Korzyści w Valuebet

Żeby  zapewnić sobie zysk na dłuższą metę, stawiaj przeważnie na Value Bety. Kiedy miałeś już okazję odwiedzić jakiekolwiek forum o zakładach sportowych, z pewnością była tam mowa o Value Bet albo Value. To kluczowa metoda, która zmusza gracza do zastanowienia się nad obstawianym zakładem. Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez początkujących graczy jest stawianie na intuicję, bez namysłu. Proces ustalania czy zakład jest lub nie Value Bet’em zmusza graczy do matematycznego oceniania szans na sukces.

Zakład jest Valuebetem jeżeli prawdopodobieństwo sukcesu przewyższa jego opłacalność. Już na samym starcie możemy postawić tezę, iż valuebet zapewnia zyski w długoterminowym obstawianiu zakładów bukmacherskich, objaśnienie przedstawimy poniżej.

Value w tłumaczeniu z angielskiego oznacz “wartość”. Szukanie tego typu zakładów polega na odnajdywaniu zakładów, których kursy, w porównaniu do szacowanych prognoz powodzenia zakładu, są wyższe aniżeli być powinny. W skrócie – oznacza szukanie nieumiejętnie wystawionych kursów bukmacherskich.

Valuebet  to zakład po kursie wyższym niż wynika to z procentowych szans na jego sukces. Value to wartość przewagi nad bukmacherem.

By poznać value danego zakładu należy znać jego kurs i procentowe prawdopodobieństwo jego wygranej.

Wartość value szacuje się na podstawie następującego wzoru: p * k = value p – szacowany procent na sukces zdarzenia podzielony przez 100, k – kurs zdarzenia u bukmachera.

Gdy value jest większe, niż jeden to mamy do czynienia z zakładem wartościowym, czyli valuebetem. znaczy to, iż to zakład z pozytywną wartością oczekiwaną i typując tego typu zakłady w długiej perspektywie czasu będziemy wygrywać z bukmacherem. Jeżeli value jest mniejsza od 1 znaczy to, iż zakład jest bez wartości to znaczy bukmacher posiada przewagę nad typerem, nie znaczy to ściśle mówiąc automatycznej przegranej, jednakowoż typując zakłady bez value w dłuższej perspektywie to bukmacher będzie wygrywał. Rachunek prawdopodobieństwa jest bezwzględny. Nie da się go oszukać.

Zmienna k, czyli kurs zdarzenia jest znany i widnieje na stronie bukmachera. To zmienna p jest nieznana. Nie wiemy, jaki jest szacowany procent na sukces zdarzenia podzielony przez 100. Tą zmienną należy oszacować samodzielnie. Wartość p można sobie przybliżyć powołując się na marżę spotkania zaproponowaną przez bukmachera.

Jak obliczyć valuebet? W przykładzie posłużymy się prawdziwym meczem Chelsea – PSG. Bukmacher uwzględniając swoją marżę ustawił na przytoczony mecz Ligi Mistrzów kursy w wielkości 1.85 / 3.40 / 4.33 co odpowiada procentowym szansom na sukces każdej z opcji zakładu (wygrana Chelsea / remis / wygrana PSG) w wzrostu 50,7% / 27,6% / 21,7%.

Zatem obliczenie prawdopodobieństwa wygrania Chelsea biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo jakie oszacowali oddsmakerzy bukmachera, będzie wyglądało następująco: 50,7% / 100 * 1,85 = 0,94.

Zakład dla tych wartości zmiennych, nie będzie miał value dla p i k. 0,06 to marża bukmachera, a przewaga bukmachera nad typerem to 6%. Te dane dotyczą wyłącznie tego jednego przykładu.

Jednakże jeśli typer na bazie własnych analiz uważa, iż bukmacher myli się co do prawdopodobieństwa wygranej Chelsea i powinno wynosić nie 50,7% ledwie na przykład. 60% to podstawiając do wzoru: 60% / 100 * 1,85 = 1,11

Zatem  value zakładu wynosi 11%. Tym samym typer ma 11% przewagę nad bukmacherem.

