Wybór odpowiedniego bukmachera

Zanim zaczniesz grać, zastanów się nad wyborem odpowiedniego bukmachera, w końcu powierzasz mu swoje pieniądze. Początkujący gracze często popełniają ten błąd, że rejestrują się na pierwszej lepszej stornie z zakładami sportowymi, nawet się nie zastanawiając czy wybrany bukmacher oferuje im dobre warunki gry.

W sieci dostępnych jest ponad 100 różnych serwisów bukmacherskich, kuszących swoją ofertą. Tylko na niektórych warto mieć założone konto. Na pierwszy rzut oka oferty są podobne, ale jeśli zagłębić się w treść, okazuje się że często występują różnice, które mogą diametralne wpłynąć na jakość gry i wysokość Twojego zysku. Wielokrotnie zdarzało się, że wybór złego bukmachera przesądzał o przegranej. Ponadto może się zdarzyć, że trafisz na oszusta, który ucieknie z Twoimi pieniędzmi. Aby tego uniknąć i bezpiecznie ulokować swoje fundusze, nie wybieraj bukmachera na oślep. Skorzystaj z naszych wskazówek oraz z gotowych rankingów aby wybrać dla siebie najlepszego bukmachera.

Kim jest bukmacher?

Bukmacher (z ang. book – zakład,  make – robić) to osoba lub firma która zajmuje się sprzedażą i przyjmowaniem zakładów przed zawodami sportowymi lub w trakcie ich trwania.

Oferuje kursy, przyjmuje Twoje pieniądze i zobowiązuje się wypłacić zwielokrotnioną sumę w przypadku wygranej, czyli gdy prawidłowo przewidziałeś wynik na kuponie. Wyróżnia się kilka typów bukmacherów. Bukmacher naziemny, potocznie nazywany ziemniakiem, ma fizyczne placówki w których przyjmuje zakłady. Przykładami polskich bukmacherów naziemnych są: totolotek, etoto, Milenium, STS, eFortuna, LVbet, forBET. Przykładem bukmachera angielskiego  posiadającego placówki stacjonarne jest ladbrokes. Kolejnym typem bukmachera jest bukmacher internetowy który oferuje zakłady za pośrednictwiem specjalnego serwisu internetowego. Większość bukmacherów internetowych zarejestrowała swoją działalność w rajach podatkowych, co wiąże się z brakiem 12% podatku od zakładów. Zaletą polskich bukmacherów jest serwis oraz obsługa klienta oferowane w języku polskim, co jest bardzo ważne w przypadku początkujących graczy. Przykładami polskich bukmacherów są: bet-at-home, Unibet, expekt, SportingBull, BetClick, dafabet. Pozostałe serwisy bukmacherskie najczęściej rejestrują Polaków, choć informacje zawarte na serwisie mogą nie być przetłumaczone na język polski. Ponadto ze względu na oferowane kursy, wyróżniamy np. bukmacherów azjatyckich, oferujących kursy azjatyckie w postaci handicapów azjatyckich. Azjatycki bukmacher oferuje wysokie limity oraz małą marżę. Przykładami takich bukmacherów są: SBObet, IBCbet, samvo, dafabet.

Zalety bukmacherów internetowych

Obecnie w internecie istnieje wiele serwisów bukmacherskich mających bogatą ofertę zakładów z różnych dyscyplin. Głównymi zaletami obstawiania online są:

 • całodobowy dostęp do zakładów przez 365 dni w roku
 • możliwość uzyskania bonus powitalnego, cyklicznych ofert specjalnych, bonusów lojalnościowych
 •  szybkie rozliczanie zakładów
 • szybkie przelewy pieniędzy (wpłaty depozytu i wypłaty wygranych)
 • brak podatku 12% od kuponu (u bukmacherów mających swoją siedzibę poza Polską; tacy bukmacherzy nie mają polskiej licencji co sprawia, że istnieje wiele kontrowersji dotyczących ich legalnści)
 • zakłady na żywo – tylko w internecie możliwe jest zawieranie zakładów podczas trwania zdarzenia

Ponadto bukmacherzy cały czas rozwijają aplikacje na smartfony i poprawiają wersje mobilne umożliwiające zawieranie zakładów za pomocą urządzeń mobilnych o każdej porze oraz z każdego miejsca na świecie. Obstawianie wydarzeń sportowych nigdy nie było łatwiejsze!

Jaki cechy powinien mieć dobry bukmacher?

Przede wszystkim należy sprawdzić czy wybrany bukmacher posiada licencję na działalność w Polsce, ze względu na restrykcyjne prawo dotyczące hazardu. Przede wszystkim bukmacher powinien być wypłacalny, bo co z tego że wygramy dużą kwotę jeśli bukmacher nie będzie nam jej w stanie wypłacić. Ważna jest także rekomendacja innych graczy. Skorzystaj z ich doświadczenia. Jeśli wybrałeś bukmachera, który ma negatywne opinie z jakiegoś powodu, nie ryzykuj utraty swoich pieniędzy. Graj tylko z bukmacherami o pozytywnej opinii. Bardzo ważnym elementem jest również przejrzystość reguł i jasność obsługi. Napisane zrozumiałym językiem regulaminy ułatwią start oraz przyczynią się do wygranej. Proste instrukcje oraz wsparcie ze strony biura obsługi klienta lub innych graczy jest kluczowe dla początkujących graczy. Aby sprostać wymaganiom klienta, dobry bukmacher powinien także oferować szeroką ofertę zakładów sportowych.

Jak wybrać najlepszych internetowych bukmacherów ?

Od wielu lat zajmujemy się zakładami sportowymi. W tym czasie zgromadziliśmy ogromną wiedzę niezbędną do prawidłowej gry.

W celu ułatwienia Ci wyboru stworzyliśmy listę kryteriów, które należy wziąć pod uwagę. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

 • wysokość kursów – warto mieć konto u kilku bukmacherów, zwłaszcza tych które różnią się kursami na to samo wydarzenie, ponieważ umożliwia to granie surebetów, czyli zakładów w których wygrywamy niezależnie od wyniku zdarzenia sportowego
 • wysokość i częstotliwość oferowanych premii i bonusów, czas obrotu bonusem (im wyższy kurs minimalny i liczba niezbędnych zakładów, tym trudniejsze warunki obrotu bonusu, co oznacza że tym ciężej go uzyskać)
 • wysokość limitów – dotyczy graczy zawodowych, ponieważ to na nich najczęściej nakładane są limity w przypadku wysokich stawek i wygrywania dużych sum pieniędzy.
 • wiarygodność i niezawodność – najlepiej wybrać bukmacherów legalnych o dobrej opinii wśród graczy
 • szerokość oferty zakładów sportowych – ilość dyscyplin i zakładów na dane zdarzenie ma bardzo duży wpływ skuteczność i osiągnięty zysk
 • przejrzystość regulaminów – warto także zwrócić uwagę czy bukmacher zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu w trakcie trwania zakładów oraz czy o tym informuje na bieżąco np. smsem lub za pomocą e-mail.
 • łatwość użytkowania
 • możliwość uzyskania wsparcia (polskojęzyczne biuro obsługi klienta, Live Chat)
 • koszty i szybkość wypłat
 • oferowane metody złożenia depozytu i wypłaty środków – im większa liczba dostępnych opcji, tym szybciej i bezpieczniej złożymy depozyt w danej firmie bukmacherskiej oraz wypłacimy środki w przypadku wygranej
 • oferowane metody płatności oraz ich koszt – najlepsi bukmacherzy oferują większość najpopularniejszych opcji płatniczych
 • oferta zakładów na żywo

Ponadto innymi cechami serwisu, ułatwiającymi korzystanie zwłaszcza początkującym graczom są:

 • przejrzysta strona internetowa i łatwość poruszania się po serwisie
 • dostępne waluty
 • powiadomienie o wynikach poprzez sms czy e-mail
 • wysokość minimalnej zapłaty
 • stawka minimalnego zakładu

