Trybex / Shutterstock.com

Kilka dni temu odbyła się 34. kolejka w 2. Lidze.

Oznaczało to także, że poznaliśmy już wszystkie drużyny, które uzyskały awans, a także ekipy, które spadły o klasę rozgrywkową niżej.

Duże rozczarowanie

Najwięcej mówiło się przede wszystkim o braku awansu Widzewa. Ekipa z Łodzi była murowanym kandydatem do awansu na zaplecze Ekstraklasy. Przez jakiś czas zespół ten był nawet liderem rozgrywek, lecz później nadeszła długa seria remisów. Po niej Widzew większość spotkań przegrał i zakończył zmagania na dopiero piątym miejscu. Przed ostatnią kolejką szanse na zajęcie ostatniego miejsca premiowanego awansem miały drużyny GKS-u Bełchatów oraz Elany. Ekipa z Bełchatowa nie potrafiła pokonać na wyjeździe Błękitnych Stargard, co oznaczało, że musiała ona czekać na wieści z Torunia. Tam Elana remisowała 1:1 z Olimpią Elbląg, lecz w przypadku zdobycia zwycięskiego gola wywalczyłaby awans.

Jedna bramka wiele zmieniła

W praktycznie ostatniej akcji meczu to goście z Elbląga przeprowadzili akcję zakończoną strzałem do siatki. Autorem gola okazał się Prytulak i ostatecznie awans uzyskał GKS. Gol ten miał jeszcze jedno ważne znaczenie. Dzięki zwycięstwu Olimpia utrzymała się w lidze kosztem Siarki Tarnobrzeg. Spadek tej drużyny jest dużym zaskoczeniem. W ostatniej kolejce Siarka wygrała, mimo że przegrywała do przerwy 0:1. Gola w 21. minucie strzelił Napora i Skra Częstochowa prowadziła. W drugiej połowie gospodarze zdołali jednak odwrócić losy spotkania. Dwie bramki strzelił Wełniak i Siarka dopisała do swojego konta trzy punkty. Gdyby nie bramka w końcówce zespołu z Elbląga, ekipa z Tarnobrzegu pozostałaby w tej lidze na kolejny sezon.

Najsłabsi i najlepsi

Najgorszą drużyną w tym sezonie drugoligowym okazał się Ruch Chorzów. Zespół ze Śląska zdobył zaledwie 32 punkty i spadł po raz kolejny w ostatnim czasie o ligę niżej. O dwa oczka więcej od Chorzowian zdobył Rozwój Katowice. Oba sąsiadujące ze sobą kluby zagrają więc ze sobą w niższej lidze w przyszłym sezonie. Spadek odnotowały też wspomniana Siarka oraz ROW Rybnik. Oprócz GKS-u Bełchatów, który zajął trzecie miejsce w lidze, awans uzyskały też zespoły Radomiaka i Olimpii Grudziądz. Te ekipy miały na koncie na zakończenie sezonu 59 punktów, czyli o jeden więcej od Bełchatowian. W przyszłym sezonie w 2. Lidze zagrają również spadkowicze z 1. Ligi, czyli Bytovia Bytów, GKS Katowice oraz Garbarnia Kraków.