Znamy finalistów Pucharu Narodu Afryki

Alizada Studios / Shutterstock.com

W trakcie przerwy reprezentacyjnej także w Afryce grano ważne mecze.

Drużyny rywalizowały tam w ostatniej kolejce eliminacji do Pucharu Narodów Afryki. Znamy więc już wszystkie drużyny narodowe, które wystąpią na tegorocznym turnieju.

Bez kompletu punktów

Żaden z zespołów nie zdołał uzyskać awansu do mistrzostw, wygrywając wszystkie sześć spotkań w grupie eliminacyjnej. Najbliżej tego wyczynu był Senegal, który ma na koncie 16 oczek. Jedyna strata punktów nastąpiła w wyjazdowym starciu z Madagaskarem, gdzie padł remis 2:2. Pięć zwycięstw i jedną porażkę ma na koncie Tunezja. Ta ekipa przegrała z Egiptem po bardzo wyrównanym meczu 2:3. Wtedy zwycięskiego gola dla Egiptu zdobył w 90. minucie Salah. W ostatniej kolejce Tunezyjczycy pewnie pokonali Eswatini. Trzecią najlepszą ekipą eliminacji zostało Mali, które ma 14 punktów. Na koniec eliminacyjnych zmagań Malijczycy wygrali z Sudanem Południowym 3:0.

Najbardziej wyrównana grupa

Jeśli wziąć pod uwagę reprezentację, która zajęła pierwsze miejsce z najmniejszą liczba punktów, mowa będzie o Gwinei-Bissau. Reprezentacja tego kraju zdobyła zaledwie dziewięć punktów, czyli połowę z możliwych. Punkt mniej w tej grupie zdobyły drużyny Namibii I Mozambiku, lecz ta pierwsza z drużyn zdołała zająć drugie miejsce I uzyskać awans. Na czwartej lokacie rywalizację skończyła Zambia z siedmioma punktami. Dużego pecha miała też Burkina Faso. Mimo że w grupie zespół zdobył aż 10 punktów, to i tak zajął tylko trzecie miejsce, przez co nie wystąpi na turnieju głównym. Obrońcą tytułu będzie Kamerun, który dwa lata temu pokonał w finale Egipt.

Zamieszanie z gospodarzem

Początkowo gospodarzem turnieju, który ma odbyć się w tym roku, został Kamerun. Wydawało się, że ten kraj poradzi sobie z organizacją, lecz ostatecznie tak się nie stanie. Na początku roku podano informację, że gospodarzem zostanie Egipt. Mimo tego zarówno Kamerun, jak i Egipt brały udział w eliminacjach. Awans nie był dla tych drużyn problemem mimo zajęcia drugich miejsc w grupie. Losowanie fazy grupowej Pucharu Narodów Afryki odbędzie się w połowie kwietnia. Faworytem do końcowego triumfu jest kilka zespołów. Oprócz wcześniej wymienionych ekip, szanse na końcowy triumf lub na zdobycie chociażby medalu daje się także reprezentacji Nigerii, która nieźle spisała się podczas Mundialu w Rosji. Federacja Afrykańska zdecydowała, że tegoroczna edycja będzie miała aż 24 uczestników, czyli o 8 więcej niż poprzednio.