Dobra analiza meczu tenisowego

Aby obstawiać w tenisie, wymagana jest zupełnie inna wiedza, niż w przypadku piłki nożnej. Zanim zaczniesz się zastanawiać nad możliwością obstawienia meczu tenisowego, przypomnij sobie, że zakłady bukmacherskie mają być dla Ciebie przede wszystkim źródłem rozrywki. Nie mogą bezpośrednio wpływać na stan Twojego portfela. Zasadą podstawową wszystkich graczy powinno być niestawianie powyżej swoich zasobów finansowych.

Jeżeli chcesz nauczyć się dobrze typować w tenisie, to musisz znać kilka podstawowych zasad ich analizy.

Pierwszą istotną kwestią jest analiza kursów. Kiedy jest się graczem, ważne jest by wybrać dobre kursy. To tym bardziej ważne kiedy stawiamy na sporty indywidualne takie jak na przykład tenis. W rzeczywistości, wypada wziąć pod uwagę sporo kluczowych parametrów. Dalsze szczegóły zostaną przedstawione później.

Klasyfikacja kursów wygląda następująco:

  • kursy plasujące się między 1.01 i 1.20 można uznać za pewne
  • kursy w przedziale od 1.50 do 2.00 są kursami ryzykownymi (często do 45-55%)
  • kursy w przedziale od 2.00 do 3.00 mogą być interesujące kiedy, typ gracza, którego dotyczą jest postrzegany jako gracz wznoszący się ku górze lub jako gracz określany jako wydajny.
  • kursy powyżej 3.00 dotyczą graczy, którzy zupełnie nie są postrzegani jako faworyci. Nie należy obstawiać tych kursów zbyt często, bo szansa na sukces jest bardzo niewielka.

Można postawić odpowiedni zakład i jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

W dziedzinie zakładów, lepiej mniej ale bardziej wydajnie. Podczas trwania turnieju tenisowego bukmacher proponuje dużo meczy, mecze podwójne a także zwykłe. Amator tenisa zobaczy dużo przewijających się graczy, których zna i będzie próbować stawiać na paru meczach, często w zbyt dużej ilości . Powinno się dlatego umieć zachowywać ostrożność i się ograniczyć w swoich zakładach z punktu widzenia ,,ilości”. Analiza  pozwoli Ci na wybór 2 albo 3 meczy maksymalnie na dzień .

Osoby początkujące w zakładach bukmacherskich powinny zrobić kilka podejść w tenisie oraz innych zawodach sportowych. Obstawiaj co najmniej przez tydzień, do chwili, aż wyników negatywnych i pozytywnych będzie tak samo dużo. Umożliwi Ci to zdefiniowanie systemu oraz analizę kursów, które będą szansą na powiększenie kapitału oraz tych, które mogą spowodować straty.

Kiedy stawiasz zakład, ważne jest ażeby solidnie zarządzać kapitałem. Powinno się przez to rozumieć, iż za każdym razem powinno się wiedzieć ile matki pieniędzy. W tych wymogach, wypada wobec tego ustalić kapitał, określający Twoje kwoty. W przytoczony sposób, zmuszasz się do postawienia pewnego procentu tego kapitału i to na zakład nie na dzień. Nalegamy dlatego na to. W rzeczywistości, gdy masz określony dzienny kapitał do zagospodarowania, za wszelką cenę będziesz szukał prognoz do zdefiniowanej liczby meczy. Kiedy jednak stawiasz w procentach na zakład możesz postawić jedynie na jeden mecz w poniedziałek bowiem nic więcej nie wydaje się interesującego i na 3 we wtorek, gdyż proponowane mecze bardziej Cię inspirują. Jeśli też, preferujesz jakość niż ilość, zobacz temat dotyczący zarządzania Twoimi pieniędzmi.

