Błędy początkującego gracza w zakładach sportowych

Granie w zakładach bukmacherskich może z pozoru wydawać się łatwe. Mamy dwie drużyny, musimy tylko przewidzieć zwycięzcę i już możemy liczyć pieniążki. W praktyce jednak zakłady sportowe to niezwykle złożona dziedzina, w której zwłaszcza na początkującego gracza czyha mnóstwo pułapek i zagrożeń. Niezwykle łatwo tutaj stracić pieniądze i zostać z niczym. Jak tego się ustrzec i na co uważać? O tym dowiesz się w poniższym artykule.

Błędy początkująceg

W praktyce zakłady sportowe to złożona dziedzina | Shutterstock.com

Co zrobić by zwiększyć swoje szanse na wygraną?

Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi jednak zaawansowani gracze w zakładach bukmacherskich mają już wypracowane pewne strategie, dzięki którym zwiększają swoje szansę na korzystny rezultat. Początkujących graczy kusi wysoki zysk, dodatkowo, jeśli uda im się wygrać kilka kuponów na początek często do gry wchodzą emocje i przekonanie o własnej nieomylności. Gdy dochodzi do tego brak zarządzania swoim budżetem i stawianie zakładów za całość dostępnego kapitału mamy iście wybuchową mieszankę, która doprowadzić nas może do przegranej. Jak tego uniknąć?

1000zł
100% do 1000zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Szeroki wybór metod płatności
 • Rozbudowana oferta dla piłki nożnej
 • Licencja Ministerstwo Finansów
1000zł
100% do 1000zł Bonus Powitalny
graj teraz
 • Szeroki wybór metod płatności
 • Rozbudowana oferta dla piłki nożnej
 • Licencja Ministerstwo Finansów
Totolotek Recenzja

Nie ulegaj emocjom

W zakładach bukmacherskich to Ty jesteś sterem, żeglarzem i okrętem, Ty o wszystkim decydujesz i tylko od Twoich decyzji zależy stan Twojego portfela. Przede wszystkim nie warto się podpalać. Czasem lepiej nie zagrać jakiegoś kuponu niż zagrać zbyt pochopnie i stracić pieniądze. Niestety początkujący gracze często po serii pierwszych wygranych dostają nadmiernej pewności siebie, która często ich gubi. Szybkie i łatwe zarabianie pieniędzy (bo tak właśnie działają zakłady sportowe) to dla wielu ludzi bardzo silne przeżycie. Po serii wygranych stawianie kolejnych zakładów przychodzi nam łatwiej a my często przykładamy mniej uwagi do analizy a więcej do swojej intuicji. Uleganie emocjom bywa zgubne i prowadzi wielu początkujących graczy do straty.

Unikaj zbyt długich kuponów

Kolejną rzeczą nagminnie robioną przez początkujących graczy jest tworzenie kuponów z dość dużą ilością zdarzeń. Co nam to daje? Dzięki temu masz szansę na ogromną wygraną przy małej stawce, nawet kilka spotkań potrafi dać ogromną przebitkę 10x, 20x czy 30x. Jest to okupione wykładniczym wzrostem ryzyka, bo nawet 1 przegrany mecz przez przypadkowego gola w końcówce psuje nam cały kupon. Granie kuponów wymaga doświadczenia, intuicji oraz pewnej wiedzy. Maksymalna ilość zdarzeń na kuponie nie jest określona, ale powinna być w granicach rozsądku i nie przekraczać 3 lub 4. Większość profesjonalnych graczy gra tylko single, niestety w polskich warunkach jesteśmy niemal skazani na kupony, gdyż wysoki podatek od stawki niszczy opłacalność singli z mniejszym kursem.

Śledź swoje wyniki

Stare rosyjskie przysłowie mówi „ufaj, ale kontroluj” dlatego warto bardzo sympatycznie śledzić wyniki swoich zakładów. Należy nie tylko sprawdzać stan konta ale też swoje zyski i ewentualne straty. W przypadku zakładów w Internecie działa to dużo łatwiej niż w naziemnej bukmacherce, ale jeśli gramy w kilku bukmacherach dobrze jest mieć wszystko w jednym miejscu na przykład w pliku Excela. Dzięki temu będziemy wiedzieli co daje nam zarobić a na jakich zakładach tracimy pieniądze tak by odpowiednio dostosować naszą strategię.

Rozsądnie zarządzaj swoim kapitałem

Dobre zarządzanie swoim kapitałem, lub bardziej profesjonalnie bankrollem, jak nazywa się go w krajach anglojęzycznych, jest podstawą udanej gry w zakładach bukmacherskich. Nigdy nie warto obstawiać zakładów na jeden mecz, które będą wynosiły połowę czy całość naszego dostępnego kapitału, to najszybsza droga do wyzerowania swojego konta. Zwykle maksymalna ilość by postawić na pojedyncze spotkanie to 10% kapitału jednak najodpowiedniejszym zachowaniem będzie stawianie maksymalnie 5 procent lub mniej posiadanych pieniędzy na jeden zakład.

Współzawodnictwo sportowe ma to do siebie, że niektóre drużyny, które nie mają osiągnięć, mogą grać z większym zaangażowaniem, a faworyci z góry uznawać, że mecz wygra się sam. To bardzo często prowadzi do niespodzianek, które są nieodłączną częścią sportu. Tak naprawdę nie ma pewniaków i nawet drużyny czy zawodnicy, których zwycięstwo jest wyceniane na 1,10 czasem nie wygrywają swoich spotkań. Z powyższych powodów stawianie zbyt wielu pieniędzy na pojedyncze spotkanie to bukmacherskie samobójstwo.

Totolotek Bonus

Totolotek Bonus

Uważnie dobierz swoją strategię

Kolejnym bardzo istotnym punktem jest to, że nie warto bezgranicznie ufać wszystkiemu, co przeczytasz w Internecie. Nie traktuj go jak wyroczni, gdyż działa tam mnóstwo osób, które chcą zarobić łatwe pieniądze na innych zamiast na samych zakładach. Dlatego nie warto kierować się dziwnymi strategiami, o których przeczytasz na różnych stronach internetowych o wątpliwej reputacji, gdzie właściciel obiecuje Ci przysłowiowe „gruszki na wierzbie”. Początkujący nie zawsze też odnajdą się w różnych bardzo skomplikowanych systemach. Dużo lepiej sprawdzi się monitorowanie swojego budżetu i wyników i rozważne stawianie zakładów.

Na co uważać w zakładach bukmacherskich?

Na gracza zakładów sportowych czyha bardzo wiele zagrożeń dzięki którym możemy on stracić część lub całość swojego kapitału. Surebety z pozoru dają pewny zysk, ale mogą się okazać pułapką, niewłaściwie wybrany bukmacher to ryzyko straty pieniędzy zaś zbyt długi kupon to niemal samobójstwo. Czego powinniśmy się wystrzegać? O tym przeczytasz poniżej.

Uważnie wybierz swojego bukmachera

Kluczową kwestią w aktywności bukmacherskiej jest wybór firmy, której powierzymy nasze ciężko zarobione pieniądze. W Internecie funkcjonują dosłownie tysiące podmiotów, gdzie możliwe jest obstawianie zdarzeń sportowych. Część z nich oferuje najwyższy poziom wiarygodności i bezpieczeństwa, działa legalnie i posiada wszystkie licencje a część zupełnie przeciwnie.

Początkujący gracze ze względu na brak doświadczenia powinni raczej pozostać przy najpopularniejszych firmach, które oferują pełną przejrzystość i wiarygodność, ryzyko straty środków w firmie, która działa na rynku od długiego czasu i ma dziesiątki tysięcy graczy jest marginalne. Oczywistością jest, że takie firmy nie oferują największych bonusów na start, gdyż niektóre nowe firmy prowadzą agresywną politykę promocyjną i kuszą graczy ofertami bonusów nawet 200% czy 300%. W przypadku tych drugich musimy bardzo uważnie sprawdzić posiadane przez nich licencje a także opinie jakie pozostawili ich użytkownicy w Internecie. Jeżeli tych negatywnych jest zbyt wiele nie warto wpłacać do takiej firmy jakichkolwiek środków.

Uważaj przy zakładach kombinacyjnych

Najpowszechniejszym błędem wśród „świeżych” graczy w zakładach bukmacherskich jest granie AKO, kuponów czy też zakładów kombinowanych, które zawierają w sobie dużą ilość zdarzeń. Przez doświadczonych graczy takie zakłady bywają nazywane „taśmami” ze względu na długą listę meczów. Teoretycznie zakłady kombinacyjne mają same zalety, pomagają znacznie pomnożyć kursy oraz wygrać dużo większą kwotę niż się postawi. Niestety wiążą się one z bardzo dużym ryzykiem, gdyż każdy przegrany mecz zawala nam cały kupon.

96/100 1200zł STS Recenzja
 • Najlepszy polski bukmacher
 • Atrakcyjne promocje
 • Dostępne punkty stacjonarne
92/100 50zł PZBUK Recenzja
 • Stosunkowo wysokie kursy
 • 27 różnych dyscyplin sportowych
 • Dostępne zakłady e-sport
95/100 1000zł eTOTO Recenzja
 • Legalny polski bukmacher
 • Świetny bonus startowy
 • Zakłady na żywo

Z tego powodu ciekawą alternatywą są zakłady systemowe, na przykład 4 z 5. Wtedy nawet mimo jednej przegranej otrzymujemy część pieniędzy z takiego zakładu. Przydatna bywa też opcja cashout, możemy wtedy wycofać nasz zakład i zgarnąć część wygranych ze spotkań, które już się odbyły. Najlepszą metodą jest jednak unikanie zbyt długich zakładów kombinowanych i skupienie się na singlach. Najlepiej przy kuponach ograniczyć się do kilku zdarzeń, ale dobrze je przeanalizować.

