Mistrzostwa Świata kobiet Grupa F – zespoły, analiza i przewidywania

    Mistrzostwa Świata kobiet Grupa F – zespoły, analiza i przewidywania

    Harrison, NJ – May 26, 2019 | Lev Radin / Shutterstock.com

    Na koniec zaglądamy do Grupy F. To już ostatnia z grup Mistrzostw Świata kobiet, czy to w niej znajdziemy przyszłego mistrza świata? Jest to całkiem prawdopodobne, gdyż przede wszystkim mamy tutaj gigantów kobiecego futbolu czyli drużynę Stanów Zjednoczonych. Amerykanki są bardzo silne w kobiecej piłce i niemal na każdych Mistrzostwach Świata są w finale lub ocierają się o finał. Otóż wyobraźcie sobie, reprezentacja Stanów Zjednoczonych dała w 4 z 7 dotychczas rozgrywanych finałów Mistrzostw Świata kobiet. Trzy z nich wygrała, co jest jak na razie absolutnym rekordem w damskiej piłce nożnej. Poza tym mamy tutaj Szwecję, Chile i Tajlandię.

    [bookie-table anbieter_id=”37380″]

    Rozgrywki w tej grupie zaczną się na samym końcu czyli 11 czerwca 2019 18:00 meczem rozgrywanym w Rennes na Roazhon Park, zagrają tutaj Szwecja i Chile. Amerykanki przystąpią do rywalizacji o godzinie 21:00 podejmując na Stade Auguste Delaune w Reims teoretycznie najłatwiejszą drużynę w grupie czyli Tajlandię. Poniżej szczegółowo omówimy Wam każdą ekipę grającą w grupie F.

    USAStany Zjednoczone

    Zaczynamy od najmocniejszej ekipy czyli oczywiście od Stanów Zjednoczonych. Jak już wspomnieliśmy we wstępie Amerykanki zdołały zdominować kobiecy futbol w sposób totalnie bezprecedensowy. Dość powiedzieć, że w każdych dotychczas rozgrywanych Mistrzostwach Świata kobiet reprezentacja Stanów Zjednoczonych znajdowała się najniżej na czwartym miejscu. To naprawdę ogromne osiągnięcie i warto docenić siłę Amerykanek. Już w pierwszej edycji Pucharu Świata w 1991 roku w Chinach reprezentacja Stanów Zjednoczonych zdołała wygrać finał z Norwegią.

    Zespół ten odnosił największe sukcesy w międzynarodowej piłce nożnej kobiet, zdobywając trzy tytuły Pucharu Świata Kobiet a ponadto aż cztery złote medale olimpijskie kobiet (w tym w pierwszym olimpijskim turnieju piłkarskim kobiet w 1996 roku). Poza tym na koncie Amerykanek jest osiem Złotych Pucharów CONCACAF, i dziesięć Pucharów Algarve. Zespół zajmował miejsce medalowe w każdym pojedynczym Pucharze Świata i turnieju olimpijskim w historii kobiecej piłki nożnej od 1991 do 2015 roku, po czym został wyeliminowany w ćwierćfinale Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku co przerwało tą serię.

    Zespół został sklasyfikowany na 1 miejscu międzynarodowego rankingu w sposób ciągły od marca 2008 roku do listopada 2014 roku. Amerykanki spadły z 1 na 2 pozycję w 2017 roku ale już na nią powróciły. Zespół na co dzień rywalizuje w strefie CONCACAF, gdzie także grał eliminacje, choć oczywiście w ich przypadku eliminacje to była po prostu formalność.

    No dobrze, spójrzmy zatem na graczy reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Te zawodniczki zostały wyznaczone do składu na Mistrzostwa Świata w 2019 roku i trzy poprzedzające mecze towarzyskie w maju bieżącego roku. Wśród nich mamy wiele sław takich jak Megan Rapinoe, absolutna gwiazda tej kadry, która ma 272 występy i 110 goli w narodowych barwach. Także Tobin Heath,
    Alex Morgan i Carli Lloyd to bardzo znane zawodniczki. Wszystkie one tworzą zabójczą formą ataku w USA. W pomocy brylują przede wszystkim Morgan Brian, Julie Ertz czy Lindsey Horan. Formację obrony stanowią zaś Crystal Dunn, Ali Krieger, Kelley O’Hara czy Becky Sauerbrunn. Co ciekawe wszystkie te zawodniczki grają w krajowej lidze, która jest bardzo silna. Kluby takie jak Chicago Red Stars, North Carolina Courage czy Utah Royals mają ogromny udział w tej reprezentacji. Trener tej ekipy jest kobieta, Jill Ellis, która pracuje z kadrą już od 2014 roku.

