Hiszpania młodzieżowym mistrzem Europy

Wczoraj odbył się finał Euro U-21.

W finale spotkali się Hiszpanie oraz Niemcy. Ostatecznie 2:1 zwyciężyła Hiszpania, która została najlepszą drużyną kontynentu.

Powtórka sprzed dwóch lat

Ostatni raz młodzieżowe drużyny Hiszpanii i Niemiec spotkały się ze sobą dwa lata temu. Miało to miejsce podczas Mistrzostw Europy w Polsce. Wtedy lepsi okazali się Niemcy, którzy wygrali 1:0 po bramce Weisera. Teraz jednak wydawało się, że to Hiszpania będzie w stanie sięgnąć po puchar, dlatego też piłkarze tej drużyny byli mocno zmotywowani. Po drodze Niemcy dobrze spisywali się i pewnie awansowali z grupy, a następnie pokonali w półfinale Rumunię. Hiszpanie za to nie mieli tak łatwo i po porażce w grupie z Włochami musieli wygrać dwa kolejne spotkania, co im się udało. Dzięki temu w grupie A trzy drużyny miały po sześć punktów, ale Hiszpania została ekipą z najlepszym bilansem.

Mocnym składem

W obu drużynach znaleźli się zawodnicy, którzy nie raz znajdowali się w seniorskiej drużynie reprezentacyjnej. Oznaczało to, że mimo tego, że był to turniej młodzieżowy, na boisku było dużo doświadczenia. U Niemców wystąpili znani Dahoud i Waldschmidt. Hiszpania mogła pochwalić się posiadaniem w swoim składzie Ceballosa, Olmo czy Oyarzabala. Pierwszy gol w tym spotkaniu padł już w siódmej minucie. Na strzał z dystansu zdecydował się Ruiz, który po bardzo ładnym uderzeniu zdobył gola na 1:0. Hiszpanie byli więc już praktycznie od początku w o wiele lepszej sytuacji i było wiadomo, że nie powtórzy się wynik sprzed dwóch lat, kiedy to Niemcy zwyciężyli 1:0. Do przerwy rezultat nie uległ już zmianie i piłkarze mogli zejść do szatni, aby przygotować się do drugiej połowy.

Dotrwali do końca

Po zmianie stron sytuacja wyglądała podobnie jak przed przerwą. Obie ekipy stwarzały sobie sytuacje do zdobycia gola, lecz to Hiszpania trafiła do siatki. W 69. minucie Olmo pokonał Nubela i byliśmy już naprawdę bliscy końcowego rozstrzygnięcia. Ekipa Niemiec nie poddawała się jednak i zdołała jeszcze zdobyć kontaktową bramkę za sprawą trafienia Amiriego. Gol ten padł jednak na tyle późno, że wyrównać Niemcy już nie zdążyli. Gdy sędzia zagwizdał po raz ostatni i dał znak na koniec meczu, Hiszpanie mogli rozpocząć świętowanie. Młode pokolenie tego kraju jest niezwykle mocne i kto wie, czy za kilka lat także w seniorskiej piłce reprezentacja Hiszpanii nie będzie wygrywać wielkich turniejów.