Hiszpania chce zorganizować mistrzostwa Europy lub świata

Kategorie Magazyn, Reprezentacje Narodowe (Magazine), Rozgrywki zagraniczne (Magazine) / z Adam Maciejewski

Marco Iacobucci EPP / Shutterstock.com

Hiszpania chce zorganizować mistrzostwa Europy lub świata

Marco Iacobucci EPP / Shutterstock.com

Marco Iacobucci EPP / Shutterstock.com

Do organizacji wielkiego turnieju przymierza się Hiszpania.

Kraj ten oraz piłkarska federacja biorą pod uwagę bycie gospodarzem wielkiego turnieju w 2028 lub 2030 roku.

Samodzielny gospodarz

W związku z tym, że najbliższy wolny termin w sprawie organizacji Mistrzostw Europy przypada na 2028 rok, to właśnie wtedy Hiszpania miałaby być gospodarzem tego turnieju. W 2020 roku Euro odbędzie się w kilku krajach, dlatego nie będzie konkretnego gospodarza tych rozgrywek. Cztery lata później turniej odbędzie się najprawdopodobniej w Niemczech, lecz o funkcję walczy jeszcze Turcja. Nieoficjalne informacje sprzed kilku miesięcy mówią już jednak, że to Niemcy zorganizują Mistrzostwa Europy w 2024 roku. Jeśli chodzi o turniej za 10 lat licząc od dzisiaj, to początkowo Hiszpania była zainteresowana, aby zorganizować go wspólnie z Portugalią, lecz ostatnio mówi się, że ten mniejszy kraj nie będzie chciał ubiegać się o coś takiego.

Po mistrzostwa globu z Marokiem

W związku z tym Hiszpania samodzielnie zgłosiłaby się po to, aby zorganizować Euro 2028. Istnieje też druga opcja, która pozwala na organizację turnieju 2 lata później. Wtedy odbyłyby się kolejne mistrzostwa świata. Te za cztery lata zorganizuje Katar, a Mundial w 2026 roku padł w udziale Stanom Zjednoczonym, Kanadzie i Meksykowi. Odnośnie mistrzostw w 2030 roku Hiszpania miałaby złożyć wspólną kandydaturę z Marokiem, które już ostatnio walczyło o organizację tej imprezy w roku 2026, jednak przegrało z ofertą z Ameryki Północnej. Z tego względu wspólna koalicja Hiszpanów z Marokiem miałaby duże szanse na zwycięstwo w porównaniu z samodzielnymi kandydaturami obu tych państw.

Marzą o wielkim turnieju

W swojej historii Hiszpania dwukrotnie organizowała mistrzostwa. Raz były to Mistrzostwa Europy, które w Hiszpanii odbyły się w 1964 roku. Wtedy w turnieju głównym brały udział tylko cztery drużyny. Gospodarze wygrali oba swoje mecze, dzięki czemu zdobyli tytuł najlepszej drużyny na kontynencie. W 1982 roku Hiszpania organizowała Mundial. Udział w nim wzięły 24 drużyny, a gospodarze trafili do grupy piątej. Po średnim występie zajęli oni drugie miejsce i razem z Irlandią Północną awansowali dalej. Tam już jednak, w grupie B kolejnej fazy, Hiszpania przegrała z Republiką Federalną Niemiec oraz zremisowała z Anglią i w związku z tym odpadła z dalszej gry. Mistrzem świata zostali wtedy Włosi. Turniej dobrze wspomina także reprezentacja Polski, która podczas tamtego Mundialu zajęła trzecie miejsce, pokonując w spotkaniu o brąz Brazylię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *