Zakłady na tenis: Skuteczna analiza meczu tenisowego

Aby móc skutecznie obstawiać mecze tenisowe niezbędna jest zupełnie inna wiedza, niż w przypadku piłki nożnej. Przed ewentualną możliwością obstawienia meczu tenisowego warto pamiętać, że zakłady bukmacherskie mają być dla Ciebie przede wszystkim źródłem rozrywki. Nie mogą bezpośrednio wpływać na stan Twojego portfela. Zasadą podstawową i najważniejszą wszystkich graczy powinno być pilnowanie, aby nie obstawiać powyżej swoich zasobów finansowych.

Agnieszka Radwanska

Agnieszka Radwanska | Jimmie48 Photography / Shutterstock.com

Jeżeli chcesz nauczyć się dobrze typować w tenisie, musisz znać kilka podstawowych zasad analizy obstawiania meczów. Pierwszą istotną kwestią jest analiza kursów. Kiedy jest się graczem ważne jest, by wybrać dobre kursy. Tym bardziej, kiedy stawiamy na sporty indywidualne, takie jak tenis. W rzeczywistości, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Dalsze szczegóły przedstawię kolejno później.

350zł
50% do 350zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Duży wybór zakładów sportowych
 • Brak opłaty podatkowej od wygranej
 • Długa lista oferowanych usług
350zł
50% do 350zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Duży wybór zakładów sportowych
 • Brak opłaty podatkowej od wygranej
 • Długa lista oferowanych usług
bet-at-home Recenzja

Klasyfikacja kursów wygląda następująco:

 • kursy plasujące się między 1.01 i 1.20 można uznać za pewne;
 • kursy w przedziale od 1.50 do 2.00 są kursami ryzykownymi (często do 45-55%);
 • kursy w przedziale od 2.00 do 3.00 mogą być interesujące kiedy typ gracza, którego dotyczą, jest postrzegany jako gracz wznoszący się ku górze lub jako gracz określany jako wydajny;
 • kursy powyżej 3.00 dotyczą graczy, którzy zupełnie nie są postrzegani jako faworyci, nie należy obstawiać tych kursów zbyt często, bo szansa na sukces jest bardzo niewielka.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby postawić odpowiedni zakład.

W dziedzinie zakładów istnieje zasada, że lepiej mniej, ale bardziej wydajnie. Podczas trwania turnieju tenisowego bukmacher proponuje dużo meczów, mecze podwójne, a także zwykłe. Amator tenisa zobaczy dużo przewijających się graczy, których zna i będzie próbował stawiać na kilku meczach, często w zbyt dużej ilości. Dlatego też powinno się umieć zachować ostrożność i  ograniczyć się w swoich zakładach z punktu widzenia ,,ilości”. Analiza pozwoli Ci na wybór maksymalnie 2 albo 3 meczów na dzień.

PRZEDE WSZYSTKIM: ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM!

Osoby początkujące w zakładach bukmacherskich powinny zrobić kilka podejść w tenisie oraz innych zawodach sportowych. Obstawiaj co najmniej przez tydzień, do chwili, aż wyników negatywnych i pozytywnych będzie mniej więcej tyle samo. Umożliwi Ci to zdefiniowanie systemu oraz analizę kursów, które będą szansą na powiększenie kapitału oraz tych, które mogą spowodować straty. Kiedy stawiasz zakład ważne jest, ażeby solidnie zarządzać kapitałem. Co przez to rozumieć? To, że za każdym razem powinieneś dokładnie wiedzieć, ile masz pieniędzy. Wypada wobec tego ustalić kapitał określający Twoje kwoty.

W ten sposób zmuszasz się niejako do postawienia pewnego procentu tego kapitału i to na zakład, nie na dzień. W rzeczywistości, gdy masz określony dzienny kapitał do zagospodarowania, za wszelką cenę będziesz szukał prognoz do zdefiniowanej liczby meczów. Kiedy jednak stawiasz w procentach na zakład, możesz postawić jedynie na jeden mecz w poniedziałek (bowiem nic więcej nie wyda Ci się interesujące) i np. 3 we wtorek, gdyż proponowane mecze bardziej Cię interesują. Jeśli – podobnie jak my – preferujesz jakość, a nie ilość, zobacz temat, który pomoże Ci jeszcze lepiej zarządzać Twoimi pieniędzmi.

SEZON, NAWIERZCHNIA CZY RODZAJ PIŁKI – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

W celu odpowiedniej analizy meczu tenisowego należy odnaleźć ważne dla nas kursy oraz strzały. Można to zrobić biorąc pod uwagę kryteria, które przybliżymy poniżej. Po pierwsze, ważny jest moment sezonu. Należy wziąć pod uwagę również zmęczenie i kontuzje zawodników. W rzeczywistości, niektórzy gracze zaczynają swój sezon wcześniej niż inni albo  mają bardziej napięty grafik. Zmęczenie również nie pojawia się u wszystkich w tym samym czasie. Należy również pamiętać, aby brać pod uwagę nieprzewidziane okoliczności, takie jak kontuzje.

Gracz, który był nieobecny na boisku przez dłuższy czas z powodu kontuzji czy problemów zdrowotnych z pewnością nie jest w dobrej formie. Istnieje możliwość obstawienia zakładu przeciwko graczowi kiedy kontuzja, która oddaliła go od boiska, dotknęła części ciała, która jest mu niezbędna do gry. Dobrym przykładem jest przypadek Isnera, wspaniałego serwującego. Gdyby doznał kontuzji barku, z pewnością powrót do dalszej gry byłby trudny. Oznaczałoby to doskonałą okazję na obstawienie zakładu.

etoto_live

etoto.pl

Przy obstawianiu meczów tenisowych należy wziąć pod uwagę również nawierzchnię kortu. To właśnie od niej zależy przebieg całego spotkania. Nie od dziś wiadomo, że rodzaj nawierzchni wpływa m.in. na szybkość odbicia piłki po uderzeniu. Dlatego wyróżniamy: nawierzchnie szybkie (np. trawiaste, twarde), średnie, wolne (np. ziemna/ceglana). Ponadto  rodzaj nawierzchni  wpływa na wysokość odbicia piłki. Możliwe są odbicia: wysokie, średnie (np. dywanowa) i niskie. Czasami gracze mają swoją ulubioną nawierzchnię do grania lub specjalizują się nawet w grze na konkretnej nawierzchni. Z kolei na innych jej rodzajach mogą sobie radzić znacznie gorzej. Jest to zrozumiałe, gdyż na różnych nawierzchniach liczą się różne atuty.

Co za tym idzie, zmiany nawierzchni mogą mieć wpływ na zmianę kursów (na ich wzrost lub spadek). Zupełnie inaczej przebiega również gra na otwartym powietrzu od tej w hali. W hali gra jest wolniejsza niż na kortach trawiastych, ale szybsza niż na kortach twardych. Ponadto, podczas gry na hali na zawodników nie oddziałuje wiatr, do którego muszą się przystosować grając na zewnątrz. Rodzaj nawierzchni wpływa także na dobór piłek używanych podczas gry. W zależności od nawierzchni inna jest waga i kompresja piłki.

Wprowadzenie nowych piłek decyduje zwykle o sporej przewadze dla serwującego, zwłaszcza dla mężczyzn grających na twardej nawierzchni. W przypadku kobiet sytuacja wygląda nieco inaczej. Czasem zdarza się, że ciężko im przestawić się na piłki o nowych parametrach, co powoduje trudność we wprowadzaniu nowych piłek. Kolejną istotną kwestią jest typ zawodnika. W trakcie gry gracze non stop starają się znaleźć najlepszą możliwą strategię żeby wygrać. Niektórzy z nich praktykują grę, która nie pozwala przeciwnikowi na zastosowanie swoich wypróbowanych technik. Możemy w związku z tym obserwować zaskakujący przebieg meczu z graczami, którzy nie potrafią się przestawić. Należy za każdym razem zwracać na to szczególną uwagę. Dodatkowo, dobrze jest sprawdzić historię ich konfrontacji według powierzchni oraz okresów. Czasami może dostarczyć to wielu cennych informacji. Gracze, którzy potrafią pokonać w szczególny sposób przeciwnika są uznawani za tzw. “czarne konie”.

A co z celem i obroną punktów? Jeżeli gracz w poprzednim sezonie osiągnął doskonałe rezultaty, to będzie za wszelką cenę starał się je powtórzyć, inaczej spadnie w klasyfikacji. Na początku każdego tygodnia ATP zajmuje się usuwaniem punktów zdobytych przez graczy w ciągu ubiegłego roku. Oznacza to, że gracze, aby utrzymać swoje pozycje, muszą na nowo zdobywać punkty. Na niektóre mecze można wygrać miejsce bezpośrednio. Na końcu roku organizowany jest turniej Master, w którym niektórzy gracze mogą otrzymać lepsze punkty niż inni.

JAK NAJLEPIEJ POSTAWIĆ ZAKŁAD?

tennis iconIstnieje wiele sposobów na postawienie zakładu. Możesz po prostu postawić na gracza podczas spotkania, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. W rzeczywistości istnieje wiele rodzajów zakładów i niektóre z nich są czasem bardziej interesujące pod kątem kursów.

Można postawić na:

 • czas trwania meczu;
 • zwyciezcę seta albo całej gry z handicapu;
 • under albo over w odniesieniu do ilości rozegranych meczy;
 • ilość rozegranych setów;
 • zwycięzcę turnieju oraz inne zmienne.

Jak widać, możliwości jest sporo. Nie wahaj się zadawać pytań na forum, by dowiedzieć się, który zakład będzie lepszy niż inny. W końcu, zakłady na żywo są inną formą typowania, która pozwala na obserwowanie na bieżąco zwiększania się kursów na faworytów. Jeśli początek meczu nie potoczył się zgodnie z oczekiwaniami, nie musi to oznaczać, że tak będzie do końca spotkania i odwrotnie. Obstawianie meczów na żywo jest bardzo dynamiczne. Dzięki temu zakłady na żywo i typowanie meczów i wyników na żywo może być bardzo interesujące. Niezwykle ważne jest również utworzenie pliku ze swoimi wynikami. Można zrobić to w Excelu, aby umieścić więcej danych o swoich faworytach.

Należy zapisywać przede wszystkim: stawki, wygrane/przegrane, daty, zyski, wygrane w porównaniu z kapitałem początkowym i liczbę wygranych zakładów. Właśnie te informacje w późniejszym czasie pozwolą Ci na stworzenie odpowiednich statystyk. Można również narysować krzywą, która zobrazuje stan kapitału. Statystyki pozwolą również na kontrolowanie Twoich finansów. Nie można grać za wyższe stawki, niż te, które się aktualnie posiada.

CO Z BUKMACHERAMI?

Bardzo istotne jest również wybranie najlepszego kursu w sieci i odpowiedniego bukmachera. Jest to jedno z trudniejszych zadań dla początkujących graczy. O ile w przypadku tenisa znalezienie najwyższego kursu nie jest problemem, o tyle trudność sprawić może właśnie wybór bukmachera. Głównym powodem jest tu sposób rozliczania krecza (poddania meczu przez jednego z zawodników) przez różnych bukmacherów. Najlepszy będzie bukmacher, który da klientowi zwrot w przypadku niedokończenia meczu przez któregoś z zawodników. W przeciwnym razie można niepotrzebnie stracić zainwestowane pieniądze.

Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniej strony ze statystykami. Osobiście mogę polecić stronę internetową www.tennisexplorer.com. Zawiera ona wszystkie spotkania turniejów rangi challenger i wyższych. Znajdziemy tu również informacje o planowanych meczach oraz o ostatnich meczach zawodników, bezpośrednie statystyki i ogólną ich charakterystykę. Można też sprawdzić, jak grał zawodnik w tym turnieju w ostatnich latach. Znajdziemy tu również mecze z podziałem na sezony oraz nawierzchnie, na jakich były rozgrywane.

Ocena eksperta
cechy szczególne
Witamy Oferta
400zł
100% do 400zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Wypłata za piłkę nożną ponad 96%
 • Ponad 40 000 wydarzeń miesięcznie
 • Wysokie limity wygranych
 • Dostępnych jest wiele walut
400zł
100% do 400zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Wypłata za piłkę nożną ponad 96%
 • Ponad 40 000 wydarzeń miesięcznie
 • Wysokie limity wygranych
 • Dostępnych jest wiele walut
20bet Recenzja
100€
100% do 100€ Bonus Powitalny
graj teraz
 • Świetny bonus startowy dla nowych graczy
 • Zakłady również zawierane na żywo
 • Szeroka oferta zakładów i niskie marże
100€
100% do 100€ Bonus Powitalny
graj teraz
 • Świetny bonus startowy dla nowych graczy
 • Zakłady również zawierane na żywo
 • Szeroka oferta zakładów i niskie marże
ZodiacBet Recenzja
500zł
100% do 500zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Gra bez podatku
 • Bonus Powitalny
 • Ilość dostępnych rynków i zakładów
500zł
100% do 500zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Gra bez podatku
 • Bonus Powitalny
 • Ilość dostępnych rynków i zakładów
22bet Recenzja
500zł
100% do 500zł Bonus
graj teraz
 • Weryfikacja konta jest szybka i łatwa
 • Wsparcie obsługi technicznej 24/7
 • Brak podatku od zakładów
500zł
100% do 500zł Bonus
graj teraz
 • Weryfikacja konta jest szybka i łatwa
 • Wsparcie obsługi technicznej 24/7
 • Brak podatku od zakładów
FEZbet Recenzja
200zł
200% do 200zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Legalny polski bukmacher
 • Świetny bonus startowy
 • Zakłady na żywo
200zł
200% do 200zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Legalny polski bukmacher
 • Świetny bonus startowy
 • Zakłady na żywo
eTOTO Recenzja

Skarbnicą wiedzy przy typowaniu spotkań mogą okazać się również serwisy społecznościowe, np. Facebook. Czasami zawodnicy umieszczają tam informacje o swojej formie fizycznej, która może mieć istotny wpływ na przebieg całego spotkania. Dochodzimy do kolejnego ważnego punktu dotyczącego typowania spotkań: rangi turnieju. Nad wyraz często zdarza się, że przed większymi turniejami zawodnicy, potocznie mówiąc, „tankują”.

Chodzi tu mniej więcej o to, iż gracze przyjeżdżają na turniej i przegrywają w pierwszej rundzie, z niżej notowanym przeciwnikiem, co może oznaczać, że w żadnym wypadku nie zależało im na zwycięstwie. Na koniec warto zapamiętać: przy obstawianiu meczów tenisowych bardzo istotna jest forma zawodnika, jego miejsce w rankingu, to jak grał wcześniej, pogoda oraz nawierzchnia kortu.