Nie szukaj złotej metody na wygrane

Początkujący adepci bukmacherskiego rzemiosła często próbują również różnych systemów, które opisywane są w sieci. Wszystkie one zazwyczaj można sprowadzić do wspólnego mianownika – obiecują bowiem bardzo wysokie wygrane przy minimalnym ryzyku. Niestety, musimy Cię rozczarować, złoty system bukmacherski nie istnieje a osoby będące w jego posiadaniu dużo lepiej wyszłyby na graniu swoim magicznym systemem i zarabianiu w zakładach niż odsprzedawaniu go kolejnym graczom. Istnieje wiele powszechnie znanych i skutecznych systemów bukmacherskich, progresja, Martingale, system D’Alemberta – każdy z nich wymaga poświęcenia pewnego kapitału i stawiania zakładów ściśle według reguł. W długim terminie mogą przynieść zysk, ale nikt tego nie gwarantuje, ani nie obiecuje magicznych stóp zwrotu jak reklamy w Internecie.

Uważaj na przypadkowe typy w Internecie

iconW odniesieniu do powyższej sytuacji warto nadmienić, że dotyczy to także typów bukmacherskich. W sieci mamy tysiące stron udostepniających typy bukmacherskie, część z nich jest darmowa a część płatna. Te płatne reklamują się dużo częściej by przyciągnąć klientów. Kuszą ich bardzo wysokimi wygranymi, jednak często zdarza się, że przy graniu ich typów gracz przegrywa. Warto przez chwilę pomyśleć, ktoś w teorii zarabia na swoich typach po 20, 30 czy 50% na miesiąc. Skoro jest rzeczywiście tak dobry mógłby po prostu obstawiać zakłady i żyć jak „pączek w maśle” dzięki swoim wygranym. Tymczasem traci czas na sprzedawanie komuś swoich typów po kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. Zastanawiające, prawda?

Naszym zdaniem warto kilka razy zastanowić się przed płaceniem za typy w Internecie. Jest mnóstwo dobrych, darmowych źródeł, gdzie możemy spotkać równie dobre a nawet lepsze typy na zdarzenia sportowe i analizy. Jednym z takich miejsc jest nasza strona, gdzie w dziale typy bukmacherskie znajdziecie dopracowane analizy na nadchodzące mecze piłkarskie.

Surebety nie zawsze dają pewny zysk

Przedostatni podpunkt w tej kwestii to popularna metoda Surebet. Obiecuje ona pewny zysk, zazwyczaj jednak jest on w granicach 2 czy 3%, czyli relatywnie niewiele. Dodatkowo bukmacherzy zazwyczaj surowo zabraniają stawiania przeciwstawnych zakładów na ten sam mecz stąd też stawiając na 1 spotkanie musimy korzystać z usług 3 różnych bukmacherów. Oznacza to konieczność długiego i upierdliwego przenoszenia środków. Trzeba bardzo uważać na dodatkowe opłaty od płatności, które mogą zjeść cały nasz zysk. Niska stopa zwrotu sprawia, że musimy angażować dość duże środki.

Na koniec czasem może zdarzyć się, że bukmacher anuluje nam zakład, na przykład jeśli dany kurs był po prostu pomyłką. Wtedy środki wrócą na nasze konto, ale pozostałe 2 zakłady w innych firmach wciąż będą aktywne. Wtedy surebet staje się normalnym, ryzykownym zakładem i przy nieodpowiednim wyniku możemy stracić na przykład 50% kapitału. Jak długo taką stratę trzeba będzie pokrywać wygranymi rzędu 2 czy 3%? Surebety to nie tylko pewny zysk, niosą niestety ze sobą pewne ryzyko.

Nigdy nie kieruj się tylko swoim nosem

Nigdy nie stawiaj na mecze tylko na podstawie swoich sympatii lub nienawiści do danej drużyny. Kibicowska miłość potrafi zaślepić, warto poszerzyć swój punkt widzenia o statystyki, sprawdzić wyniki H2H ostatnich spotkań pomiędzy danymi drużynami czy też przejrzeć, którzy z graczy nie wystąpią w danym spotkaniu. Czasem najbardziej prozaiczne rzeczy jak pogoda mogą przeszkodzić. Na przykład przy dużym upale graczom nie chce się biegać i spotkanie może zakończyć się wynikiem 0:0 zamiast spodziewanej wygranej faworyta.

Podsumowanie

Podsumowując, na początkującego gracza zakładów bukmacherskich czyha mnóstwo pułapek. Zupełnie jak na zwierzę na sawannie, gdzie czają się głodne lwy i mnóstwo innych zagrożeń. Człowiek najlepiej uczy się na błędach i ogromna strata zwykle zostaje zapamiętana jako nauczka na przyszłość. Mamy nadzieje, że dzięki naszym radom z powyższego tekstu mogłeś wyciągnąć odpowiednie wnioski i być może uchronią Cię one przed stratą części Twoich środków. Pamiętaj, że tylko praktyka czyni mistrza. Warto regularnie grać, choćby za małe kwoty, ale dokładnie analizować obstawiane mecze i monitorować swoje wyniki. Cierpliwość w zakładach bukmacherskich popłaca jak w żadnej innej dziedzinie.