W celu odpowiedniej analizy meczu tenisowego, należy odnaleźć ważne dla nas kursy oraz strzały. Można to zrobić biorąc pod uwagę następujące kryteria:

Ważny jest moment sezonu, w tym bierzemy pod uwagę zmęczenie i kontuzje zawodników. W rzeczywistości, niektórzy gracze zaczynają swój sezon wcześniej niż inni albo  mają bardziej napięty grafik. Zmęczenie również nie występuje w identycznym czasie. Wypada w takim razie uważać, aby brać pod uwagę te kryteria. Powrót po kontuzji, także wypada brać pod uwagę. Gracz, który był nieobecny na boisku przez dłuższy okres z powodu jakiejś kontuzji z pewnością nie jest w dobrej formie. Jest możliwość obstawienia zakładu przeciw graczowi, kiedy kontuzja, która oddaliła go od boiska, dotknęła części ciała, która jest mu niezbędna do gry. Dobrym przykładem jest przypadek Isnera, wspaniałego serwującego. Gdyby doznał kontuzji barku, z pewnością powrót do dalszej gry byłby trudny. Oznacza to, że znaleźlibyśmy okazję na obstawienie zakładu.

Przy analizie meczów tenisowych należy wziąć pod uwagę nawierzchnię kortu. To właśnie od niej zależy przebieg całego spotkania. Ogólnie wiadomo, że rodzaj nawierzchni wpływa m.in. na szybkość odbicia piłki po uderzeniu. Dlatego wyróżniamy nawierzchnie szybkie (np. trawiaste, twarde), średnie, wolne (np. ziemna/ceglana). Ponadto  rodzaj nawierzchni  wpływa na wysokość odbicia piłki. Możliwe są odbicia wysokie, średnie (np. dywanowa) i niskie. Czasami gracze mają swoją ulubioną nawierzchnię do grania lub specjalizują się nawet w grze na niej. Z kolei na innych rodzajach nawierzchni mogą sobie radzić znacznie gorzej, co jest zrozumiałe, ponieważ na różnych nawierzchniach liczą się inne atuty. Zatem zmiany nawierzchni mogą mieć wpływ na zmianę kursów (na ich wzrost lub spadek). Różnie również przebiega gra na otwartym powietrzu od tej w hali. W hali gra jest wolniejsza niż na kortach trawiastych, ale szybsza niż na kortach twardych. Ponadto podczas gry na hali na zawodników nie oddziałuje wiatr, do którego muszą się przystosować grając na zewnątrz. Rodzaj nawierzchni wpływa także na dobór piłek używanych podczas gry. W zależności od nawierzchni dobierana jest waga i kompresja piłek.

Wprowadzenie nowych piłek stanowi zwykle sporą przewagę dla serwującego, zwłaszcza dla mężczyzn grających na twardej nawierzchni. W przypadku kobiet sytuacja wygląda trochę inaczej. Czasem zdarza się, że ciężko im się przestawić na piłki o nowych parametrach, co powoduje trudność w wprowadzaniu nowych piłek.

Kolejną istotną kwestią jest typ zawodnika. W trakcie gry, gracze non stop starają się postawić swoją grę i znaleźć najlepszą możliwą strategię żeby wygrać. Toteż , niektórzy gracze praktykują grę, która nie pozwoli przeciwnikowi na zastosowanie swoich wypróbowanych technik. Możemy w takim razie obserwować niespodzianki z graczami, którzy nie dadzą rady się przestawić. Powinno się toteż za każdym razem na to zwracać uwagę. Do tego możesz sprawdzić historię ich konfrontacji według powierzchni oraz okresów. Czasami daje to cenne informacje. Gracze, którzy potrafią pokonać w szczególny sposób przeciwnika są uznawani za tzw. “czarne konie”.

A co z celem i obroną punktów? Jeżeli gracz w poprzednim sezonie otrzymał doskonałe rezultaty, to musi je powtórzyć, inaczej spadnie w klasyfikacji. Na początku każdego tygodnia, ATP zajmuje się usuwaniem punktów zdobytych przez graczy w ciągu ubiegłego roku. Oznacza to, że gracze, aby utrzymać swoje pozycje, muszą na nowo zdobywać punkty. Na niektóre mecze można wygrać bezpośrednio miejsce. Na końcu roku organizowany jest turniej Master, w którym niektórzy gracze otrzymają lepsze punkty niż inni.