    SwedenSzwecja

    Reprezentacja Szwecji jest całkiem utytułowaną drużyną bowiem wygrała Europejski Konkurs Piłki Nożnej Kobiet w 1984 roku, czyli zawody, które były prekursorem Euro. Ponadto na koncie szwedek znajduje się jeden srebrny Puchar Mistrzostw Świata wywalczony w roku 2003 a także trzy Mistrzostwa Europy w piłce nożnej (zdobyte w latach 1987, 1995 oraz 2001). Zespół ponadto wziął udział w sześciu Igrzyskach olimpijskich, siedmiu turniejach finałowych Mistrzostw Świata oraz dziewięciu Mistrzostwach Europy. Szwecja zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata Kobiet w 2011 roku wygrywając 2:1 z Francją w meczu o trzecie miejsce.

    Warto dodać, że przegrany finał roku 2003 z Niemcami był bardzo zacięty i Szwedki przegrały dopiero po dogrywce. Jak więc widać, nie jest to słaba drużyna, która da sobie „w kaszę dmuchać” i trzeba się z nimi liczyć, gdyż jak większość Skandynawek prezentują dobrą siłę fizyczną i zaciętość, czyli atuty, które w piłce nożnej kobiet są nie do przecenienia.

    kobiece Mistrzostwa Świata

    Wales v England, 31/8/18 | Influential Photography / Shutterstock.com

    Obecnie drużyna Szwecji w światowym rankingu zajmuje 9 pozycje, czyli całkiem wysoko, co odzwierciedla ich dobrą formę z eliminacji. W grupie kwalifikacyjnej  drużyna Szwecji grała z Ukrainą, Chorwacją a także z Danią i Węgrami. Wszystkie mecze zdołała pewnie wygrać oprócz spotkania z Ukrainą. Mimo wszystko wystarczyło to do zapewnienia sobie kwalifikacji na Mundial.

    Trenerem tej grupy jest mężczyzna, Peter Gerhardsson, były piłkarz. Wcześniej był trenerem drużyny BK Häcken. Trenował głównie drużyny w szwedzkiej lidze. A kogo ma pod opieką? Z pewnością najbardziej doświadczoną piłkarką jest w tej kadrze 34 letnia Caroline Seger, która pełni także rolę kapitana. Ma ona na koncie 193 występy w drużynie narodowej. Innymi zawodniczkami, które mają bardzo dużo występów w kadrze są Kosovare Asllani z Linköping, Sofia Jakobsson z Montpellier, Nilla Fischer z VfL Wolfsburg czy Linda Sembrant z Montpellier. Najczęstszym miejscem gry jest liga szwedzka, która jest dosyć silna, ale są rozsiane po dobrych klubach w całej Europie.

    Chile

    Kolejną z drużyn w tej grupie jest reprezentacja Chile. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2019, gdzie Chile zakwalifikowało się po raz pierwszy będą dla nich jak dotychczas najważniejszą i największą imprezą. Byli bliscy zakwalifikowania się w 1991, 1995 i 2011 roku ale na Mundialu uda im się w końcu zadebiutować w 2019 roku. Chile jest, wraz z Brazylią, jedynymi drużynami, które nigdy nie opuściły Copa América Femenina. Podobnie jak wiele narodów Ameryki Południowej, piłka nożna kobiet jest w cieniu męskiej piłki nożnej. Chile, które zakwalifikowało się do Mistrzostw Świata w 2019 roku we Francji, stało się piątym krajem w CONMEBOL, w którym drużyny zarówno mężczyzn i kobiet zakwalifikowały się do turniejów finałowych seniorów.

    Reprezentacja Chile nie ma na swoim koncie większych sukcesów międzynarodowych i dopiero buduje swój dorobek. Chilijki nie grały nigdy w Igrzyskach olimpijskich, drugie miejsce w Copa América Femenina w zeszłym roku pozostaje ich największym sukcesem.  Zespół jest trenowany przez José Leteliera zaś jest kapitanem jest Pani Christiane Endler. Najważniejszymi zawodniczkami tego zespołu wespół z wspomnianą Christiane Endler są Fernanda Pinilla,
    Maryorie Hernández, Fernanda Araya, Nathalie Quezada czy Bárbara Santibáñez. Kluby jakie reprezentują są bardzo różne, od krajowych jak Colo Colo czy La Serena po zagraniczne jak Córdoba, 3B da Amazônia czy Ohio Valley University. Nie są to jednak zbyt mocne drużyny, tak samo jak kadra Chile, to raczej przeciętny poziom.

