Wykorzystanie typów i prognoz w zakładach bukmacherskich

Typer to osoba która przewiduje wyniki danego wydarzenia sportowego. W internecie można się natknąć na nieskończoną ilość prognoz sportowych, których autorami mogą być zarówno eksperci jak i gracze. Ze względu na możliwość uzyskania fałszywych przesłanek, zawsze sprawdzaj kompetencje typera, zwłaszcza że często musisz zapłacić za prognozy. Jeśli zdecydujesz się zapłacić za prognozę, pamiętaj aby cena za nią nie przekraczała 10% Twojego kapitału. Prognozy są tylko przewidywaniami więc nie ma 100% pewności, że się sprawdzą.

Wiarygodność typera

W celu oceny wiarygodności prognozy należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Na wiarygodność danego typera wpływają źródła z których uzyskuje informacje, jego doświadczenie, sposób argumentacji oraz wynikające z tego opinie użytkowników. Zanim zdecydujesz się zaufać prognozom wybranego typera, poszukaj informacji na jego temat aby poznać jego historię i sprawdzić kompetencję. Sprawdź w jakich dyscyplinach sportu się specjalizuje, jak często aktualizuje wiedzę i stawia prognozy. Spróbuj ocenić czy większość jego przeszłych prognoz była trafiona czy też jego przewidywania wydają się być wyssane z palca. Pamiętaj, że nikt nie jest wszechwiedzący. Zatem bardziej wiarygodna wydaje się być osoba specjalizująca się konkretnej dziedzinie sportu niż typer, który prognozuje dla wielu różnych dyscyplin.

Ponadto należy zawsze wybrać typera z kraju bądź rejonu, w którym odbędzie się wydarzenie sportowe. Lokalne źródła są najlepsze, ponieważ są bardziej wiarygodne. Lokalny typer może posiadać szczegółowe informacje, które nie są ogólnodostępne przez co mogą umknąć typerowi z innego rejonu. Uważnie wyszukuj prognoz lokalnych typerów, którzy mają szeroką wiedzę na temat danych rozgrywek, gdyż takie informacje mogą okazać się kluczowe przy typowaniu wyniku.

Poza tym, warto dowiedzieć się jaką opinię ma wybrany typer wśród innych graczy. Należy określić czy inni gracze zgadzają się z jego przewidywaniami oraz co sądzą o trafności jego prognoz. Korzystaj z doświadczenia innych graczy aby wyrobić własną opinię. Nawet jeśli jakaś prognoza wygląda wiarygodnie wcale nie musi być prawdziwa. Niektórzy typerzy potrafią dobrze argumentować swój wybór jednak takie przewidywania mogą być oparte na fałszywych przesłankach, co sprawia że prognoza jest nieuzasadniona i fałszywa. Najlepszym typem argumentacji jest podanie argumentów za i przeciw. Nie zwracaj uwagi na ilość argumentów tylko na ich jakość i wiarygodność. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do prognozy, skontaktuj się z typerem i zadaj mu pytania w celu rozwiania obaw.

Twoje własne odczucia

Kiedy zdobędziesz wystarczającą ilość informacji na temat danego wydarzenia oraz masz już doświadczenie w obstawianiu zakładów, pamiętaj że Twoje osobiste odczucia dotyczące wyniku zawodów sportowych mogą okazać się lepsze niż prognozy niesprawdzonych typerów. Żaden typer nie zagwarantuje Ci wygranej, więc nie traktuj ich prognozy jako pewnego wyniku. Inwestujesz swoje pieniądze więc dobrze przemyśl komu zaufać i jaki wynik obstawić.

