Valencia zdobyła Puchar Króla

LevanteMedia / Shutterstock.com

Dość zaskakującym rozstrzygnięciem zakończył się finał Pucharu Hiszpanii.

W meczu tym Valencia pokonała Barcelonę i dzięki temu zdobyła swoje pierwsze od 11 lat trofeum.

Po kolejny puchar

Niedawno Barcelona świętowała zdobycie tytułu najlepszej drużyny w Hiszpanii. Pozostawał jednak niedosyt, biorąc pod uwagę odpadnięcie Barcy z półfinału Ligi Mistrzów po dwumeczu z Liverpoolem. Do rozegrania pozostał jeszcze jednak sobotni mecz, dlatego nie było mowy o odpuszczaniu. Już we wcześniejszych rundach, szczególnie w rewanżowym meczu z Sevillą Katalończycy pokazali, że chcą sięgnąć na koniec sezonu po to trofeum. Ekipa z Katalonii nie mogła jednak przystąpić do tego meczu w pełnym zestawieniu. W pojedynku nie wystąpili chociażby Dembele czy Suarez. W ataku wystąpił Leo Messi, a po bokach biegali Coutinho i Roberto. Jeśli chodzi o pierwszą jedenastkę gości, znalazło się tam miejsce dla Rodrigo i Gameiro, którzy zaliczyli dobry występ.

Zaskakujący rezultat do przerwy

Będąca faworytem w tym spotkaniu Barcelona nie była w stanie zdobyć w pierwszej połowie żadnego gola. Strzelanie zaczęła za to Valencia. Nietoperze prowadziły już od 21. minuty i gola Gameiro. Nie minął nawet kwadrans, a zespół ten prowadził już dwoma golami. Tym razem na listę strzelców wpisał się drugi z napastników, Rodrigo. Ernesto Valverde postanowił na drugą część meczu wprowadzić Malcoma i Vidala, którzy zastąpili Semedo i Arthura. W 73. minucie Katalończycy zdobyli gola kontaktowego. Autorem bramki okazał się najlepszy strzelec Barcy w tym sezonie, Leo Messi. Mimo że do końca meczu Katalończycy mieli jeszcze około 20 minut, to nie zdołali po raz drugi pokonać Domenecha. Valencia wygrała więc cały mecz 2:1 i odniosła spory sukces.

Różne sezony

Barcelona przez większą część sezonu zmierzała pewnie po mistrzostwo kraju i wygraną w Lidze Mistrzów. Okazało się jednak, że kataloński zespół zakończy zmagania z zaledwie mistrzostwem. Dla Valencii sezon ten był odwrotny. Po słabym początku Nietoperze zagrały w La Liga na tyle dobrze, że udało im się zająć czwarte miejsce. Dodatkowo Valencia rywalizowała także w półfinale Ligi Europy. Na koniec sezonu drużyna prowadzona przez Marcelino zdobyła puchar kraju. Jest to pierwsze trofeum Valencii od 11 lat. W 2008 roku Valencia także zdobyła Puchar Króla. Tegoroczny był ósmym takim trofeum tej drużyny w historii. Do tego Valencia może pochwalić się sześcioma mistrzostwami, lecz ostatnie zostało zdobyte 15 lat temu.