    Tajlandia

    Reprezentacja Tajlandii jest jedną z najsłabszych ekip nie tylko w grupie F ale w prawdopodobnie całej stawce kobiecych Mistrzostw Świata 2019. Z jednym tytułem Pucharu Azji Kobiet AFC, czterema tytułami Mistrzostw Kobiet AFF i pięcioma złotymi medalami Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej, zespół jest odnoszącą największe sukcesy drużyną w piłce nożnej w Azji Południowo-Wschodniej. Nie są to jednak zbyt znaczące sukcesy gdyż, jeśli chodzi o Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Olimpijskie to wygląda to dużo gorzej. Zespół Tajlandii zakwalifikował się do Mistrzostw Świata Kobiet w 2015 roku, do pierwszego w historii Tajlandii udziału w Mistrzostwach Świata (zarówno jeśli chodzi o mężczyzn lub kobiety).

    Niestety ich debiut na tej imprezie nie był zbyt udany gdyż zaliczyli tylko jedno zwycięstwo i dwie porażki, przez co skończyli turniej na fazie grupowej. Reprezentacja Tajlandii na mistrzostwa w 2019 roku zapewniła sobie kwalifikacje dzięki czwartemu miejscu w AFC Women’s Asian Cup rozgrywanemu w 2018 roku.

    Obecnym trenerem tej ekipy jest Nuengruethai Sathongwien, czyli Tajlandczyk, pełniący swoją funkcję już od 2017 roku, co ciekawe po raz drugi, gdyż miał okazję prowadzić też reprezentacje w latach 2014 i 2015. Niestety nie ma on komfortu pracy z najlepszymi zawodniczkami na świecie. Kadra Tajlandii jest ogólnie rzecz biorąc średnia i przeważnie grają tam zawodniczki z krajowej ligi, również będącej mocno przeciętną. Wyjątkiem jest Tiffany Sornpao, która występuje w amerykańskiej drużynie Kennesaw State Owls. Wyróżniające się zawodniczki to Duangnapa Sritala, która pełni rolę kapitana tej kadry a także Yada Sengyong, Pikul Khueanpet, Silawan Intamee czy Taneekarn Dangda.

    Ciekawostką jest, że Tajlandia grała już kilka lat temu mecz towarzyski ze Stanami Zjednoczonymi. Padł tutaj jednak iście hokejowy rezultat, gdyż Amerykanki zwyciężyły aż 9:0.

    Nasze typy i przewidywania

    Nie trzeba być prorokiem, żeby przewidzieć, że grupa F ma wszelkie szanse zostać zdominowana przez Stany Zjednoczone i Szwecję. To starcie pomiędzy tymi dwoma zespołami zadecyduje za pewne kto ją wygra i wyjdzie z niej na pierwszym miejscu. Sporo większe szanse na zwycięstwo mają piłkarki Stanów Zjednoczonych. Kurs na zwycięstwo w grupie F dla USA to 1,25. Nie jest to może najwyższy kurs w historii, ale to absolutny pewniak. Tylko cud może odebrać USA zwycięstwo w grupie F i potknięcie się na takich drużynach jak Chile czy Tajlandia to dla wielokrotnych mistrzyń świata niemal niemożliwy scenariusz. Szwecja też powinna być do ogrania, zna ona swoje miejsce hierarchii a awans i tak spokojnie powinna wywalczyć biorąc pod uwagę słabość pozostałych przeciwników.

    [anbieterbox-three bookie_id1=”37380″ bookie_id2=”44589″ bookie_id3=”39642″]

    Kurs na awans Szwecji wynosi zaledwie 1,05 – to zbyt mało by go obstawiać. Awans Tajlandii czy Chile z drugiego miejsca wyceniany jest odpowiednio na 30,00 i 8,00, co świadczy o skali trudności przed tymi dwoma zespołami. Powalczą one raczej o trzecie miejsce, lecz na razie nie ma bukmachera, gdzie moglibyśmy obstawiać trzecią pozycję w grupie. Bardzo ciekawie wygląda też typ na to, że USA wygra cały turniej, jest on wyceniany na 3,25 w bukmacherze Betsson. Biorąc pod uwagę historie kurs ten oferuje świetną wartość.