Z wyborem bukmachera związane są również kwestie prawne dotyczące posiadania pozwolenia na przyjmowanie zakładów bukmacherskich tzw. licencję. W przypadku naziemnych bukmacherów, nie ma żadnego problemu z wyborem, ponieważ wszystkie placówki bukmacherskie przyjmujące zakłady są legalne.  Natomiast problem zaczyna się w przypadku internetowych serwisów bukmacherskich. Należy dokładnie sprawdzić czy dany bukmacher posiada licencję i jest legalny. Informację na temat tego czy wybrany przez nas bukmacher jest legalny możemy znaleźć w internecie (istnieją listy legalnych serwisów bukmacherskich) lub na stronie Ministerstwa Finansów. Pomocna może być także nazwa steony internetowej, ponieważ legalne serwisy najczęściej mają domenę .pl podczas gdy większość serwisów nielegalnych ma domenę .com.

Każdy bukmacher powinien mieć licencję aby zostać uznanym za legalnego. Sprawa się komplikuje, ponieważ część bukmacherów jest zarejestrowana za granicą i nawet jeśli ma licencję to nie od polskiej komisji. Na pomoc przychodzi prawo europejskie, które zezwala na grę w innych krajach członkowskich ze wskazaniem, że w takim przypadku gracz podlega prawu kraju w którym gra. Niemniej jednak serwisy zagraniczne najczęściej nie oferują usługi w języku polskim. Aby uniknąć nieporozumień, początkujący gracz powinien wybrać bukmacherów z językiem polskim oraz z obsługą klienta w tym języku. W Polsce jest siedmiu licencjonowanych bukmacherów: eTOTO, Forbet, Fortuna, LV Bet, Milenium, STS, Totolotek. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie licencje są wartościowe i przynoszą korzyść graczowi. Niemniej jednak w większości przypadków są dobrym zabezpieczeniem interesów gracza.

Bonusy u bukmacherów

Bonusy stanowią ważny czynnik warunkujący wybór bukmachera, zwłaszcza w przypadku nowych graczy, a także graczy którzy często przegrywają. Z jednej strony bonus stanowi doskonały dodatek na start umożliwiający rozpoczęcie przygody z zakładami sportowymi. Jednakże z drugiej strony określone przez regulamin warunki zdobycia bonusu np. dotyczące obrotu, mogą okazać się problematyczne i trudne do spełnienia. Liczy się minimalna kwota jaką trzeba wpłacić, liczba obrotów oraz czas na obrót. Ogólnie im dłuższy czas na obrót tym jest to korzystniejsze. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z regulaminem i wybrać takiego bukmachera u którego warunki uzyskania bonusu są przejrzyste i proste do spełnienia.

Wielu bukmacherów oprócz bonusów powitalnych przyznaje także bonusy okolicznościowe, urodzinowe oraz lojalnościowe. Programy lojalnościowe mogą być korzystne nie tylko dla zaawansowanych graczy (tzw. VIP), ale także dla przeciętnego gracza który spełnił warunki programu.

Bonusy powinny być traktowane jako dodatek do dobrej oferty bukmacherskiej np. wysokich kursów itp. Nie należy ich traktować jako głównego czynnika przesądzającego o wyborze danego serwisu bukmacherskiego.

Podsumowanie

Obecnie można korzystać zarówno z oferty bukmacherów naziemnych jak i internetowych. Jak widać wybór bukmachera nie jest łatwy, ponieważ jakość serwisu bukmacherskiego jest wypadkową wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć podstawowe aspekty takie jak wiarygodność, legalność oraz wypłacalność bukmachera. Ważne są także dodatkowe aspekty takie jak szerokość oferty (uwzględniająca różne rodzaje zakładów, kursy, wysokość limitów, częstotliwość wypłat, dostępne waluty), czytelność regulaminu, warunki uzyskania bonusu, uzyskanie odpowiedniego wsparcia ze strony biura obsługi.

Dla różnych graczy termin “najlepszy bukmacher” może oznaczać coś zupełnie innego. Dlatego zastanów się jakie cechy są dla Ciebie najważniejsze, abyś mógł wybrać bukmachera, który będzie w pełni odpowiadał Twoim wymaganiom i potrzebom.