Nenad Bjelica trenerem Dinama Zagrzeb

Kategorie Magazyn, Rozgrywki zagraniczne (Magazine), Wiadomosci pilkarskie (Magazine) / z Adam Maciejewski

Nenad Bjelica trenerem Dinama Zagrzeb

Marcin Kadziolka / Shutterstock.com

Jak podała oficjalna strona Dinama Zagrzeb, nowym szkoleniowcem chorwackiego zespołu został Nenad Bjelica.

Trener niecały tydzień temu został zwolniony z funkcji szkoleniowca Lecha Poznań i jak widać, nie musiał czekać długo na zatrudnienie.

W Polsce się nie udało

Bjelica był trenerem poznańskiego klubu przez prawie dwa lata. Ciężko powiedzieć, że szkoleniowiec poradził sobie w Poznaniu, kibice Kolejorza liczyli bowiem, że w tym sezonie klub zdobędzie mistrzostwo Polski. Zespół był tego blisko, ponieważ na starcie rundy finałowej to właśnie Kolejorz był na czele stawki. W pięciu spotkaniach grupy mistrzowskiej Lech zdołał jednak wygrać tylko jedno, a wszystkie trzy mecze na własnym stadionie przegrał. To właśnie po ostatnim z tych spotkań zarząd klubu zadecydował o zwolnieniu Bjelicy i jego sztabu trenerskiego. Chorwat z dobrej strony pokazał się, jeśli chodzi o naukę języka, szybko nauczył się polskiego i był w stanie porozumiewać się z zawodnikami i dziennikarzami po polsku, co na pewno nie było proste.

Nabierał doświadczenia

Przed podjęciem pracy w Polsce Bjelica pracował we włoskiej Spezii. Po tym czasie przez prawie rok pozostawał bez pracy, aż zgłosił się do niego poznański klub. Swoją zawodniczą karierę Chorwat kończył w Austrii, w zespole FC Karnten i właśnie ta ekipa była jego pierwszą pracą, jeśli chodzi o trenowanie zespołu. Najbardziej znanym austriackim klubem w trenerskim CV Bjelicy jest Austria Wiedeń. Wraz z nią trener awansował do Ligi Mistrzów, pokonując w fazie eliminacyjnej właśnie Dinamo Zagrzeb. W fazie grupowej jego podopieczni pokazali się z dobrej strony i zdobyli pięć punktów. Zespół miał jednak problemy z grą na dwóch frontach. W lidze Austria znajdowała się na piątym miejscu w tabeli z ponad 20 punktami straty do Salzburga, dlatego też klub zdecydował się zmienić trenera.

Wielki klub

W lidze chorwackiej Dinamo zapewniło już sobie mistrzostwo Chorwacji w tym sezonie. Na kolejkę przed końcem klub ma trzy punkty przewagi nad ustępującym mistrzem, Rijeką. Zespół jednak w ostatnich czterech spotkaniach zdobył tylko punkt i ma pewne pierwsze miejsce tylko dzięki remisom Rijeki i Hajduka w ostatniej kolejce. Co ciekawe, Bjelica został czwartym trenerem, który poprowadzi Dinamo w tym sezonie. Dotychczas trenerami byli Ivaylo Petev, który odszedł tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu, a także Mario Cvitanović i Nikola Jurcević. Ten drugi przetrwał na stanowisku niecałe dwa miesiące. Być może Nenad Bjelica utrzyma swoją posadę dłużej, potrafił on bowiem w większości klubów, które trenował, na dłużej zagrzać trenerską ławkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *