakłady AKO
Zakłady AKO lub po prostu kupony bukmacherskie są doskonale znane wszystkim fanom obstawiania zakładów. Kupony składające się z wielu różnych zdarzeń to najczęściej wybierany rodzaj zakładów przez większość graczy. Wizja wysokiej wygranej przy niskiej inwestycji przyciąga wielu graczy. Niestety, należy pamiętać o mniejszym prawdopodobieństwie powodzenia kuponów AKO. Im więcej zdarzeń na kuponie, tym nasze szanse na wygraną automatycznie spadają. To właśnie dlatego wielu bukmacherów zachęca graczy do obstawiania zakładów składających się z wielu zdarzeń. Niemal każdy żużel bukmacher ma w swojej ofercie promocję, która oferuje dodatkowe wygrane z zakładów AKO. Nie przesadzajmy z ilością spotkań stawiając zakłady żużel, ponieważ jest to jeden z głównych błędów początkujących graczy.

Zakłady systemowe
Zakłady systemowe oferują minimalizację ryzyka podczas stawiania kuponu składającego się z wielu zdarzeń. Aby kupon AKO był wygrany musisz wytypować poprawnie wszystkie zdarzenia. Zakłady systemowe dają Ci dodatkowy margines błędu, dzięki czemu możliwe jest obniżenie ryzyka. Rodzaj zakładu systemowego zależy od ilości zdarzeń na kuponie i liczby bloków. Przykładowo typując 4 zdarzenia z oferty żużla możemy zdecydować się na zakład 3 z 4. W przypadku trafienia min. 3 zdarzeń otrzymamy wygraną, która będzie zależała od kursów poszczególnych zdarzeń. Trudno wyobrazić sobie, by jakikolwiek żużel bukmacher nie posiadał w swojej ofercie zakładów systemowych. Warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami i korzystać z nich, gdy typujemy wiele zdarzeń na kuponie.

speedway iconKtóre rynki są dostępne dla graczy, podczas obstawiania zakładów online?

 • Zwycięzca meczu
 • Zwycięzca biegu
 • Zakłady h2h pomiędzy zawodnikami
 • Liczba wygranych biegów przez zawodnika
 • Handicap na drużynę
 • Handicap na zawodnika
 • Zakłady długoterminowe na zwycięzcę ligi
 • Zakłady turniejowe

Żużel Zakłady krótkoterminowe

Każdy żużel bukmacher ma w swojej ofercie bogate zestawienie zakładów na żużel. Obstawiając zakłady krótkoterminowe na żużel należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które mają wpływ na to czy nasze typy żużel okażą się poprawne. Nie typuj zakładów krótkoterminowych kilka dni przed startem – czasami lepiej wstrzymać się do dnia zawodów, by mieć więcej informacji na temat zawodników oraz pogody w dniu meczu. Nie wszyscy wiedzą, że niektórzy zawodnicy startują w kilku ligach na raz (np. w lidze angielskiej w środku tygodnia oraz w lidze polskiej w weekendy). Kontuzja w środku tygodnia może wykluczyć zawodnika ze startu w weekend. Obstawiając zakłady weź także pod uwagę tor na jakim rozgrywane są zawody. Każdy tor różni się rodzajem nawierzchni, przyczepnością, a także rozmiarem. Warto sprawdzić na jakim torze dany zawodnik spisuje się najlepiej. Bez tego będzie trudno o regularne zarabianie w zakładach bukmacherskich na żużel.

Żużel Zakłady długoterminowe

Zakłady długoterminowe na żużel cechują się dużo wyższymi kursami od zakładów krótkoterminowych. Typując rezultat na koniec ligi lub konkretnego turnieju (np. Grand Prix) posiadamy mniej informacji, co przekłada się na szanse na wygraną. Jeżeli jednak poprawnie wytypujemy zawodnika, który wygra dany turniej, to możemy liczyć na wysoką wygraną (kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy więcej od stawki zakładu).