Istnieje wiele sposobów na postawienie zakładu. Możesz po prostu postawić na gracza podczas spotkania ale to nie jest jedyne rozwiązanie. W rzeczywistości istnieje wiele rodzajów zakładów i niektóre z nich są czasem bardziej interesujące jeżeli chodzi o kursy.

Można postawić na:

  • czas trwania meczu,
  • zwyciezcę seta albo całej gry z handicapu,
  • under albo over w odniesieniu do ilości rozegranych meczy,
  • ilość rozegranych setów,
  • zwycięzcę turnieju oraz inne zmienne.

Jest wobec tego sporo możliwości, nie wahaj się zadawać pytań na forum by dowiedzieć się, który zakład będzie bardziej słuszny niż inny. W końcu, zakłady na żywo są inną formą typowania, która pozwala na oglądanie zwiększania się kursów na faworytów.  Jeśli początek meczu nie potoczył się wedle ich oczekiwaniami, przyznając np. przerwę. Obecnie , zakłady na żywo mogą być wybitnie interesujące.

Bardzo ważne jest również utworzenie pliku ze swoimi wynikami. Można zrobić to w Excelu, aby umieścić więcej danych o Twoich faworytach. Należy zapisywać: stawki, wygrane/przegrane, daty, zyski, wygrane w porównaniu z kapitałem początkowym i liczbę wygranych zakładów.  Właśnie te informacje w późniejszym czasie pozwolą Ci na stworzenie odpowiednich statystyk. Można również narysować krzywą, która zobrazuje stan kapitału. Statystyki pozwolą również na kontrolowanie Twoich finansów. Nie można grać za wyższe stawki, niż te które się aktualnie posiada.

Bardzo istotne jest również wybranie najlepszego kursu w sieci i odpowiedniego bukmachera. Jest to jedno z trudniejszych zadań dla początkujących graczy. O ile w przypadku tenisa znalezienie najwyższego kursu nie jest problemem, tak niezwykle istotną rzeczą jest wybór bukmachera. Głównym powodem jest tu sposób rozliczania krecza (poddania meczu przez jednego z zawodników) przez różnych bukmacherów.

Najlepszy będzie bukmacher, który da klientowi zwrot w przypadku niedokończenia meczu przez któregoś z zawodników. W przeciwnym razie możesz niepotrzebnie stracić zainwestowane pieniądze.

Kolejną sprawą jest wybór odpowiedniej strony ze statystykami. Osobiście mogę polecić stronę internetową www.tennisexplorer.com, bo są na niej zawarte wszystkie spotkania turniejów rangi challenger i wyższych. Znajdziemy tu również informacje o planowanych meczach oraz o ostatnich meczach zawodników, bezpośrednie statystyki i ogólną ich charakterystykę.

Można też sprawdzić, jak grał zawodnik w tym turnieju w ostatnich latach. Znajdziemy tu też mecze z podziałem na sezony oraz nawierzchnie, na jakich rozgrywane były mecze.

Skarbnicą wiedzy przy typowaniu spotkań, mogą okazać się również serwisy społecznościowe np. Facebook.  Czasami zawodnicy umieszczają tam informacje o swojej formie fizycznej, co może mieć istotny wpływ na przebieg całego spotkania.

Dochodzimy do kolejnego ważnego punktu, kiedy chodzi o typowanie spotkań – czyli do rangi turnieju. Nad wyraz często się zdarza, iż przed większymi turniejami zawodnicy, potocznie mówiąc, „tankują”. Chodzi tu mniej więcej o to, iż gracze przyjeżdżają na turniej i przegrywają w pierwszej rundzie, z niżej notowanym przeciwnikiem, co może oznaczać że  w żadnym wypadku nie zależało im na zwycięstwie.

Przy typowaniu wyników meczów tenisowych bardzo istotna jest forma zawodnika, jego miejsce w rankingu, to jak grał wcześniej, pogoda oraz nawierzchnia kortu.