Typerzy, którzy obstawiają raptem wielkie kursy oznacza to takie, które mają Value, muszą brać pod uwagę każdą ewentualność, nawet serię porażek, co znaczy, iż powinni być przygotowani do gry w sprawie sporego kapitału. W takiej strategii gry dużo jest nietrafionych zdarzeń, ale do wygenerowania zysku potrzebna jest dużo niższa skuteczność trafności typów.

Faktycznie prawdopodobieństwo sukcesu zdarzenia (w przykładzie wygrana Chelsea w wielkości 60%) nie można określić przenigdy jednoznacznie dlatego że wynik zdarzeń sportowych jest z definicji nieprzewidywalny, można go szacować na bazie wielu kryteriów jednakże stale pozostanie mniejszy albo większy margines błędu oszacowanego prawdopodobieństwa.

Typer szukający value musi brać pod rozwagę kilka kwestii, które pomogą mu znaleźć interesujące zakłady wśród tysięcy zwykłych zakładów. Aby osiągnąć sukces, należy opanować sztukę szacowania prawdopodobieństwa możliwości wystąpienia danego zdarzenia. Od tej chwili powinno pójść prosto.

Jak sobie pomóc? Po pierwsze, śledź statystyki, w tym tabele ligowe, poszczególne selekcje meczów u siebie/na wyjeździe, na korcie twardym/ziemnym itd. Sprawdzaj schematy znajdujące się na stronach internetowych. Znajdują się na nich przewidywane wyniki spotkać w danej lidze tylko i wyłącznie na podstawie statystyk oraz możliwości zespołów.

Poza tym, sprawdzaj analizy meczów, ponieważ bazują one na statystykach, aktualnych informacjach oraz analizie kursów.

Śledź historie drużyn i zawodników. To jak, ktoś grał w przeszłości, może mieć bardzo istotny wpływ, na jego obecne wyniki. Jeżeli ktoś od lat gra dobrze, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie tak nalej. Złej passy natomiast nie przerwie jeden wygrany mecz.

Szukaj aktualnych informacji o klubie oraz zawodnikach. Bycie na bieżąco pozwoli Ci być o krok przed bukmacherem. Wchodź na portale społecznościowe, oglądaj profile klubów i zawodników, dzięki temu będziesz miał szansę pierwszy dowiedzieć się o pierwszym składzie danej drużyny.

Bardzo ważna jest również intuicja oraz doświadczenie. Samo przekonanie o własnych racjach, może nie wystarczyć. Czasami kierowanie się intuicją pozwoli wygrać zakład. Szczególnie może być przydatna intuicja przy zakładach live.

Korzystaj z porównywarki kursów np. http://www.oddsportal.com.  Wskazują graczowi dysproporcję pomiędzy kursami, a czasami mogą nawet podpowiedzieć, jak obstawić by otrzymać od razu surebet. Obserwujmy również spadki i wzrosty kursu na dane zdarzenie.

Wymienione przeze mnie źródła są bardzo wybiórcze. Istnieje jeszcze kilka opcji. Pamiętajmy również, że wyżej wymienione źródła informacji nie są niczym nowym i oddsmakerzy również z nich korzystają, ale niekoniecznie wyciągną takie same wnioski.

Przy szacowaniu prawdopodobieństwa (p we wzorze) nie trzeba sugerować się kursami wystawionymi przez bukmachera albowiem może to podświadomie wpłynąć na własną racjonalną ocenę prawdopodobieństwa. Najlepiej w pierwszej kolejności samemu sobie oszacować prawdopodobieństwo wyniku a dopiero później skonfrontować to z propozycją bukmacherów (obliczając na bazie kursów szacowane prawdopodobieństwo).

Umiejętność prawidłowego szacowania prawdopodobieństwa jest bardzo istotna, bo pozwala zarabiać na zakładach.

Zeby znaleźć valuebet czasami w żadnym razie nie wypada godzinami siedzieć nad programami i statystykami, które matematycznie obliczą szansę na prawdopodobieństwo zdarzenia jak również porównają je z kursami. Kiedy w ofercie większości kurs na zwycięstwo drużyny A będzie wahał się w granicach @1.15 – @1.25, a u jednego znajdziemy kurs @1.50 – @1.60 wtenczas możemy powiedzieć o łatwo znalezionym value.