200zł
100% do 200zł Bonus Zakład Bez Ryzyka
graj teraz
 • Jeden z najlepszych bukmacherów
 • Popularne metody płatności
 • Doskonała aplikacja mobilna
200zł
100% do 200zł Bonus Zakład Bez Ryzyka
graj teraz
 • Jeden z najlepszych bukmacherów
 • Popularne metody płatności
 • Doskonała aplikacja mobilna
Unibet Recenzja

Obstawiając zakłady długoterminowe na wyniki poszczególnych lig (np. PGE Ekstraligi) weź pod uwagę możliwe wahania formy poszczególnych zespołów oraz system, w jakim rozgrywane są dane rozgrywki. Kursy w zakładach długoterminowych zależą w dużym stopniu od momentu zawierania zakładu. Unia Leszno była stawiana jako jeden z faworytów do wygrania Ekstraligi przed startem sezonu, a kurs na wygraną Unii wynosił ponad 2. Tuż przed zakończeniem sezonu zasadniczego kurs na wygraną Unii spadł do poziomu 1,27. Jak widzisz – stawiając ten zakład przed sezonem mógłbyś liczyć na dużo wyższy kurs, a zarazem na wyższe wygrane.

Zakłady na żywo Żużel

Żużel to bardzo emocjonujący sport, pełen zwrotów akcji. Spotkania żużlowe trzymają w napięciu do samego końca, ponieważ często dochodzi do sytuacji, w której dany zespół odwraca losy spotkania. Z tego powodu zakłady na żywo na żużel są popularne wśród graczy. Żużel bukmacher bez zakładów na żywo na rozgrywane spotkania nie znajdzie uznania wśród graczy. M.in. dlatego firmy takie jak STS, Unibet czy Betsson w swojej ofercie posiadają zakłady na żywo na żużel. Zakłady na żywo pozwalają na podjęcie decyzji na podstawie rozgrywanych biegów, przez co możemy skorygować nasze przedmeczowe typy żużel w oparciu o wydarzenia na torze. Większość bukmacherów oferuje szeroką ofertę zakładów na żywo, dlatego nie jest łatwo wskazać, który z nich to najlepszy żużel bukmacher.

Najlepszy Bukmacher do obstawiania Żużla

Wskazanie który żużel bukmacher oferuje najlepsze warunki do obstawiania zakładów bukmacherskich na żużel wymaga dogłębnej analizy. Nie łudź się, że posiadanie konta u jednego bukmachera pozwoli Ci na osiąganie sukcesów w zakładach na żużel. Porównuj oferty poszczególnych bukmacherów, sprawdzaj kursy bukmacherskie żużel oferowane przez bukmacherów. Już niewielkie różnice kursowe mogą decydować o tym czy w dłuższym okresie będziesz graczem wygrywającym. Weź pod uwagę także ilość oferowanych zakładów na żużel i ich rodzaje. Im bardziej urozmaicona oferta, tym większa szansa na znalezienie właściwego typu. Ilość informacji potrafi przytłoczyć, dlatego przygotowaliśmy ranking bukmacherów w oparciu o ofertę zakładów, opinie graczy, a także oferowane bonusy bukmacherskie.

Gwiazdy żużla

Bartosz Zmarzlik
Nadzieja polskiego żużla. 24 latek jest aktualnym wicemistrzem świata, dwukrotnym drużynowym mistrzem świata (2016, 2017). Jest wychowankiem Stali Gorzów Wielkopolski, jeździ także w rozgrywkach ligi szwedzkiej i duńskiej. Dorobił się pseudonimu “F-16”.

Nicki Pedersen
Nicki Pedersen to legenda żużla. 42 letni Duńczyk jest 3-krotnym indywidualnym Mistrzem Świata (2003, 2007, 2008). Od 1999 roku nieprzerwanie występuje w polskiej lidze. Aktualnie reprezentuję barwy Falubazu Zielona Góra. Pedersen ściga się także w Danii oraz Szwecji.