Darmowe prognozy vs płatne typy

W internecie można spotkać zarówno darmowych typerów, udostępniających swoje prognozy nieodpłatnie, oraz typerów, którzy każą sobie płacić jeśli chcemy poznać ich przewidywania. Zwłaszcza początkujący gracze, zanim sami nauczą się dobrze typować wyniki, chętnie korzystają z usług typerów. Poznanie typów innego gracza sprawdza się w przypadku gdy typer podaje analizę do każdego typu, ponieważ na tej podstawie można nauczyć się od doświadczonej osoby prawidłowego rozumowania. Jeśli uda nam się znaleźć dobrego typera możemy korzystać z wysokiej jakości prognoz za darmo lub za małą opłatą. Niemniej jednak, płatne typy wcale nie muszą okazać się lepsze niż typy darmowe. Pamiętaj, że w internecie dział wielu naciągaczy liczących na łatwy zysk oraz Twoją niewiedzę. Najlepsze typy uzyskuje się od pasjonatów i doświadczonych graczy. Oni najczęściej chętnie dzielą się wiedzą i udostępniają swoje typy za darmo. Zatem zanim skorzystasz z usług płatnych typerów zweryfikuj ich wiarygodność. Mogą Ci w tym pomóc serwisy monitorujące działalność płatnych typerów takie jak goal24.org.

Poniżej przykłady darmowych i płatnych typerów.

Darmowi typerzy dzielą się swoimi typami na stronach takich jak: typosfera.net, betarena.pl, betsample.com, forumbukmacherskie.com.

Płatne typy oferują między innymi następujące serwisy: betyper.com, betgang.pl, banktips.pl, omnibet.pl, zrzutkomania.pl.

Ponadto w internecie można znaleźć liczne strony oferujące statystyki przydatne zwłaszcza w przypadku analizy meczów piłkarskich np. playsport.pl. Statystyki mają na celu ułatwienie typowania poprzez porównywanie wielu parametrów.

Zalety korzystania z usług typerów

Jeśli jesteś początkującym graczem i nie masz doświadczenia w typowaniu wyników wydarzeń sportowych lub też po prostu nie masz czasu na wykonywanie analiz i przewidywanie wyników, usługi typera są dla Ciebie idealne. Pomogą Ci prawidłowo obstawić zakład oraz nauczyć się typowania. Ponadto większość graczy, nawet tych długo grających, nie potrafi osiągnąć długoterminowego zysku z zakładów. Zakłady bukmacherskie powinny być traktowane nie tylko jako forma rozrywki, ale przede wszystkim jako biznes przynoszący zyski. Z tego względu gracz powinien nauczyć się efekrywnego zarządzania pieniędzmi. Choć sporadyczne wygrane sprawiają satysfakcję, to najbardziej liczy się wynik końcowy w długim okresie czasu. Aby zakłady nie przynosiły strat należy nauczyć się typować lub znaleźć wiarygodnych typerów, których prognozy są trafne i umożliwiają wygraną. Wraz ze wzrostem doświadczenia, gracze uczą się prawidłowego typowania dzięki czemu obstawianie zakładów i ewentualna wygrana sprawiają im większą satysfakcję.

Jak prawidłowo typować?

Jeśli chcesz zbadać swoje umiejętności typowania, powinieneś określić czy potrafisz:

  • dokonać prawidłowej selekcji typów;
  • dobrze dobrać stawkę – czyli umniejętnie zarządzać kapitałem;
  • znaleźć najwyższy możliwy do zagrania kurs w danym momencie – pomoże Ci w tym porównywarka kursów.

Aby nauczyć się prawidłowego typowania, najlepiej zacząć od sporządzenia historii swoich typów np. w Excelu. Potrzebujemy co najmniej 50-100 typów, najlepiej ze stawką płaską (będzie taka sama dla wszystkich typów) lub modulowaną (zakres 1-10j na typ). Ogólnie im więcej danych tym lepiej, ponieważ ich analiza będzie bardziej wiarygodna. Inne systemy mogą zniekształcić analizę, więc najlepiej zacząć od najprostszych metod. Ponadto musimy znać kilka cech mierzalnych takich jak np. yield po określonej liczbie typów, średni kurs, procentową skuteczność typowania. Im mniej typów tym większy powinien być yield.