Aby zdobyć value, dobrze jest mieć kilka kont u różnych bukmacherów. Dzięki temu w pełni będziemy mogli wykorzystać tę technikę gry. Promocje i atrakcyjne spotkania, znacząco zmniejszają możliwość grania value, jeżeli skorzystamy z nich tylko w jednym miejscu.

W szukaniu value często pomagają inni użytkownicy. Nie jedynie zawodowi. Na forach internetowych, różnych fanpage’ach na Facebooku czy Twitterze odnajdują specjalne zakłady, które nie przychodzą do głowy przy początkowym skojarzeniu na mecz. Trzeba korzystać z porad graczy o dodatnim wskaźniku yield na poziomie 10%. Znaczy to, iż średnio gracz ów gra zakłady o wartości value @1.10, co daje 10% zysku na każdym zakładzie.

Należy wziąć również pod uwagę gry, toczące się między bukmacherami a użytkownikami. Gdy kurs drastycznie spada, to gracze uznają, że jest to spowodowane, tym, że dany zakład obstawiło wiele osób. Wcale tak nie musi być. W takiej sytuacji, starty bukmachera wynikające, z zaniżenia są niewielkie. Bardziej na tym zyskuje, bo wciąga klientów w wymyśloną przez siebie grę, a wynik spotkania, nadal pozostaje niepewny. Dlatego nie warto kierować się wyłącznie kursami bukmacherskimi.

Najtrudniej jest odnaleźć  tak korzystny Value Bet. Uwzględniając fakt, że bukmacherzy pobierają określoną marżę i znają się na sporcie, będziesz musiał być jeszcze lepszy ich przy analizie pewnych zakładów. Wymusza to na Tobie pewien rygor, dzięki temu nie będziesz stawiać na byle co.

Nie należy stawiać na value więcej, niż 5 procent, aby uchronić kapitał w razie niekorzystnej pass. Każdy zakład należy bardzo wnikliwie zaanalizować.  Dokładnie przemyśl, który zakład chcesz obstawić, nawet jeżeli jest kilka zakładów value. Nie staraj się odegrać. Metoda value w perspektywie dłuższej i tak przyniesie Ci zyski.

Podsumowując, granie value to podstawa zarabiania na zakładach bukmacherskich. To na nich swoje majątki opierają zawodowi gracze i także tego typu zakładów powinni szukać początkujący gracze, którzy traktują zakłady sportowe poważnie i liczą na długoterminowe zyski. Obliczając szanse wybranych drużyn czy zawodników na wygraną należy opierać się na metodach statystycznych. Mogą nam w tym pomóc:

  • Analizy meczów;
  • Przewidywarki wyników podające statystyczne prawdopodobieństow wygranej danej drużyny;
  • Tabele za statystykami;
  • Informacje uzyskane od typerów;
  • Kluczowe dla wyniku gry informacje na temat graczy i ich drużyn np. o kontuzjach, zmianach w drużynie, problemach finansowych, poziomie zmęczenia i motywacji;
  • Sztuczna inteligencja, czyli zastosowanie sieci neuronowych. Mają one tą przewagę nad suchymi statystykami, że potrafią się uczyć na zbiorach danych dobierając sobie odpowiednie wagi;
  • Gra pod spadki (tylko dla zaawansowanych graczy);
  • Intuicja (tylko dla zaawansowanych graczy mających duże doświadczenie w danej dyscyplinie).

Obstawianie zakładów bukmacherskich nie polega tylko na graniu pokaźnych stawek na pewne mecze wielkich drużyn. Podczas obstawiania nie należy sugerować się oferowanym przez bukmachera kursem. Prawdziwe pieniądze można zarobić w niższych i bardziej egzotycznych ligach, wykonując na wskroś żmudną analizę i szukając ciekawych rynków. Ćwiczenia matematyczne wraz z chłodną analizą wydarzeń zaprocentują częstymi zyskami. Życzę wszystkim jak najczęstszych i jak najwyższych wygranych w zakładach.