Leon Madsen
31 letni duński żużlowiec jest złotym medalistą indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu z 2018 roku. W lidze polskiej startuje od 2006 roku. W 2017 roku w barwach Włókniarza Częstochowa zdobył Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwo Ekstraligi. Duńczyk występował także w lidze szwedzkiej, duńskiej, niemieckiej i angielskiej.

Tai Woffinden
29 letni Anglik obecnie reprezentuje barwy Betard Sparta Wrocław (od 2012 roku). Woffinden jest indywidualnym Mistrzem Świata z 2013, 2015, 2018 roku. Oprócz rozgrywek polskiej Ekstraligi, Woffinden występuje w lidze szwedzkiej.

Najlepsze zespoły

Unia Leszno
Unia Leszno 17-krotnie wygrywała rozgrywki polskiej ligi żużla. Klub został założony w 1938 roku. Unia Leszno jest najbardziej utytułowanym klubem żużlowym w Polsce, co także widać po liście zawodników reprezentujących barwy Unii Leszno (m.in. Jarosław Hampel, Nicki Pedersen, Greg Hancock, Scott Nicholls i wielu innych).

Falubaz Zielona Gora

Stefan Holm / Shutterstock.com

Stelmet Falubaz Zielona Góra
Falubaz Zielona Góra to 7-krotny mistrz Polski. Sekcja motocyklowa klubu powstała po wojnie, w 1946 roku. Historia klubu jest pełna wzlotów i upadków. Klub ostatnie mistrzostwo zdobył w 2013 roku. W składzie Falubaz występuje m.in. Patryk Dudek, Nickie Pedersen czy Piotr Protasiewicz.

forBET Włókniarz Częstochowa
Włókniarz Częstochowa to 4-krotny mistrz Polski. Początki sekcji motorowej w klubie datuje się na okres po zakończeniu II wojny światowej. Od 2018 roku sponsorem tytularnym klubu są Zakłady Bukmacherskie forBET. W barwach Włókniarza występują m.in. Leon Madsen i Fredrik Lindgren.

BETARD Sparta Wrocław
Sparta Wrocław to 4-krotny mistrz Polski. Początki klubu sięgają roku 1950. Ostatnie mistrzostwo Polski klub zdobył w 2006 roku. W bieżącym sezonie Sparta spisuje się bardzo dobrze zajmując drugie miejsce za Unią Leszno. W barwach Sparty jeżdżą m.in. Maciej Janowski i Tai Woffinden.

Typy Żużel – Podsumowanie

Rosnąca popularność żużla skutkuje coraz mocniejszym zainteresowaniem tą dyscypliną sportu ze strony bukmacherów. Emocjonujące rozgrywki pełne adrenaliny doskonale nadają się do obstawiania zakładów. Bukmacherzy oferuję wiele możliwości typowania, a także niespotykane w żadnym innym sporcie rodzaje zakładów. Zakłady bukmacherskie na żużel mogą być świetną alternatywą dla bardziej popularnych sportów. Typy żużel generują coraz większe zainteresowanie ze strony graczy i należy prognozować, że nie będzie ono maleć. Mamy nadzieję, że nasz poradnik przybliżył Ci istotę zakładów na żużel. Redakcja zakłady-bukmacherskie.com życzy wielu emocji i wygranych kuponów. Powodzenia!

98/100 200zł Unibet Recenzja
 • Jeden z najlepszych bukmacherów
 • Popularne metody płatności
 • Doskonała aplikacja mobilna
98/100 350zł bet-at-home Recenzja
 • Duży wybór zakładów sportów
 • Brak opłaty podatkowej od wygranej
 • Długa lista oferowanych usług
96/100 200zł Betsson Recenzja
 • Europejska marka z bogatą tradycją
 • Brak podatku od wygranej
 • Szeroka oferta zakładów