Wyzwanie może stanowić typowanie zakładów na żywo, które polegają na obstawianiu zdarzenia sportowego w czasie jego trwania. W trakcie trwania zdarzenia kursy oferowane przez bukmachera zmieniają się w czasie rzeczywistym w zależności od przebiegu danego spotkania. Ponadto kursy mogą być blokowane np. w przypadku rzutu karnego stanowiącego doskonałą okazję do strzelenia gola. Ponadto zakłady typu live umożliwiają znalezienie pomyłki kursowej bukmachera pozwalającej na wyjątkowo wysoką wygraną. nie poleca się typowania zakładów o wysokim poziomie losowości np. czy padnie bramka podczas rzutu karnego itp. Typowanie na żywo jest emocjonujące ze względu na zmieniające się warunki. Umożliwia nam granie pojedynczych kuponów oraz szybkie rozliczanie zakładów. Często zdarzają się przypadki zaniżonych kursów na faworytów spotkania przed jego rozpoczęciem, które rosną po kilkudziesięciu minutach spotkania. Z tego względu dzięki zakładom na żywo gracze mogą grać znacznie wyższe kursy, których wysokość może zmieniać się z minuty na minutę, dzięki czemu wygrana może być znacznie większa. Wadami typowania zakładów live są: wysoka zmienność kursów oraz ich zamykanie przez bukmacherów oraz wpływ emocji i impulsywne podejmowanie decyzji. 

Na typowanie negatywnie mogą wpływać czynniki takie jak: emocje, brak obiektywizmu, typowanie na siłę (np. ze względu na konkurs lub koniec okresu obrotu bonusem), brak odpowiedniej motywacji. Pamiętaj, że dobra passa się kiedyś kończy i mogą się zdarzyć serie porażek, po których znów nastąpią wygrane.

Podsumowanie

W internecie nie brakuje serwisów oferujących usługi typerów. Nie daj się jednak naciągnąć na płatne typy, gdyż nie zawsze są one lepsze od tych darmowych. Uważaj także na oszustów. Pamiętaj, że dobry typer powinien być wiarygodny oraz mieć dobrą opinię wśród innych graczy. Ponadto powinien się charakteryzować następującymi cechami:

  • yield na poziomie min. 8%
  • długa historia typów (min 100 typów) – im więcej typów tym większa wiarygodność
  • doświadczenie (przynajmniej rok)
  • specjalizacja w przynajmniej w jednej dyscyplinie sportu
  • ma określoną strategię której się trzyma dzięki czemu uzyskuje stabilne wyniki, a serie porażek nie są długie)
  • odpowiednia argumentacja
  • działalność na rynku lokalnym (np. w kraju w którym odbywa się wydarzenie sportowe czy z rejonu z którego pochodzi obstawiana drużyna).

Zatem zanim wybierzesz typera upewnij się, że ma wiarygodną historię typów które długoterminowo przyniosły stabilny zysk. Sprawdź doświadczenie i umiejętności typera w zakresie prawidłowego argumentowania i przewidywania wyniku zdarzeń. Podczas prawidłowego typowania niezbędna jest umiejętność prawidłowego zarządzania kapitałem. Nie graj samych typów z niskim kursem, gdyż może to nie przynieść odpowiedniego zysku. Z tego samego względu, nie trać czasu na granie typów graczy z małym yieldem. Kiedy już wybierzesz jakąś startegię, bądź konsekwentny i trzymaj się jej ustaleń aby uzyskać długoterminowe zyski. Ufaj swojej intuicji oraz wiedzy zarówno w wyborze typerów jak i w samodzielnym typowaniu. Pamiętaj jednak aby nie podejmować impulsywnych decyzji pod wpływem emocji. Podczas gry liczy się jakość, a nie ilość. Nie graj na siłę. Lepiej zagrać mniejszą liczbę zdarzeń pomimo uzyskania mniejszego zysku, niż grać kolejne zdarzenia, które okażą się przegrane i uszczuplą Twój kapitał. Idea zakładów bukmacherskich opiera się na grze slowplay, z tego względu każdy gracz powinien wykazać się cierpliwością oraz konsekwencją w stosowaniu przyjętej strategii. Stosując się do tych zasad z pewnością uzyskasz długoterminowy i stabilny zysk.